اعسار در دعاوی خانواده به چه صورت قابل طرح است؟

اعسار در دعاوی خانواده به چه صورت قابل طرح است؟

اعسار در دعاوی خانواده به چه صورت قابل طرح است؟

پسندیدم 0
۰

اعسار در لغت به معنای رنج و سختی است و در ادبیات حقوقی حالتی است که شخص به  واسطه ی نداشتن سرمایه یا عدم دسترسی به اموالش توانایی پرداخت هزینه ی دادرسی یا دیون خود را ندارد . به این جهت اعسار از دو جهت قابل بررسی است :

۱) اعسار از پرداخت هزینه دادرسی : اعسار از پرداخت هزینه دادرسی، حالتی است که فرد ناتوان از پرداخت هزینه‌های ناشی از دادرسی از جمله هزینه تمبر و دستمزد کارشناس و… است. بنا به سیاست قانونگذار چنین اعساری مانع طرح دعوا توسط فرد معسر نیست .

۲) اعسار از پرداخت دیون : اعسار از پرداخت دیون به معنای عدم تمکن مالی شخص در پرداخت دیونی است که به‌ موجب حکم دادگاه حقوقی یا کیفری محکوم به تادیه آنها می شود .

اما با توجه به این که یکی از رایج ترین دعاوی مطرح شده در دادگاه ها ، دعاوی خانواده هستند ممکن است این سوال به وجود بیاید که اعسار در دعاوی خانواده به چه صورت قابل طرح است ؟ و ما در این مقاله از دادواره قصد داریم به پاسخ این سوال بپردازیم .

قبل از خواندن ادامه مطلب پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : بررسی شرط فعل در عقد نکاح و ضمانت اجرای تخلف از اجرای آن

اعسار در دعاوی خانوادگی

اعسار در دعاوی خانوادگی

دسترسی آسان به سرفصل ها

اعسار در دعاوی خانوادگی :

در ابتدا بهتر است بدانید که طبق ماده ی ۴ قانون حمایت خانواده ، دعاوی خانوادگی عبارت است از دعوای نامزدی و خسارات ناشی از برهم زدن آن ، نکاح دائم و موقت و اذن در نکاح ، شروط ضمن عقد نکاح ، ازدواج مجدد ، جهیزیه ، مهریه ، نفقه زوجه و اجرت المثل ایام زوجیت ، تمکین و نشوز ، طلاق ، رجوع ، فسخ و انفساخ نکاح ، بذل مدت و انقضای آن ، حضانت و ملاقات طفل ، نسب ، حجر و رشد و رفع آن ، ولایت قهری ، قیمومت ، امور مربوط به ناظر و امین اموال محجوران و وصایت در امور مربوط به آن ها ، نفقه اقارب ، امور راجع به غایب مفقود الاثر ، سرپرستی کودکتن بی سرپرست ، اهدای جنین و تغییر جنسیت است .

در ماده ی ۵ قانون حمایت خانواده برای زوجین بی بضاعت یا کم بضاعت شرایطی فراهم شده است که چنانچه نیاز به اقامه دعوا جهت مطالبه حقوق قانونی خویش را داشته اما توان مالی لازم بابت اقامه دعوا و اخذ وکیل و… را نداشته باشد، حسب دستور مقام قضایی از پرداخت هزینه های مربوطه معاف گردیده یا پرداخت هزینه ها به زمان اجرای حکم موکول گردد .

بنابراین برای استفاده از این مزیت قانونی، فرد می تواند در حین طرح دعوا، مراتب ناتوانی مالی خود را اعلام و درخواست اعسار و اعمال مفاد ماده ۵ از قانون حمایت خانواده را نماید . در این صورت موضوع توسط قاضی شعبه ای که پرونده به آن ارجاع شده است مورد رسیدگی واقع شده و در صورت اقناع مقام قضایی، حکم بر معافیت متقاضی از پرداخت کامل هزینه و یا موکول شدن پرداخت هزینه به زمان اجرای حکم صادر می شود .

علاوه بر این چنانچه متقاضی حتی نیاز به وکیل نیز داشه باشد، با اعلام مراتب امر به دادگاه می تواند از مقام قضایی رسیدگی کننده به استناد ماده ۵ قانون حمایت خانواده درخواست تعیین وکیل معاضدتی نماید که در صورت لزوم دادگاه راسا اقدام به تعیین وکیل برای ایشان می نماید .

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : مواردی که زن مجاز است به عدم تمکین چیست؟

جمع بندی :

در این مقاله با تعریف دعاوی خانوادگی مطابق قانون حمایت خانواده ، به بررسی مفهوم اعسار در دعاوی خانوادگی و چگونگی درخواست اعسار در این دعاوی پرداختیم و آن را به طور کامل برای شما تعریف کردیم اما اگر در این زمینه همچنان مشکلی دارید و یا ابهامی برای شما وجود دارد نگران نباشید . شما میتوانید با کارشناسان رسمی دادواره آن را از طریق مشاوره حقوقی در مشهد در میان بگذارید .

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)