همه چیز درباره گرفتن دسته چک

همه چیز درباره گرفتن دسته چک

همه چیز درباره گرفتن دسته چک

پسندیدم 0
۰

شرایط گرفتن دسته چک

امروزه استفاده از چک در زندگی مردم دارای کاربردهای فراوانی است اگرچه که هدف قانونگذار برای تعریف چک در قانون تسهیل روابط مالی افراد جامعه بوده است اما چک نیز مانند سایر اسناد تجاری در عین حال که دارای یکسری مزیت‌هایی است اما متاسفانه با توجه به افزایش استفاده از آن  مورد سوء استفاده برخی از افراد قرار می گیرد به همین دلیل بانک مرکزی با ارائه سامانه صیاد باعث شد تا حد زیادی از این مشکلات کاسته شود و امروزه مردم می‌توانند با اطمینان بیشتری از سند تجاری چک در معاملات روزمره خود استفاده کند اما سوال مهمی که وجود دارد این است که افراد چگونه می توانند از فواید چک بهره مند شود یا به عبارت دیگر چگونه می توانند دسته چک بانکی داشته باشد.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : رفع سوء اثر چک چیست و شرایط آن چیست

مراحل گرفتن دست چک

افراد برای گرفتن دسته چک در اولین مرحله باید اقدام به افتتاح حساب جاری نمایند افراد تا زمانی که حساب جاری در بانک نداشته باشند نمی توانند از چک استفاده کنند زیرا با استفاده از چک به بانکی که در آن حساب دارند دستور می‌دهند که مبلغ چک را به دارنده ان بدهد وقتی که حساب جاری بانکی وجود نداشته باشد قطعاً نمی توانند چنین درخواستی را از بانک داشته باشیم. بنابراین اولین مرحله برای گرفتن دسته چک داشتن حساب جاری است افراد می توانند با ارائه مدارک لازم به بانک حساب جاری خود را افتتاح کنند.

مدارک لازم افتتاح حساب جاری برای اشخاص حقیقی

۱ به همراه داشتن اصل و فتوکپی کارت ملی و شناسنامه

۲ به همراه داشتن پروانه اقامت برای اشخاصی که اتباع خارجی هستند

 

مدارک لازم افتتاح حساب جاری برای اشخاص حقوقی

 1.  به همراه داشتن اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه مدیران و امضاداران مجاز شرکت
 2.  اصل و کپی گواهینامه یا روزنامه رسمی ثبت شرکت
 3.  اصل و کپی اساسنامه در مورد شرکتهای غیر سهامی
 4.  اصل و کپی آگهی تاسیس شرکت و آخرین آگهی های رسمی که در روزنامه رسمی کشور منتشر شده است
 5.  صورت جلسه آخرین تغییرات

 

در خواست برای گرفتن چک

دومین مرحله برای گرفتن دسته چک ارائه درخواست گرفتن چک می باشد که اشخاص بایستی درخواستی مبنی بر دریافت دسته چک به رئیس بانک ارائه دهد

نمونه در خواست  دسته چک

رئیس محترم بانک ……. شعبه ……

سلام علیک

با احترام نظر به اینکه این جانب ……  نسبت به افتتاح حساب جاری (……………) اقدام نموده ام خواهشمند است دستور فرمائید یک دسته چک برای استفاده بنده صادر گردد.

با تشکر

همچنین بخوانید : انواع نحوه انتقال چک چیست

استعلام گرفتن از شخص درخواست دهنده دسته چک 

هنگامی که شما درخواستی مبنی بر گرفتن دسته چک را به رئیس بانک ارائه دادید رئیس بانک اقدامات لازم را برای گرفتن استعلام حساب شما انجام میدهد یعنی بررسی می‌کند که آیا شما بدهی معوق بانکی دارید؟ آیا شما تا به حال چکی را ساده کرده اید که برگشت خورده باشد یا نه ؟ یا به عبارت دیگر شما خوش حساب هستید یا خیر

در صورتی که نتیجه استعلام شما سفید باشد دیگر نیازی به انجام اقدامات خاصی نیست اما در صورتی که استعلام شما دچار مشکل باشد و سفید نباشد در این صورت باید نسبت به رفع آن اقدام کنید.

بررسی کردن شرایط متقاضی توسط بانک برای گرفتن دسته چک چگونه است ؟ 

اشخاص برای اینکه بتوانند دسته چک دریافت نمایند باید دارای یکسری شرایط باشند که از سوی بانک مرکزی اعلام شده است.

اشخاص حقیقی

 • از افتتاح حساب اشخاص حداقل دو سال باید بگذرد
 • محل کار درخواست کننده چک دائمی باشد و ملکی داشته باشد
 • چک صادره مشتری را در یک سال گذشته پرداخت کرده باشد
 • سپرده بلند مدت به مبلغ ۵۰ میلیون ریال در بانک مورد نظر داشته باشد و ۶ ماه هم از افتتاح حساب گذشته باشد.

اشخاص حقوقی

 • از شروع فعالیت شان حداقل باید ۱۰ سال گذشته باشد
 • یک سال از افتتاح حساب جاری گذشته باشد
 • در مدت ۱۰ سال ، بیشتر از ۲ دوبار محل زندگی خود را تغییر نداده باشد
 • دارای ملکی دائمی باشد
 • سپرده بلند مدت به مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال داشته باشد و حداقل ۶ ماه از داشتن حساب جاری گذشته باشد‌

رفع سوء اثر از چک

در صورتی که نتیجه استعلام شما توسط بانک منفی باشد باید نسبت به رفع سوء اثر آن اقدامات لازم انجام دهید به عبارت دیگر در صورتی که بانک با استفاده از استعلام شما متوجه برگشت خوردن چک های شما بشود شما باید نسبت به رفع سوء اثر یا پاک کردن سابقه برگشت خوردن چک ها اقدام نمایید.

رفع سوء اثر از چک اشکال مختلفی دارد از جمله:

در صورتی که چک به خاطر عدم موجودی کافی برگشت خورده باشد باید نسبت به تامین آن اقدام نماید  یا رضایت نامه محضری از طرف ذینفع چک را به بانک ارائه دهد یا حکم قضایی مبنی بر رفع سوء اثر از چک را به بانک ارائه دهد و….

یک معرف معرفی کنید

در آخرین مرحله بانک برای اینکه به شما دست چک ارائه دهد شما باید یک معرف معرفی کنید در واقع معرف کسی است که شما را به بانک معرفی می‌کند ولی مسئولیت حقوقی در قبال آن نخواهد داشت و صرفاً یک معرف خواهد بود معرف برای معرفی شما به بانک نیازی نیست مدارکی خاص به بانک ارائه دهد همین که در همان بانک حساب داشته باشد کافیست برخلاف افکارعمومی معرف در اینجا در حکم ضامن نیست بل‌ه همانطور که گفته شد فقط معرف شما خواهد بود و مسئولیت حقوقی نخواهد داشت‌.

همچنین بخوانید : همه چیز درباره چک رمزدار بانکی و چک رمزدار بین بانکی

تحویل دسته چک

پس از اینکه مراحل فوق را بدون هیچ مشکلی پشت سر گذاشتید بانک با ارسال پیامکی مبنی بر اینکه دسته چک شما آماده است شما را مطلع می کند دسته چک ها معمولاً دارای ۱۰ ۱۵ ۲۵  یا ۵۰ برگه است البته اگر برای اولین بار میخواهید دسته چک دریافت نمایید بانک به شما دسته چک ده برگی می دهد زیرا طبق قانون تمامی بانکها باید اولین چک را چه کسی که برگی بدهند در صورتی که برای اولین بار چه کسی دریافت کرده اید و می خواهید دوباره دریافت نمایید اگر دسته چک ده برگی دارید ۸ برگ و اگر ۲۵ برگی دارید ۲۰ برگ و اگر ۱۵ برگی باشد ۱۲ برگ و اگر ۵۰ برگی باشد ۴۰ برگ آن را باید  بانک تحویل بدهید

 

جمع بندی :

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل درمورد گرفتن دسته چک صحبت کنیم ، در این زمینه اگر سوال و یا پرسشی دارید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در مشهد با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را به طور واضح از ما بپرسید .

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)