آیا مهریه به نرخ روز محاسبه می شود؟

آیا مهریه به نرخ روز محاسبه می شود؟

آیا مهریه به نرخ روز محاسبه می شود؟

پسندیدم 0
۰

همان طور که در مقالات پیشین بیان کردیم، مهریه مالی است که زن بر اثر ازدواج مالک آن می گردد و مرد ملزم به تسلیم آن به زن می شود .

طبق ماده ی ۱۰۸۲ قانون مدنی به مجرد عقد ، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن نماید.

در فقه و قانون مدنی سه نوع مهریه پیش بینی شده است که احکام و شرایط متفاوتی با یک دیگر دارند ، مهر المسمی ، مهر المثل و مهر المتعه.

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

علاوه بر این، در قانون ، متناسب با زمان و شرایط پرداخت مهریه دو نوع مهریه پیش بینی شده که عبارتند از : مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه .

مهریه یکی از پر چالش ترین نهاد های حقوقی در کشور ماست. بسیاری از خانواده ها پس از بروز اختلاف در زندگی مشترک و یا طلاق ، اقدام به ارائه ی دادخواست پرداخت مهریه می کنند و حجم زیادی از پرونده های قضایی در دادگاه های خانواده به این نهاد مربوط می شود . اما ناآگاهی از مفهوم دقیق مهریه و انواع آن و همچنین قوانین حاکم بر آن باعث می شود که در برخی موارد افراد مرتکب اشتباهاتی شوند و زندگی مشترک آن ها با مشکل مواجه شده و یا در روند دادرسی اختلال ایجاد شود .

آیا مهریه به نرخ روز محاسبه می شود؟

یکی از رایج ترین سوالاتی که اصولا برای افراد در خصوص مهریه پیش می آید این است که در مواردی که به جای سکه، پول و وجه رایج کشور یعنی ریال به عنوان مهریه تعیین می گردد و مهریه زنی که از سالیان پیش بر گردن شوهر است و اکنون ارزش ریالی آن سقوط کرده است آیا به نرخ روز محاسبه می شود یا خیر؟ در این مقاله از دادواره قصد پاسخگویی به این سوال را داریم.

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : وصول مهریه از طریق اجرای ثبت

آیا مهریه به نرخ روز محاسبه می شود؟

هر چند مهریه به ریال تعیین شده باشد اما در زمان مطالبه و پرداخت به قیمت و نرخ روز محاسبه و مرد محکوم و ملزم به پرداخت آن می شود. مگر این که در عقدنامه شرطی بر خلاف این موضوع شده باشد یا خود زوجین به نحو دیگری توافق کنند.

 

بنابراین هر چند مهریه به ریال تعیین شده باشد اما در زمان مطالبه و پرداخت به قیمت و نرخ روز محاسبه و مرد محکوم و ملزم به پرداخت آن می شود. مگر این که در عقدنامه شرطی بر خلاف این موضوع شده باشد یا خود زوجین به نحو دیگری توافق کنند.

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

برای محاسبه مهریه به نرخ روز یک فرمولی وجود دارد که با توجه به آن می توان فهمید که در حال حاضر مهریه ای که به زن تعلق می گیرد چه مبلغی خواهد بود؛ به این صورت که  عدد شاخص در سال قبل از سال پرداخت مهریه را بر عدد شاخص در سال وقوع عقد تقسیم می کنیم و نتیجه را در مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه ضرب می کنیم به این ترتیب مبلغ مقدار مهریه به نرخ روز مشخص خواهد شد

البته توجه داشته باشید که این فرمول فقط شامل مهریه هایی است که به صورت وجه نقد و اسکناس باشد.

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : توقیف اموال برای مهریه ، مراحل و روش توقیف اموال شوهر برای مهریه

جمع بندی :

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل به سوال آیا مهریه به نرخ روز محاسبه می شود را توضیح دهیم ، در این زمینه اگر سوال و یا مشکلی دارید میتوانید از طریق مشاوره حقوقی آنلاین با وکلای ما در ارتباط باشید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)