آیا دخالت در زندگی دیگران جرم است؟

آیا دخالت در زندگی دیگران جرم است؟

آیا دخالت در زندگی دیگران جرم است؟

پسندیدم 0
۰

امروزه بنا به دلایل متعددی آمار طلاق در جامعه بالا رفته است. یکی از اصلی ترین مشکلاتی که گاهی زوجین هنگام مراجعه به وکیل طلاق یا مشاورین حقوقی بیان می کنند تاثیر نامطلوب دخالت دیگران در زندگی آن هاست که در نتیجه ی آن دخالت ها ممکن است نه تنها مشکلات بین زوجین حل نشده، بلکه شدت گرفته و در نهایت منجر به از بین رفتن زندگی زناشویی شود.

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : نحوه شکایت از مأمور نیروی انتظامی

شاید یکی از علت های اصلی تاثیر دخالت دیگران به خصوص خانواده ی طرفین در زندگی آن ها در جامعه ای مثل کشور ما، وابستگی فرزندان به خانواده ها و حتی اختلالات و مشکلات شخصیتی زوجین مثل اعتماد به نفس پایین یا عدم توانایی تصمیم گیری و در نتیجه ی آن افشای تمام مسائل و مشکلات پیش آمده در زندگی مشترک برای والدین خود و تاثیر پذیری از آن هاست که در مقابل نیز، خانواده ها با توجیهاتی مانند نگرانی یا در نظر گرفتن صلاح و مصلحت فرزند خود و یا تجربه ی بیشتر از آن ها، خود را محق به اظهار نظر در زندگی زناشویی فرزندان یا حتی خواهر و برادر خود می کنند.

دخالت در زندگی دیگران جرم است؟

دخالت در زندگی دیگران جرم است؟

شکی نیست که اگر اشخاص با نیت های خیر خواهانه سعی در کمک به نزدیکان خود داشته و بخواهند آن ها را راهنمایی کنند بهتر است زوجین آن ها را شنیده و در صورتی که به نظرشان موثر در بهبود وضعیت زندگی مشترک می شوند از آن ها استفاده کنند . اما مشکل زمانی به وجود می آید که این اظهار نظرات از حدود متعارف گذشته و تبدیل به دخالت های نا به جایی شود که زندگی مشترک افراد را به نابودی بکشاند .

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : مجازات رانندگی در حین مستی

در این مواقع گاهی برای زوجین این سوال به وجود می آید که آیا می توان اقدام به شکایت از این افراد با عنوان دخالت در زندگی دیگران نمود؟ به عبارت دیگر آیا دخالت در زندگی دیگران جرم است؟ در پاسخ باید گفت که خیر، مطابق ماده ی ۲ قانون مجازات اسلامی هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد جرم محسوب می شود و در هیچ یک از قوانین کیفری ما برای دخالت در زندگی اشخاص حتی اگر منجر به طلاق شود مجازاتی تعیین نشده و اساسا این عمل جرم انگاری نشده است. نهایتا اگر در راستای این دخالت شخص اقدام به توهین یا افترا و یا رفتارهایی از قبیل مزاحمت تلفنی نموده باشد شاید بتوان با عنوان مجرمانه ی مستقلی که در قانون جرم انگاری شده باشد اقدام به شکایت از آن ها نمود اما در هر صورت صرف دخالت و اظهار نظر اشخاصی نظیر والدین، خواهر و برادر و دوستان جرم محسوب نشده و نمی توان با این عنوان اقدام به شکایت و پیگیری کیفری نمود.

جمع بندی :

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل درمورد دخالت در زندگی دیگران صحبت کنیم ، ایا این کار جرم است یا نه و به فرض جرم بودن مجازات آن چیست؟در این حین اگر شما سوالی دارید و یا مسئله ای دارید میتوانید آن از کارشناسان دادواره از طریق مشاوره حقوقی در مشهد سوال کنید و هم این که میتوانید تجربیات ارزشمند خود را از طریق کامنت ها زیر همین پست با ما و دیگران به اشتراک بگذارید .

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)