ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی چگونه است؟

ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی چگونه است؟

ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی چگونه است؟

پسندیدم 0
۰

ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی:

به طور کلی بر اساس قانون اجازه ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی بر عهده دولت است. چنانچه زنان ایرانی بدون کسب اجازه از دولت به شرایط نکاح چنین مردانی درآیند، دادگاه ایران هیچ‌گونه عملکردی در قبال آنان نخواهد داشت و طبق آئین‌نامه زناشویی بانوان ایرانی با اتباع بیگانه غیر ایرانی این اجازه به وزارت کشور داده شده تا پروانه نکاح زنان ایرانی با مردان اتباع خارجی را صادر کند .

از منظر کیفری نیز ازدواج مرد خارجی با زن ایرانی بدون کسب اجازه از دولت جرم می باشد. مطابق با قوانین موضوعه ایران اعم از قانون مدنی و قانون حمایت خانواده، ازدواج مرد خارجی با یک خانم ایرانی تحت هر شرایطی حتی اگر منع قانونی هم نداشته باشد، نیازمند کسب اجازه از دولت می باشد. این امر بدین معنا می باشد که این قبیل ازدواج ها با یکسری محدودیت از جانب دولت روبرو است و نمیتواند آزادانه و بدون کسب اجازه از دولت صورت بگیرد حتی اگر دفترخانه ای بدون اجازه دولت، این ازدواج را ثبت نماید، عمل او تخلف به حساب آمده و مستحق اعمال مجازات می باشد .

توجه داشته باشید که در صورتی که زن ایرانی مسلمان باشد و مرد تبعه خارج به دینی دیگر گرایش داشته باشد، ازدواج آنها از دید قانون ممکن نیست. مگر اینکه زوج در ادامه راه دین مبین اسلام را برگزیند. در نتیجه در صورتی که زن ایرانی بدون توجه به قانون کشور، به نکاح مردی غیرمسلمان در آید، دادگاه‌های ایرانی هیچ‌گونه عملکردی در قبال او نخواهد داشت زیرا از دید دادگاه‌های کشور این نکاح نافذ نیست و اعتباری ندارد .

ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی

ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی

مدارک مورد نیاز جهت ثبت ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی :

۱) درخواستنامه تکمیل شده صدور پروانه زناشویی و ثبت ازدواج توسط زوجین .

۲) اصل اجازه نامه رسمی ولی قهری دوشیزه. درصورت فوت ولی زوجه، ارائه گواهی فوت ولی الزامی است. چنانچه زوجه دارای سابقه طلاق و یا وفات همسر اول در شناسنامه باشد ارائه اصل طلاق نامه و یا گواهی فوت ضروری می باشد .

۳) اصل شناسنامه معتبر و عکس دار زوجه ایرانی .

۴) اصل گواهی تولد مرد خارجی .

۵) اصل گذرنامه معتبر مرد خارجی .

۶) اصل گواهی نامه بهداشتی زوجین مبنی بر سلامت کامل و نداشتن هرگونه بیماری واگیردار و مانع از ازدواج شامل (ایدز، هپاتیت، بیماری های مقاربتی، اعتیاد و تالاسمی )

۷) اصل گواهی ازدواج شرعی زوجین متضمن تشرف زوج غیر مسلمان به دین مبین اسلام صادره مراکز اسلامی مورد قبول نمایندگی. (در صورتی که زوجه مسلمان باشد . )

ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی

ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی

۸) نه قطعه عکس از هریک از زوجین .

۹) اصل گواهی ازدواج محلی زوجین صادره مقامات ذی صلاح کشوری که در آن به زوجیت یکدیگر در آمده اند  .

۱۰)  واریز هزینه صدور پروانه زناشویی و ثبت ازدواج .

جمع بندی :

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل از ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی سخن به میان آوریم ، اگر شما هنوز سوالی برایتان باقی مانده است میتوانید در زیر همین پست در قسمت نظرات آن را از ما سوال کنید ، فراموش نکنید که خدمات مشاوره حقوقی در مشهد دادواره همواره در خدمت شماست .

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)