معرفی انواع گواهینامه + شرایط و مدارک آن

معرفی انواع گواهینامه + شرایط و مدارک آن

معرفی انواع گواهینامه + شرایط و مدارک آن

پسندیدم 0
۰

قطعا برای هرکار تخصصی که بخواهید انجام دهید نیاز به طی کردن دوره های اموزشی ان است رانندگی با وسایل نقلیه هم از این موضوع مستثنا نیست.شما برای استفاده از وسایل نقلیه مثل ماشین شخصی موتور اتوبوس کامیون و… نیاز مند مدرکی به نام گواهینامه رانندگی هستید.

 

گواهینامه ها و شرایط اخذ انها

در چند سال اخیر متقاضیان برای اخذ گواهینامه باید مراحل طولانی و زمانبری را پشت سر میگذاشتند اما پس از معترض شدن متقاضیان این محدودیت ها کنار گذاشته شد. امروزه در ایران ۵ نوع گواهینامه برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی و شخصی در ایران وجود دارد که در ادامه به برسی انها میپردازیم

گواهینامه پایه یک

کسانی که موفق به اخذ گواهینامه پایه یک شده اند میتواند برای حمل و نقل بیش از ۲۶ نفر و برای حمل بار بیش تر از ۶ تن را حمل کنند.قابل ذکر است که قوانین گفته شده شامل  موتور سیکلت ها و موتور های گازی نمیشوند. برای اخذ این مدرک شما باید گواهینامه پایه دوم خودرا دریافت کرده باشید که از تاریخ صدور ان بیش از دو سال گذشته باشد.همچنین میبایست در ازمون های ایین نامه و رانندگی با اتوموبیل سنگین قبول شده باشید.محدودیت سنی گواهینامه پایه یک حداقل ۲۵ سال تمام میباشد.

گواهینامه پایه دو

دارندگان این گواهی نامه مجاز هستند که تا حداکثر ۲۶ نفر را حمل و حداکثر ۶ تن را بار بزنند.برای دریافت گواهینامه پایه ۲ علاوه بر قبولی در ازمون های ائین نامه و ازمون های عملی با خودورو ون یا مینی بوس خواور باید دارای گواهینه پایه ۳ را هم داشته باشید مه از تاریخ دریافت ان بیش از ۲ سال تمام گذشته باشد این گواهینامه . همچنین متقاضیان این گواهینامه باید حداکثر ۲۳ سال تمام داشته باشند

معرفی انواع گواهینامه

گواهینامه پایه سه

دارندگان این گواهی نامه میتوانند ۹ نفر را با وسایل نقلیه حمل و برای باربری مجازند تا حداکثر ۳.۵ تن را جابه جا کنند.شما برای دریافت این گواهینامه باید حداکثر ۱۸ سال سن داشنته باشید و ازمون های ائئین نامه و رانندگی در شهر با خودورو سدان سواری را با موفقیت پشت سر گذاشته باشید

کسانی که برای اولین بار موفق به دریافت گواهینامه پایه ۳ شده اند پلیس راهنمایی و رانندگی محدودیت های خاصی را برایشان اعمال کرده است که در ادامه به برسی انها میپردازیم :

این محدودیت ها فقط به مدت یک سال میباشد

۱.پس از صدور گواهینامه پایه ۳ شما موظف هستید که هنگام استفاده از وسیله نقلیه همراه خود یک نفر که یک سال از تاریخ صدور گواهینامه پایه ۳ اش گذشته باشد و یا دارای گواهینامه پایه ۲ یا ۱ باشد را همراه داشته باشد .

۲. نباید در یک سال اول تخلفی داشته باشید که منجر به اخذ نمره منفی شود

۳. رانندگی دراز ساعت ۲۴ الی ۰۵ صبح مجاز نمیباشد

۴. شما نمیتوانید مسیر هایی که بیش از ۲۵ کلیومتر با شهرتان فاصله دارد طی کنید

۵. مقصر بودن در حواثی که منجر به جرح و فوت شود

۶. رعایت نکردن شرایط ذکر شده در گواهینامه رانندگی مثل : عدم استفاده از عینک طبی یا سمعک

۷. نصب تابلو خطر مثلثی شکل که شامل نوشته هایی از قبیل «احتیات راننده جدید» پشت شیشه های ماشین

قابل توجه است که درصورتی که هرکدام از تخلفات ذکر شده را مرتکب شوید گواهینامه شما در قبال رسیدی با یک ماه اعتبار توسط افسران راهنمایی و رانندگی اخذ و پس از یک هفته به محل سکونت شما ارسال میشود.

معرفی انواع گواهینامه

 

گواهینامه موتور سیکلت

برای  استفاده از موتور سیکلت شما نیاز مند گواهینامه مختصر به موتور سیکلت ها هستید و نمیتوانید از گواهینامه های سایر وسایل نقلیه برای موتور سیکلت استفاده کرد همچنین طبق ماده ۲۰ قوانین راهنمایی و رانندگی بانوان مجاز به دریافت گواهینامه موتور سیکلت نمیباشند.

برای اخذ گواهینامه موتور سیکلت باید حداکثر ۱۸ سال سن داشته باشید و اموزش های عملی و تئوری ائین نامه و مهارت رانندگی را  را در اموزشگاه را با موفقیت به پایان برسانید.

گواهینامه ویژه

این گواهینامه ها برای استفاده از ماشین های صنعتی مورود استفاده قرار میگیرد. شرایط دریافت این نوع گواهینامه داشتن حداقل ۲۰ سال سن و قبول شدن در ازمون های تئور و عملی وسلیه نقلیه مورد نظر میباشد .

شرایط و مدارک اخذ گواهینامه در ایران

متقاضیان باید حداقل ۱۸ سال سن داشه باشند

دارای کارت ملی باشند

به همراه داشتن ۸ قطعه عکس پرسنلی

کد پستی ده رقمی آدرس محل سکونت.

همراه داشتن اصل و کپی کارت پایان خدمت یا گواهی اشتغال به تحصیل

جمع بندی

دراین مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل درمورد معرفی انواع گواهینامه صحبت کنیم ، در این زمینه اگر نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید از طریق خدمات مشاوره حقوقی آنلاین و مشاوره حقوقی تلفنی با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از کارشناسان ما به طور کامل بپرسید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)