طریقه خواندن صیغه ازدواج موقت و موارد الزامی پیش از خواندن صیغه

طریقه خواندن صیغه ازدواج موقت و موارد الزامی پیش از خواندن صیغه

طریقه خواندن صیغه ازدواج موقت و موارد الزامی پیش از خواندن صیغه

پسندیدم 0
۰

طریقه خواندن صیغه ازدواج موقت

خواندن صیغه ازدواج موقت به معنای ازدواجی است که مهریه و مدت معینی برای آن تعیین شود. مدت زمان تعیین شده برای ازدواج موقت، با توجه به توافق طرفین می تواند متفاوت باشد. ممکن است این صیغه موقت برای چند ساعت باشد یا صد سال در نظر گرفته شود. متعه، صیغه و نکاح منقطعه از نام های دیگر ازدواج موقت است.

معمولا در مباحث قانونی و حقوقی از لغت صیغه برای بیان ازدواج، استفاده نمی شود و بیشتر اصطلاح نکاح منقطعه را به کار می برند. در این مقاله از دادواره به معرفی روش های خواندن خطبه ازدواج موقت و اقدامات ضروری پیش از آن می پردازیم.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : شروط ضمن عقد در سند ازدواج چه چیز هایی هستند

خواندن ازدواج موقت

موارد الزامی پیش از  خواندن صیغه ازدواج موقت

پیش از جاری شدن صیغه ازدواج موقت، لازم است اقداماتی انجام پذیرد تا خطبه عقدی که جاری می شود، شرعی و قانونی باشد. این اقدامات به شرح زیر است:

۱-تعیین مدت

اولین اقدام الزامی پیش از جاری شدن خطبه، تعیین مدت این ازدواج است. همانطور که از نام آن پیداست، ازدواج موقت، ازدواجی است که مدت شرعی و قانونی عقد باید کاملا مشخص باشد. در صورت عدم تعیین زمان مشخص، صیغه عقد باطل است. حتی اگر قابلیت تعیین شدن داشته باشد نیز کافی نیست. به طور مثال اگر طرفین مدت آن را تا زمانی که مسافرت هستند تعیین کنند، صحیح نمی باشد و صیغه جاری شده باطل است.

در تعیین مدت ازدواج موقت هیچگونه الزام یا اجباری متوجه افراد نیست و خود طرفین بر اساس توافقی که از پیش کرده اند، بازه زمانی آن را تعیین می کنند. این بازه زمانی می تواند بسیار کوتاه یا بسیار طولانی باشد؛ مثلا تنها برای چند ساعت یا برای صد سال باشد.

۲-تعیین مهریه

در هنگام جاری شدن صیغه موقت، حتما باید تعیین مهریه برای زن ، مشخص باشد. این امر برخلاف قواعد ازدواج دائم است و بدون درنظر گرفتن مهریه، ازدواج موقت صحیح نمی باشد. مهریه تهیین شده برای زوجه باید ارزش اقتصادی داشته باشد حتی اگر ناچیز باشد. قیمت مهریه می تواند مشخص باشد مثلا ملکی با قیمت صد میلیون مهریه زوجه باشد، یا اینکه مهریه یک عین مشخص باشد. عین مشخص به معنای این است که باید در همان زمان برای طرفین مشخص شده باشد که منظور از ملک، ماشین و… تعیین شده، دقیقا کدام است.

این مورد نیز از تفاوت های الزامات ازدواج موقت با دائم است. در ازدواج دائم خطبه عقد می تواند بدون تعیین مهریه بین طرفین جاری شود و پس از عقد میزان آن تعیین شود یا اینکه هرگز مهریه ای تعیین نشود. در این صورت اگر پس از عقد و پیش از تعیین مهریه، بین زوجین زناشویی واقع شود، زن حق دریافت مهرالمثلی را دارد که با توجه به شرایط زوجه پیش از ازدواج نظیر شان خانوادگی، ظاهر و عرف جامعه، توسط کارشناس تعیین می گردد.

۳-اذن پدر یا جد پدری

تنها در صورتی که دختر پیش از جاری شدن خطبه باکره باشد، اذن پدر یا جد پدی او برای صحت ازدواج ازامی است.

معرفی روش‌های خواندن صیغه ازدواج موقت

به طور کلی ۴ روش برای خواندن خطبه عقد موقت وجود دارد:

  1. در روش اول علاوه بر طرفین، عاقد به عنوان شخص سوم وجود دارد تا هم از مرد و هم از زن وکالت گیرد. پس از آن عاقد به وکالت از زوجه عبارت ” زَوَّجتُ مُوکِّلَتی (نام خانم) مُوَکَّلی (نام آقا) فِی المُدَّۀِ المَعلُومَۀِ عَلَی المَهر المَعلُومو سپس به وکالت از زوج عبارت قَبِلتُ التَّزویجَ لِمُوَکِّلی (نام آقا) را به عنوان خطبه عقد می خواند.
  2. در روش دوم دیگر نیازی به وجود عاقد نمی باشد و هر یک از طرفین خطبه مربوط به خود را می خوانند. در این حالت ابتدا زوجه می گویدزَوَّجتُکَ نَفسِی فِی المُدَّۀِ المَعلُومَۀِ، عَلَی المَهرِالمَعلُومو آقا بلافاصله می گوید قَبِلتُ التَّزویجَ”
  3. در روش سوم عاقد که در واقع همان داماد است، از عروس وکالت می گیرد که صیغه عقد را بخواند. در این حالت خطبه عقد اینگونه جاری می شود زَوَّجتُ مُوَکِّلَتِی (نام خانم) نَفسِی، فِی المُدَّۀِ المَعلُومَۀِ، عَلَی المَهر المَعلُوم سپس بلافاصله از طرف خودش می گوید

قَبِلتُ التَّزویج”

  1. در روش چهارم عاقد که در واقع عروس است، از داماد وکالت می گیرد و خطبه ازدواج موقت را جاری می سازد. در این صورت عروس ابتدا می گوید زَوَّجتُک نَفسِی، فِی المُدَّۀِ المَعلُومَۀِ، عَلَی المَهر المَعلُوم سپس بلافاصله از طرف مرد می گویدقَبِلتُ التزویج لموکِّلی (علی) “

نکته قابل توجه این است که همانطور که در این ۴ روش مشاهده کردید، صیغه مربوط به عقد موقت به زبان عربی می باشد، حال اگر طرفین هر دو از خواندن این خطبه به زبان عربی، عاجز باشند، می توانند به زبان فارسی نیز مفهموم خطبه را جاری نمایند و این اقدام هیچگونه خللی به صحت صیغه ازدواج موقت وارد نمی کند.

طریقه خواندن صیغه ازدواج موقت

جمع بندی

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل درمورد طریقه خواندن صیغه ازدواج موقت صحبت کنیم ، در این مورد اگر سوال و یا مطلبی دارید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی آنلاین با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از ما به طور کامل بپرسید

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)