استعلام سند ملکی چگونه صورت میگیرد؟

استعلام سند ملکی چگونه صورت میگیرد؟

استعلام سند ملکی چگونه صورت میگیرد؟

پسندیدم 0
۰

معرفی سازمان ثبت اسناد

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان یکی از قدیمی ترین دستگاه های حاکمیتی، ماموریت تثبیت و حمایت از حقوق مالکیت مشروع و قانونی اشخاص حقیقی و حقوقی جامعه را بر عهده داشته و نقش موثری در روابط و مناسبت های اقتصادی و اجتماعی و استقرار و تثبیت مالکیت ایفا میکند.

این سازمان همچنین وظیفه تثبیت و مستندسازی مالکیت ها، ثبت شرکت های تجاری و موسسات غیر تجاری، تنظیم اسناد رسمی و وقایع ازدواج و طلاق، ثبت اختراعات، طرح های صنعتی، علائم تجاری و نشانه های جغرافیایی و نیز اجرای مفاد اسناد رسمی را بر عهده داشته و دفاتر اسناد رسمی و دفاتر رسمی ازدواج و طلاق به عنوان نهادهای تخصصی تحت نظارت این سازمان فعالیت دارند.

اما یکی از مهمترین و اصلی ترین وظایف این سازمان، ثبت اسناد املاک و خود ملک های مسکونی یا تجاری است که تقریبا همه افراد حداقل یک بار تجربه استفاده از این خدمت سازمان را داشتند.

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

خرید و فروش ملک با توجه به آن که امروزه سرمایه زیادی را می طلبد و باعث جا به جایی و انتقال سرمایه زیادی از یک فرد به فرد دیگر است از این رو دارای حساسیت ها و ضرورت هایی نیز می باشد.

بنابراین لازم است برای انجام معامله فرد معامله کننده از وضعیت حقوقی ملک اطمینان حاصل کند، استعلام به این منظور انجام می شود که اعتبار یک سند از نظر قانونی بودن مشخص شود. برای مثال افراد استعلام یک ملک را به منظور بررسی شرایط ثبتی و همچنین بررسی مالکیت ملک انجام می دهند. برای این کار سازمان ثبت اسناد و املاک اموری را تعیین کرده است و رعایت آن ها را در معاملات ملکی اجباری کرده است.

اما شیوه استعلام سند چگونه است و از چه راه هایی صورت می گیرد؟ در این مقاله از دادواره به بررسی پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت.

استعلام سند ملکی چگونه صورت میگیرد؟

 

شیوه استعلام سند چگونه است و از چه راه هایی صورت می گیرد؟

با وجود روش های مختلفی که برای پیگیری سند ملک و استعلام این سند روی کار آمده است، افراد می توانند با کمک کد پیگیری یا شناسه یکتای استعلام سند ملک اقدام به استعلام الکترونیکی سند ملک کنند. بنابراین، لازم است افرادی که دارای یک سند هستند برای جلوگیری از هرگونه اشتباه قانونی و یا کلاه برداری، به سامانه استعلام الکترونیکی ملک که همان سامانه ثبت اسناد و املاک کشور است مراجعه کنند و از طریق روشی که در ادامه ذکر می شود اعتبار سند ملک خود را بررسی نمایند.

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

البت به غیر از این روش های دیگری مانند مراجعه حضوری به دفاتر ثبت اسناد و ارائه سند ملک وجود دارد. در این روش افراد می توانند به صورت حضوری به یکی از مراکز ثبت اسناد مراجعه کنند و مراحل مربوط به استعلام سند ملک خود را به صورت حضوری انجام دهند.

 

استعلام سند ملکی چگونه صورت میگیرد؟

 

استعلام سند از طریق الکترونیکی

  • مرورگر دستگاه خود را باز کرده و آدرس سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یعنی ssaa.ir را جستجو نمایید تا مطابق تصویر زیر وارد صفحه اصلی سایت شوید.
  • در صفحه اصلی سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، بر روی سربرگ میز خدمات الکترونیک کلیک کرده و از منوی باز شده، گزینه (پیگیری استعلام الکترونیکی ملک) را انتخاب نمایید.
  • به منظور استعلام الکترونیکی ملک از سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی، کافی است تا شناسه یکتا سند مالکیت خود را در کادر اول وارد کرده و در کادر دوم، حاصل جمع دو عدد را وارد نموده و دکمه ارسال را بزنید تا آخرین وضعیت ملک و سند مالکیت آن را مشاهده نماید.
  • در نهایت توجه داشته باشید که شناسه یکتا سند مالکیت یا شماره دفتر املاک، یک کد ۱۸ رقمی بوده که این شماره در بالا سمت چپ سند مالکیت، قابل رویت می باشد.

جمع بندی :

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل درمورد استعلام اسناد صحبت کنیم ، در این زمینه اگر سوال و یا مشکلی داشتید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در مشهد با مشاورین دادواره در ارتباط باشید و سوالات خود را از آن ها بپرسید.

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)