نحوه دریافت کارت اعتباری سهام عدالت و وام سهام عدالت

نحوه دریافت کارت اعتباری سهام عدالت و وام سهام عدالت

نحوه دریافت کارت اعتباری سهام عدالت و وام سهام عدالت

پسندیدم 1
۰

این روزها ممکن است بسیاری از شما عبارت سهام عدالت را شنیده یا خود یکی از مشمولین آن باشید. اما سهام عدالت چیست و چگونه می توان کارت اعتباری آن را دریافت کرد؟ در این مقاله از دادواره به بررسی پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت.

سهام عدالت چیست؟

منظور از سهام عدالت، فروش تسهیلات بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به اقشار پایین درآمدی جامعه است. به زبان دیگر، می‌توان آن را نوعی یارانه، تلقی کرد. این طرح در دولت نهم اجرایی شد و در میان طرح‌های اقتصادی دولتی در جهت بهبود رفاه و حمایت از اقشار کم‌درآمد جامعه و فقرا، بیشتر موردتوجه بوده و به دفعات مورد حمایت قرارگرفته است.

اقتصاددانان همیشه بر لزوم خصوصی‌سازی و کمرنگ کردن نقش دولت تاکید داشته‌اند. این فرایند در ایران سرعت کمی داشت. در سال ۱۳۸۵ با یک برداشت و تفسیر جدید از اصل ۴۴ قانون اساسی، روند اعطای سهام به بخش خصوصی سرعت بیشتری گرفت و نام سهام عدالت در مباحث اقتصادی پررنگ‌تر شد. در راستای این طرح جدید، ۸۰ درصد سهام کارخانه‌ها و بنگاه‌های دولتی به بخش خصوصی واگذار شد. سبد سهام عدالت، شامل سهم‌های شرکت‌ها و کارخانه‌های خودروسازی‌، فولاد، معادن، بیمه، بانک، هواپیمایی، کشتیرانی، نیروگاه‌ها، مخابرات و نفت گاز می‌شد.

 

 

همچنین بخوانید : مجازات ضرب و جرح عمدی چیست؟

 

قبل از تخصیص سهم‌ها، اقشار کم‌درامد را دهک‌بندی کردند. به این ترتیب که ۴۲ میلیون نفر در قالب شش دهک از پایین‌ترین درامدها تا سطوح بالاتر دسته‌بندی شدند و به هر دهک، میزان خاصی سهم اختصاص داده شد.

مشمولین این طرح، به شرح زیر هستند:

 1. · مددجویان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی
 2. · روستاییان و عشایر
 3. · کارگران فصلی ساختمانی
 4. · گروه‌های کم‌جمعیت مانند خبرنگاران، زنان سرپرست خانوار، طلاب، خادمان مساجد و …
 5. · کارمندان و بازنشستگان دولتی، دستگاه‌های عمومی و بازنشستگان کشوری و لشکری

پس از مرحله دهک‌بندی و مشخص شدن مشمولان، لازم بود در زمینه مدیریت سهم‌ها تصمیم‌گیری شود. به این منظور، یک شرکت دولتی به نام شرکت کارگزاری سهام عدالت به عنوان زیرمجموعه‌ای از سازمان خصوصی‌سازی در نظر گرفته شد. همچنین تعداد ۳۳۷ شرکت سرمایه‌گذاری و تعاونی عدالت در سطح کشور و همه استان‌ها تاسیس شد. یک آیین‌نامه اجرایی در راستای افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از طریق گسترش سهم بخش تعاون، به تصویب هیئت وزیران رسید و برگه‌های سهام در اختیار مردم قرار گرفت.

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

موارد زیر به عنوان اهداف این طرح مطرح شدند:

 • · کمک به استقلال مالی خانوارهای نیازمند و کاهش حمایت‌های مالی مستقیم دولتی به آن‌ها
 • · واگذاری سهام شرکت‌های دولتی، کمرنگ کردن نقش دولت در اقتصاد و سرعت بخشیدن به فرایند خصوصی‌سازی
 • · شفاف کردن فرایند خصوصی‌سازی
 • · توزیع متعادل ثروت و درآمد در کشور
 • · افزایش سهم بخش تعاون و شرکت‌های تعاونی.

 

 

کارت اعتباری وام سهام عدالت ۱۴۰۰ چیست و شرایط استفاده از آن به چه صورت است؟

 

 

از زمانی که طرح آزادسازی سهام عدالت در کشور ایران روی کار آمد، قوانین بسیاری در رابطه با آزاد سازی ذکر شد که بعضی از آن ها عملی شد و بعضی از آن ها بدون عمل باقی مانده اند. دریافت کارت اعتباری وام سهام عدالت از جمله قول و قرار هایی بود که پس از آزاد سازی سهام عدالت توسط دولت به مردم داده شد که مردم بتوانند با این کارت اعتباری و وامی که اختصاص داده می شود.

وام سهام عدالت، یک مبلغی است که به عنوان کمک هزینه خرید کالا های مختلف به افرادی که دارای سهام عدالت می باشند، داده می شود. افرادی که این وام را دریافت می کنند، می توانند از طریق کارت اعتباری وام اقدام به خرید کالا های مختلف کنند. این تسهیلات از جمله تسهیلاتی بود که رییس جمهوری برای افرادی که دارای سهام عدالت ۱ میلیون تومانی و ۵۰۰ میلیون تومانی می باشند، در نظر گرفته شد.

برای دریافت کارت اعتباری وام سهام عدالت، شرایط خاصی در نظر گرفته شده است که عبارتند از:

 • افراد دارای سهام عدالت ۱ میلیون تومانی و یا دارای سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی باشند. بدیهی است که به افرادی که دارای سهام عدالت نیستند، وامی تعلق نخواهد گرفت.
 • افرادی که قصد دریافت وام سهام عدالت سال ۱۴۰۰ را دارند، می بایست حتما کارت ملی هوشمند داشته باشند. در غیر این صورت امکان دریافت وام برای آن ها وجود نخواهد داشت.
 • متقاضیان دریافت وام می بایست که حتما در سامانه سجام بازار بورس ثبت نام کرده باشند، در غیر این صورت نمی توانند تا زمان سجامی شدن وام سهام عدالت را دریافت کنند.
 • متقاضیان باید حتما مراحل ثبت نام در سامانه سجام و علاوه بر آن احراز هویت در سجام را انجام داده باشند، در غیر این صورت دارای شرایط دریافت کارت اعتباری وام سهام عدالت نمی باشند.
 • متقاضیانی که اقدام به آزادسازی سهام عدالت کرده اند و می خواهند که اقدام به دریافت کارت اعتباری وام سهام عدالت ۱۴۰۰ کنند، باید در نظر داشته باشند که حتی اگر یک سهم از سهام خود را فروخته باشند، نمی توانند این وام را دریافت کنند.
 • در صورتی که از یکی از مراجع قضایی حکمی صادر شده باشد که سهام عدالت فرد متقاضی وام توقیف شده باشد، باز هم امکان دریافت وام سهام عدالت برای این افراد وجود نخواهد داشت.
 • افرادی که قصد دریافت کارت اعتباری وام سهام عدالت را دارند، می بایست حتما در بانکی که قرار است که وام را از آن جا دریافت کنند، حساب داشته باشند. در غیر این صورت می توانند مراحل افتتاح حساب را در آن بانک ها انجام دهند.

 

مدارک لازم جهت دریافت کارت اعتباری وام سهام عدالت ۱۴۰۰

افرادی که قصد دریافت کارت اعتباری وام سهام عدالت را دارند، می بایست که به یکی از بانک هایی که این وام را پرداخت می کنند مراجعه نمایند و مراحل مربوط به دریافت کارت اعتباری وام سهام عدالت سال ۱۴۰۰ را انجام دهند. بدیهی است که تنها به افرادی این وام تعلق خواهد گرفت که شرایط لازم را برای دریافت وام داشته باشند.

در حال حاضر، بانک های مختلفی اقدام به ارائه خدمات مربوط به وام سهام عدالت می کنند. در صورتی که در ابتدای کار فقط بانک ملی و تجارت اقدام به ارائه خدمات وام سهام عدالت می کردند. در حال حاضر به گروه بانک ملی و بانک تجارت، بانک ملت، بانک صادرات و بانک رفاه کارگران نیز افزوده شده اند.

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 کارت اعتباری سهام عدالت چیست؟

برای اینکه حدود ۱۲۰ هزار میلیارد تومان سودی که امسال برای اوراق بهادار برآورد شده است، میان ۵۰ میلیون نفر ایرانی به خوبی توزیع شود و سهامداران هم از رضایت بیشتری برخوردار باشند، صدور این کارت‌های اعتباری پیشنهاد شد.

به این شکل سهامدارانی که نیاز دارند تا مبلغی کمتر از ۶۰ درصد از ارزش سهام خود را دریافت کنند، دیگر مجبور نمی‌شوند سهامشان را بفروشند و قادر خواهند بود تا از طریق اخذ کارت اعتباری سهام عدالت، نیاز خود را برطرف کنند. در حقیقت دارایی سهام عدالت پشتوانه صدور کارت اعتباری برای هر فرد خواهد بود. کارت اعتباری که دارندگان سهام عدالت بتوانند آن را در مراکز فروش و خدمات خرج کنند.

این کارت‌ها برای همه سهامداران عدالت (مستقیم و غیرمستقیم) که سهام خود را نفروخته باشند، فعال می‌شود.

 

مبلغ کارت اعتباری سهام عدالت چقدر است؟

هر بانک بسته به سطح پوشش ریسک خود درصد اعتبار این کارت‌ها را مشخص می‌کند؛ این درصد از ۵۰ درصد ارزش روز دارایی فرد تا ۱۰۰ درصد متغیر است. اما آنطور که رئیس‌جمهوری در ۱۸ فروردین اعلام کرد سقف ۶۰ درصد ارزش سهام عدالت، اعتبار در نظر گرفته خواهد شد. یعنی معادل درصدی که امکان آزادسازی آن فراهم شده بود.

 • کارت اعتباری برای دارنده سهام عدالت یک میلیون تومانی: ۱۴ میلیون تومان
 • کارت اعتباری برای دارنده سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی: ۷ میلیون تومان

یعنی اگر در خانواده‌ای، ۳ نفر سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی دارند (اغلب دارندگان سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی هستند) و آن را نفروخته‌اند، می‌توانند به ازای هر نفر، ۷ میلیون تومان و در کل ۲۱ میلیون تومان اعتبار از بانکشان بگیرند. یعنی از مجموع ۴۹ میلیون نفر، ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفری که سهام خود را فروخته اند، کارت اعتباری دریافت نمی‌کنند. بقیه نکات این اعتبار را در ادامه بخوانید.

 

نحوه بازپرداخت اقساط کارت اعتباری سهام عدالت

اگر تا ۲۹ روز (و در برخی بانک‌ها ۲۶ روز) پس از استفاده از کارت‌تان مبلغی را که خرج کرده‌اید تسویه کنید، هیچ سودی به مبلغ بازپرداخت تعلق نمی‌گیرد و وام قرض‌الحسنه محسوب می‌شود. ولی در غیراینصورت، تسهیلات ارائه شده با نرخ سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۳ ساله محاسبه می‌شود.

 • بنابراین افرادی که سهام عدالتشان یک میلیون تومان است و امکان دریافت وام ۱۴ میلیون تومانی دارند، باید ماهیانه ۴۶۰ هزار تومان قسط پرداخت کنند.
 • افرادی هم که سهام عدالتشان ۵۰۰ هزار تومان است و می‌توانند وام ۷ میلیون تومانی بگیرند، ماهیانه ۲۳۰ هزار تومان قسط پرداخت کنند.

توجه داشته باشید که اگر بازپرداخت‌های خود را به طور منظم انجام ندهید یا بی‌خیال پس دادن اعتبار شوید، این امکان وجود دارد که دارایی سهام عدالت شما از طریق بانک به فروش برود. مثل همه وثیقه‌ها دیگر که در صورت عدم بازپرداخت، توسط بانک تملک می‌شود.

 

روش های دریافت کارت اعتباری سهام عدالت

 

https://dadvare.net/what-is-iodine-deprivation/

 

دریافت کارت اعتباری سهام عدالت از ۲۵ بهمن پارسال برای مشمولان این سهام فراهم شده است و تاکنون تنها سه بانک ملی، تجارت و پست بانک برای صدور این کارت اعلام آمادگی کرده‌اند که متقاضیان می‌توانند به صورت غیرحضوری کارت خود را دریافت کنند.

مشمولان پس از ثبت اطلاعات هویتی خود در سامانه سجام، برای دریافت کارت اعتباری از بانک ملی، مشمولان مستقیم باید بانک ملی را به عنوان کارگزار خود انتخاب کنند(می‌توانند از طریق تغییر کارگزار ناظر این کار را انجام دهند) سپس مشتریانی که بانک ملی ایران را به عنوان کارگزار سهام عدالتشان انتخاب کرده‌اند می‌توانند تا ۵۰ درصد ارزش روز سهام عدالت خود را تسهیلات کارت اعتباری (۲ میلیون تومان تا سقف ۱۰ میلیون تومان) درخواست کنند.

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

در ادامه، فرد متقاضی باید به یکی از اپلیکیشن‌های ایوا، بله یا شصت بانک ملی ایران مراجعه کرده و پس از آن گزینه نشان بانک در هر کدام از اپلیکیشن‌ها را انتخاب کند. بعد از آن گزینه هویت سنجی را انتخاب و مراحل مربوطه را انجام دهد و سپس باید به نشان اعتباری وارد شده و درخواست تسهیلات کند.

 

 

همچنین بخوانید : مجازات عدم ثبت چک در سامانه صیاد

در صورت تمایل به دریافت کارت اعتباری از بانک تجارت، باید درخواست خود را در اپلیکیشن زمرد بانک تجارت ثبت کنید و پس از آن، بانک نسبت به استعلام تعداد سهام عدالت و توثیق آن برای پرداخت تسهیلات اقدام کرده و پس از گذراندن سایر استعلام‌ها، مبلغ تسهیلات، سود تسهیلات، مبلغ اقساط و … را تعیین و به مشتری اعلام و وجه تسهیلات را به شماره حساب متقاضی تسهیلات واریز می‌کند.

همچنین، متقاضیان دریافت کارت اعتباری سهام عدالت از پست بانک باید به سایت بانک به آدرس www.postbank.ir مراجعه و گزینه توثیق سهام عدالت کنند که متقاضیانی قادر به دریافت تسهیلات خرد پست بانک ایران در قبال توثیق سهام عدالت هستند که کارگزار آنها شرکت کارگزاری بانک سپه باشد.

در غیر این صورت امکان ثبت نام متقاضی یا تغییر کار گزاری وی به کارگزاری بانک سپه از طریق سامانه امکان پذیر است.

گفتنی است، تسهیلات مذکور سه ساله است و نیاز به مدرکی و ضامنی ندارد و متقاضیان اگر در بازه یک ماهه این تسهیلات را تسویه کنند هیج گونه کارمزدی از آن‌ها دریافت نمی‌شود

 

مدارک لازم برای دریافت کارت اعتباری سهام عدالت

 

نحوه دریافت کارت اعتباری سهام عدالت

 

همانطور که بالاتر توضیح دادیم، برای اینکه کارت اعتباری عدالت خود را دریافت کنید نیاز به جمع‌آوری مدارک خاصی ندارید و همان احراز هویتی که توسط سجام انجام می‌شود و سپس به بانک اطلاع داده می‌شود، مبنای دریافت کارت اعتباری شماست. یعنی یک‌بار برای همیشه احراز هویت می‌شوید و با کد بورسی که دریافت کرده‌اید دیگر نیاز به مدارک جدیدی نیست. پس از دریافت کد بورسی، آن را همیشه همراه داشته باشید و فراموشش نکنید.

 

نفروختن سهام عدالت به کارت اعتباری سهام عدالت چه ربطی دارد؟

شرط ارائه اعتبار به سهامداران عدالت این است که از امکان فروش سهام‌شان استفاده نکرده باشند. یعنی سهامدارانی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، حتی اگر یک سهم هم از پرتفوی سهام عدالت خود فروخته باشند، نمی‌توانند کارت اعتباری دریافت کنند.

 

همچنین بخوانید : خلع ید چیست ؟

 

 

آنهایی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده بودند مشکلی برای دریافت کارت اعتباری سهام عدالت ندارند ولی باید در سجام ثبت‌نام کنند. از آن‌سو اگر متقاضی روش مستقیم مدیریت سهام عدالت را انتخاب کرده باید گزینه تغییر کارگزار ناظر را فعال کند تا بانک بتواند مدیریت سهم را در اختیار بگیرد.

توجه داشته باشید که اگر یک مرجع قانونی به هر دلیل و شکلی، به شرکت سپرده‌گذاری اعلام کرده که سهام فرد توقیف است، آن فرد نمی‌تواند کارت اعتباری دریافت کند. حالا چه روش مستقیم انتخاب کرده باشد و چه غیرآن.

 

جمع بندی :

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل درمورد نحوه دریافت کارت اعتباری سهام عدالت و وام سهام عدالت صحبت کنیم ، در این زمینه اگر مشکل و یا مسئله ای دارید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی انلاین با کارشناسان ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از ان ها بپرسید.

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)