نحوه اعتراض به نفقه چگونه است؟

نحوه اعتراض به نفقه چگونه است؟

نحوه اعتراض به نفقه چگونه است؟

پسندیدم 0
۰

نفقه و نحوه اعتراض به آن :

نفقه نهادی است که قانون گذار ایران برای حمایت از زن قائل شده ، از آن جهت که در بسیاری از خانواده های ایرانی زنان اداره ی امور خانه و امور داخلی خانواده را که وظیفه ای بسیار بزرگ است بر عهده داشته و در نتیجه اشتغال به امر خاصی نداشته و مال و در آمد کافی برای تامین مخارج خود و شرکت در هزینه های خانواده ندارند . البته نفقه به زنان شاغلی که خارج از خانه کار می کنند هم تعلق گرفته و از آن جایی که طبق قانون ایران ، زن در حقوق ایران از نظر مالی مستقل به شمار می رود و کار اقتصادی او هم جزء اموال او به شمار می رود ، مجبور نیست که آن را به رایگان در اختیار شوهر بگذارد و در واقع وظیفه ی پرداخت نفقه همواره بر عهده ی شوهر خواهد بود .

طبق ماده ی ۱۱۰۶ قانون مدنی در عقد دائم نفقه ی زن بر عهده ی مرد است و ماده ی  ۱۱۰۷ قانون مدنی در تعریف نفقه مقرر می کند : « نفقه عبارت است از همه ی نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن ، البسه ، غذا ، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه ی نقصان یا مرض .»

با توجه به متن ماده ، موارد ذکر شده در این ماده برای مثال بوده و حصری نیست و علاوه بر این وضعیت و احتیاجات زن به طور متعارف ملاک عمل است نه وضعیت مرد ، پس اگر زن از خانواده ی متمکنی باشد شوهر باید وسایل زندگی او را ، در حدی که شان و وضع اجتماعی و خانوادگی او اقتضا می کند ، فراهم نماید . بنابراین دادگاه میزان نفقه ی زن را متناسب با وضعیت و عرف خانوادگی زن تعیین می کند .

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : تاثیر مدرک تحصیلی بر میزان نفقه ی زن چگونه است؟

نحوه اعتراض به نفقه چگونه است؟

اما همان طور که در مقالات قبل هم بیان کردیم ، زن زمانی می تواند مطالبه ی نفقه کند که از شوهر خود تمکین نماید و وظایف زناشویی را انجام دهد ، بنا بر این نشوز زن مانع حق او بر نفقه است ، ماده ی ۱۱۰۸ قانون مدنی هم در این خصوص بیان می کند که :«هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند مستحق نفقه نخواهد بود .»

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : آیا امکان مطالبه نفقه فرزند از سوی مادر وجود دارد؟

اعتراض به میزان نفقه :

اما سوالی که در این مقاله قصد داریم به پاسخ آن بپردازیم این است که نحوه ی اعتراض به میزان نفقه چگونه است و در صورت بروز اختلاف در میزان نفقه حل اختلاف با چه نهادی است؟

در صورت اعتراض زوجه به میزان نفقه ، نفقه زن توسط کارشناسان کارشناسی می‌شود و در نهایت توسط قضات شورای حل اختلاف رسیدگی به عمل می ‌آید . همان طور که در بالاتر بیان کردیم میزان نفقه ی زن باید متناسب با شان و نیازهای عرفی و خانوادگی زن تعیین شود ، بنابراین از مهم ترین معیار ها و ملاک های کارشناس برای تعیین میزان نفقه ی زن ، نیازها و شان زوجه است .

جمع بندی :

در این مقاله با بررسی کلی مفهوم نفقه و میزان آن و همچنین شرایط تعلق گرفتن آن به زن ، نحوه ی اعتراض به میزان نفقه را نیز بیان کردیم . در این مورد اگر سوالی دارید میتوانید از خدمات مشاوره حقوقی در مشهد دادواره استفاده کنید . 😁

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)