نحوه شکایت از شورای حل اختلاف

نحوه شکایت از شورای حل اختلاف

نحوه شکایت از شورای حل اختلاف

پسندیدم 0
۰

شورای حل اختلاف، یکی از ارکان سیستم قضایی ایران است که به منظور حل اختلاف و صلح و سازش بین اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی و تحت نظارت قوه قضاییه در شهر ها و روستا ها تشکیل شده است.

برای طرح پرونده و ثبت شکایت در شوراهای حل اختلاف ابتدا باید به شورای حل اختلافی بروید که از نظر محلی اجازه رسیدگی به پرونده را دارد . شورای حل اختلافی که صالح به رسیدگی است در اکثر موارد شورای حل اختلاف محل اقامت خوانده، یعنی شخصی که از آن شکایت دارید، است . بعد از پیدا کردن شورای صالح و مراجعه به آن از دفترخانه شورا درخواست فرم دادخواست نموده و در فرم دادخواست باید نام و نام خانوادگی ، مشخصات و نشانی دو طرف اختلاف ، موضوع خواسته و دلایلی که بابت آن دعوی را مطرح کرده اید را ذکر کنید.

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : تفاوت ردیف فرعی پرونده با شماره پرونده و شماره بایگانی

پس از تحویل دادخواست باید هزینه دادرسی پرداخت شود. هزینه دادرسی دعاوی کیفری و غیرمالی معادل هزینه دادرسی در محاکم دادگستری و در دعاوی مالی معادل پنج ‌درصد (۵%) آن است . بعد ازپرداخت هزینه دادرسی به شما نوبت داده می شود و رسیدگی به موضوع آغاز می شود.

برای رسیدگی به موضوع اختلاف در شورای حل اختلاف باید تمام اعضای اصلی شورا در جلسه حضور داشته باشند . تعداد اعضای اصلی شورا ۳ نفر، و ۲ نفر هم عضو علی البدل هستند که در صورت غیبت اعضای اصلی جایگزین آن ها می شوند و تصمیم گیری با نظر اکثریت انجام می پذیرد همچنین دو طرف اختلاف یا وکلای آن ها می توانند در جریان رسیدگی حضور پیدا کنند.

در بسیاری از مواقع برای افراد این سوال پیش می آید که اگر از کارکنان شورای حل اختلاف شکایتی داشته باشند در چه مراجعی می‌توانند اقدام به شکایت از شورای حل اختلاف کنند؟ در این مقاله از دادواره به پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت.

 

 

نحوه شکایت از شورای حل اختلاف

 

نحوه شکایت از شورای حل اختلاف ، راهنمای کامل از اول تا آخر

ابتدائا و پیش از اقدام به طرح شکایت باید بدانید که مرجع شکایت از کارمندان دادگاه و شورای حل اختلاف که شان قضایی ندارند و صرفا کارمند اداری هستند، اداره بازرسی قوه قضاییه خواهد بود اما شکایت از تخلفات قضات شورای حل اختلاف به مانند قضات دادگاه در مراجع انتظامی قضات انجام میشود. پس برای شکایت از شورای حل اختلاف ابتدا باید بببینید که از چه کسی شکایت دارید، از قاضی شورا و یا از کارمندان اداری.

در ماده ۳۵ قانون شوراهای حل اختلاف، قانون‌گذار مواردی که به عنوان تخلف کارکنان محسوب می‌شود پرداخته است. به موجب این ماده: «تخلفات اعضاء و کارکنان شورا به قرار زیر است:

الف- اعمال و رفتار خلاف شئون شغلی یا عضویت
ب- عدم رعایت قوانین و مقررات مربوط
پ- ایجاد نارضایتی در ارباب‌رجوع یا انجام ندادن یا تاخیر در انجام وظایف قانونی بدون دلیل
ت- تبعیض یا اعمال غرض یا برقراری روابط خارج از عرف اداری با اشخاص مراجعه‌کننده
ث- ترک خدمت در خلال ساعات موظف اداری بدون مجوز
ج- غیبت غیرموجه، تکرار در تاخیر ورود به محل کار یا تکرار در تعجیل خروج از آن بدون کسب مجوز
چ- کم‌کاری یا سهل‌انگاری در انجام وظایف محول‌شده
ح- عدم رعایت حجاب اسلامی
خ- عدم رعایت شئون و شعائر اسلامی
د- اخذ هرگونه وجه، مال یا امتیاز من‌غیرحق


ذ- تسامح در حفظ اموال و اسناد و ایراد خسارت به اموال بیت‌المال
ر- ارائه گواهی یا گزارش خلاف در امور مربوط به شورا
ز- تسلیم مدارک به اشخاصی که حق دریافت آن را ندارند یا خودداری از تسلیم مدارک به اشخاصی که حق دریافت آن را دارند.
ژ- اعتیاد به مواد مخدر یا روانگردان و استعمال آنها
س- غیبت غیرموجه به‌صورت متناوب یا متوالی تا چهار جلسه برای اعضاء و چهار روز برای کارکنان در طول ماه
ش- کارشکنی، شایعه پراکنی، وادار ساختن و تحریک دیگران به کارشکنی یا کم‌کاری و یا اعمال فشارهای فردی برای تحصیل مقاصد غیرقانونی
ص- عضویت در یکی از فرقه‌های ضالّه که مبانی آن از نظر اسلام مردود شناخته شده است.
ض- عضویت در سازمان‌هایی که مرامنامه یا اساسنامه آنها مبتنی بر نفی ادیان الهی است یا طرفداری و فعالیت به نفع آنها»

مجازاتی که برای اعضای شورا در نظر گرفته می شود به این صورت است که پس از شکایت از شورای حل اختلاف، هیئت رسیدگی به شکایات شوراها ابتدا شورا را دعوت می نماید تا در محفل دادرسی حضور پیدا نماید و از خود دفاع کند.

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : دادگاه بدوی چیست؟

پس از شنیدن دفاعیات، هیئت نظارت نسبت به مجرم بودن یا نبودن شورا رای خود را ابلاغ می نمایند، مجازاتی که برای شورای حل اختلاف در نظر گرفته است به این صورت است که این رخ دادن جرم برای چندمین بار می باشد.

  1. اخطار کتبی بدون درج در پرونده در صورت عدم تکرار
  2. توبیخ کتبی با درج در پرونده در صورت تکرار عمل خلاف
  3. کسر پاداش تا یک سوم تا یک سال
  4. محرومیت از کار در شورا از یک ماه تا یک سال
  5. محرومیت دائم شورا از شورای حل اختلاف

همچنین در صورتی که قاضی شورای حل اختلاف در انجام وظایف خود کوتاهی نماید و یا اینکه کاری خلاف قوانین انجام دهد، مراتب توسط رئیس حوزه قضایی یا هیات رسیدگی به تخلفات شورای اختلاف این قانون به دادسرای انتظامی قضات اعلام می‌‏شود تا مطابق مقررات مربوط به تخلفات و جرایم قضات رسیدگی شود.

جمع بندی

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل درمورد نحوه شکایت از شورای حل اختلاف صحبت کنیم ، در این زمینه اگر سوال و یا مشکلی دارید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در مشهد با وکلای ما در ارتباط باشید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)