چک و سفته و برات را چگونه نقد کنیم

چک و سفته و برات را چگونه نقد کنیم

چک و سفته و برات را چگونه نقد کنیم

پسندیدم 0
۰

در گذشته به دلیل اینکه هنوز اسناد تجاری همچون چک، سفته ، برات و …. رواج نداشت تو چهار مجبور بودند برای معاملات کلانی که انجام می دهند مقدار زیادی پول را با خود جابجا کند از طرفی این جابجایی خطراتی را نیز به دنبال داشت و باعث میشد تو جان نه تنها از آن معاملات سودی عایدشان نشود بلکه دارایی خود را نیز از دست بدهند برای جلوگیری از این امر سند تجاری سفته به وجود آمد سندی است که امضا کننده(صادر کننده) آن متعهد می‌شود چاپ مبلغی را در زمان مشخص یا عندالمطالبه( یعنی هر زمانی که دارنده سفته درخواست کند) در وجه حامل یا فرد معین یا حواله کرد او بپردازد. البته سفته مانند هر سند تجاری دیگر دارای یکسری معایب و مزایای است به همین دلیل است که امروزه در معاملات، سند تجاری صفحه را کمتر مشاهده می کنیم البته این امر موجب نشده است تا از ارزش و اعتبار سفته کاسته شود. البته سند تجاری سفته تنها یک سند تعهد به پرداخت نیست بلکه در موارد دیگر همچون تضمین اعتبار به کار می‌رود که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

سفته چیست؟

ماده ۳۰۷ قانون تجارت سال ۱۳۱۱ سفته را اینگونه تعریف می کند: فته طلب (سفته) سندی است که به موجب آن امضا کننده تعهد می کند مبلغی در موعد معین یا عندالمطالبه در وجه حامل یا شخص معین یا به حواله کرد آن شخص کارسازی نماید.

فردی که سفته را امضا می‌کند متعهد می‌شود مبلغی را در زمان مشخص که در سفته به ذکر شده است به دارنده سفته بدهد یا هرگاه که صادر کننده سفته در خواست نمود و سفته را مطالبه کرد صادر کننده سفته موظف است آن را بپردازد که این پرداخت هم به سه شکل انجام میشود:

 

چک و سفته و برات را چگونه نقد کنیم

۱) وجه حامل: یعنی فرد به خصوصی معین نشده است و سفته در دست هر کس که باشد می تواند سفته را مطالبه کند.

۲) فرد معین: در صورتی که در سفته نام گیرنده ذکر شده باشد مبلغ پرداختی فقط به او داده میشود.

۳) حواله کرد صادر کننده: یعنی سفته یا به صادرکننده صفت پرداخت می شود یا به هر شخصی که صادر کننده، سفته را به او منتقل کند.

با توجه به مواردی که گفته شد می توان گفت سفته یک سند تعهد پرداخت است و موجب اطمینان خاطر طلبکار میشود که میتواند طلب خود را به موقع دریافت نماید البته به این نکته نیز باید توجه کرد که سفته تنها سند تعهد پرداخت نیست بلکه گاهی اوقات تضمین کننده اعتبار است مانند سفته حسن انجام کار

بیشتر بخوانید : سفته چیست و هر آنچه که باید درمورد سفته و پر کردن آن بدانید

 

 

ظهور سفته در ایران

با قانون تجارت سال ۱۳۱۱ سفته نیز در ایران رواج پیدا کرد اما کم کم با روی کار آمدن و رواج پیدا کردن چک سفته جایگاه خودش را در میان معاملات و مردم از دست داد اما همچنان دارای اعتبار و ارزش بالایی است و شاید به خاطر سهولت در استفاده از چه کسی موجب شد جای خود را به چک بدهد.

انواع سفته

– سفته در معاملات

در معاملات برای اطمینان خاطر فروشنده از پرداخت مبلغ مورد نظر از سفته استفاده می شود.

– سفته حسن انجام کار

در این صورت سفته به نوعی تضمین کننده اعتبار است و افراد برای استخدام به به کارفرما این نوع سفته را میدهند و موجب اطمینان کارفرما برای انجام کار کارگر و اجرای تعهدات وی است.

-سفته ضمانت وام

افرادی که متقاضی دریافت وام هستند باید یک سری شرایطی را رعایت کند از جمله این شرایط دارا بودن چند ضامن است که برای تضمین این افراد باید به بانک سفته بدهند.

سفته را از کجا تهیه کنیم؟

در صورتی که خواستار خرید سفته با مبالغ کم باشیم می توانیم آن را از تمامی شعب بانک ملی ایران تهیه کنید اما اگر خواستار سفته با مبالغ بالای ۱،۲،۵،یا ۱۰ میلیارد ریال هستید باید به شعب منتخب بانک ملی مراجعه کنید.

البته می‌توان از طریق دکه‌های روزنامه‌فروشی هم سفته خرید اما خطر جعلی بودن را هم به همراه دارد و در صورت جعلی بودن مشکلات زیادی را به دنبال خواهد داشت پس بهتر از سفته را از شعب بانک ملی تهیه کنیم.

قیمت سفته در سال ۱۴۰۱

اولین قدمی که صادر کننده سفته باید انجام دهد تهیه و خرید صفت است که در این صورت اطلاع از قیمت سفته ضروری است. قیمت سفت توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب میرسد که این مبلغ در سال ۱۴۰۱ بدین صورت است که هر یک میلیون تومان سفته ۵۰۰ هزار تومان به فروش می رسد.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : سفته حسن انجام کار چیست؟

شرایط الزامی سفته

– سفته باید مهر و امضا داشته باشد

– مبلغ سفته باید به دو شکل حروف و عدد نوشته شود و نباید از مبلغ اسمی آن بیشتر باشد

– تاریخ صدور و تاریخ برداشت حتما ذکر شود البته در سفته حسن انجام کار یا ضمانت وام نباید تاریخ درج شود

– باید نام گیرنده سفته نیز ذکر گردد و گرنه در وجه حامل محسوب می‌شود و در دست هر کسی که باشد می تواند جهت مطالبه سفته اقدام نماید.

عدم رعایت قوانین سفته

-اگر در سفته هیچ مهر و امضا ای نداشته باشد در این صورت از اعتبار ساقط می‌شود و حتی سرطان عادی نیز محسوب نخواهد شد.

– اگر در سفته تاریخ ذکر نگردد سفته به رویت محسوب می شود یعنی تاریخ صدور سفته همان تاریخی است که رویت سند انجام شده است

– اگر در سفته محل پرداخت سفته ذکر نگردد در اینجا محل صدور سفته همان محل پرداخت خواهد بود

– اگر در سفته نام گیرنده ذکر نشود سفته در وجه حامل محسوب می شود

اقدامات لازم برای وصول سفته و شکایت از سفته

در صورتی که صادر کننده سفته در زمان سررسید از پرداخت مبلغ سفته سرباز زدند و امتناع کند در این صورت دارنده سفته می تواند از زمان سررسید تا مدت ۱۰ روز سفته را واخواست کند

واخواست یعنی اعلام اعتراض دارنده سفته جهت عدم پرداخت صادرکننده سفته

اگر دارنده سفته واخواست را ارسال نکند از مزایای مثل خسارت تاخیر در تادیه و توقیف اموال قبل از صدور حکم بهره مند خواهد شد در صورتی که دارنده سفته اقدام به واخواست نکند باز هم مطالبه وجه سفته امکان پذیر است اما اینجا سفته حکم سند عادی را دارد و دعوای مدنی محسوب می شود.

همچنین عدم پرداخت سفته برخلاف چک ضمانت اجرایی کیفری ندارد و صرفاً جنبه حقوقی دارد

جمع بندی :

در این مقاله سعی کردیم در رابطه با چک و سفته و برات را چگونه نقد کنیم صحبت کنیم . در این زمینه اگر سوال و یا پرسشی دارید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را به طور واضح از ما بپرسید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)