همجنسگرایی از نظر قانون چیست و مجازات ان چه می باشد؟

همجنسگرایی از نظر قانون چیست و مجازات ان چه می باشد؟

همجنسگرایی از نظر قانون چیست و مجازات ان چه می باشد؟

پسندیدم 0
۰

از مهم ترین جرایم حدی در شرع و فقه اسلامی، جرایم جنسی اند که غالبا با مجازات شلاق حدی روبرو هستند. شارع مقدس اسلام روابط جنسی را صرفا در میان مرد و زن پذیرفته و این رابطه را نیز در صورتی مجاز می داند که صیغه ی نکاح بین آن ها جاری شده باشد.

یکی از مذموم ترین روابط در اسلام و به تبع آن، قانون مجازات ایران هم جنس گرایی است که در موارد متفاوتی دیده می شود. رابطه‌ی دو هم‌جنس زن در قانون مساحقه و رابطه ی دوهم‎جنس مرد در صورت وجود شرایطی لواط و در صورتی دیگر تفخیذ نامیده می شود.

در این مقاله از دادواره قصد داریم به بررسی انواع هم‎جنس گرایی در قانون و مجازات آنها بپردازیم.

 

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : مجازات رشوه دادن و رشوه گرفتن چیست

همجنسگرایی از نظر قانون چیست

 

مساحقه در لفت به معنای ساییدن و  قانون مجازات اسلامی در ماده ی ۲۳۸ خود، جرم مساحقه را این طور تعریف می کند:« مساحقه عبارت است از اینکه انسان مونث، اندام تناسلی خود را بر اندام تناسلی همجنس خود قرار دهد.» بنابراین مساحقه به معنای رابطه ی جنسی و در مفهوم عامیانه ی آن هم جنس گرایی میان دو زن است به صورتی که اندام جنسی خود را بر اندام جنسی یکدیگر قرار دهند.

 

مجازات مساحقه چیست؟

ماده ی ۲۳۹ قانون مجازات اسلامی در بیان تعیین مجازات مساحقه می گوید:« حد مساحقه، صد ضربه شلاق است.»

مجازات های حدی قابل تخفیف و تبدیل نیستند و در صورت اثبات حتما اجرا خواهند شد. ضمن این که در مرتبه ی چهارم تکرار، مانند سایر مجازات های حدی مرتکبین به اعدام محکوم خواهند شد.

  • لواط

ماده ۲۳۳ قانون مجازات اسلامی در این خصوص بیان می کند:« لواط عبارت از دخول اندام تناسلی مرد به اندازه ختنه گاه در دبر انسان مذکر است..»

 

مجازات لواط چیست؟

اگر فاعل جرم لواط با عنف دخول را انجام دهد یا اینکه مرتکب جرم لواط دارای همسر باشد ، مجازات مرتکب اعدام خواهد بود اما اگر با رضایت دو طرف این جرم اتفاق افتاده باشد یا اینکه مرتکب مجرد باشد ، مجازات فاعل صد ضربه شلاق میباشد.

اما در خصوص مفعول لازم به ذکر است که مفعول چه متاهل باشد چه مجرد باشد ، باز مجازات ایشان اعدام خواهد بود.
همچنین اگر فاعل جرم لواط غیرمسلمان و مفعول مسلمان باشد حتی اگر با رضایت عمل انجام شده باشد یا مجرد باشد ، فاعل غیرمسلمان به اعدام محکوم خواهد شد.

 

  • تفخیذ

ماده ی ۲۳۵ قانون مجازات اسلامی در بیان تعریف جرم تفخیذ این طور مقرر می کند :« تفخیذ عبارت از قرار دادن اندام تناسلی مرد بین رانها یا نشیمنگاه انسان مذکر است.» بنابراین تفخیذ یا در اصطلاح عامیانه ی آن « لاپایی » نوعی رابطه جنسی بدون دخول است که با فرو کردن و مالیدن آلت جنسی مردانه بین ران‌های شریک جنسی انجام می‌شود.

بنابر این ماده فاعل تفخیذ قطعا مرد است اما مفعول آن می تواند هم زن و هم مرد باشد. در خصوص بحث ما؛ در صورت قرار دادن آلت جنسی مرد در بین ران های مرد دیگر یا نشیمنگاه مرد دیگر جرم تفخیذ صورت می گیرد.

 

همجنسگرایی از نظر قانون چیست

 

 

مجازات جرم تفخیذ چیست؟

مجازات جرم تفخیذ در مرتبه ی اول مطابق ماده ی ۲۳۶ قانون مجازات اسلامی این طور تعیین شده است :« در تفخیذ، حد فاعل و مفعول صد ضربه شلاق است و از این جهت فرقی میان محصن و غیرمحصن و عنف و غیرعنف نیست.»

توجه داشته باشید قسمتی از ماده که بیان می کند « از این جهت فرقی میان … عنف و غیر عنف نیست.» منظور صرفا تعداد ضربه های تازیانه است، نه به این معنا که در این حالت هم مفعول مجازات می شود.  بنابراین در صورتی که عمل تفخیذ به عنف انجام شده باشد مجازات صد ضربه شلاق برای فاعل است و مفعول آن به دلیل اکراه و مکرَه بودن مجازات نخواهد شد.

هرچند که تبصره ی این ماده استثنائی بر اصل ماده وارد کرده و بیان می کند:« در صورتی که فاعل غیر مسلمان و مفعول، مسلمان باشد، حد فاعل اعدام است.»

  • هم‎جنس گرایی (غیر از لواط و تفخیذ)

در صورتی که رابطه‎ی میان دو مرد بدون دخول آلت تناسلی در دبر مرد دیگر یا قراردادن آن میان ران های شریک جنسی بوده و صرفا با انجام رفتارهایی از قبیل بوسیدن یا لمس کردن از روی لذت و شهوت باشد، مرتکبین به شلاق تعزیری تا ۷۴ ضربه محکوم می شوند.

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : دیه و مجازات پاره شدن پرده بکارت به صورت عمد یا غیر عمد

 

جمع بندی :

در این مقاله از دادواره سعی کردیم درمورد انواع همجنسگرایی از نظر قانون صحبت کنیم و همچنین این که درمورد مجازات ان ها توضیحی اجمالی را بیان کنیم ، در این زمینه سوالی دارید ؟ میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در مشهد با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از کارشناسان ما بپرسید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)