قیمت گذاری ملک چگونه است؟

قیمت گذاری ملک چگونه است؟

قیمت گذاری ملک چگونه است؟

پسندیدم 0
۰

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که قصد فروش ملک خود را داشته باشید و در قیمت گذاری آن دچار سردرگمی شده باشید . اهمیت قیمت گذاری صحیح بر روی املاک زمانی مشخص می شود که در صورت اشتباه در تعیین قیمت به هدف نهایی خود که همان فروش خانه در زمان مورد نظر و با قیمت مناسب است نرسید .

در این مقاله از دادواره قصد داریم مهم ترین نکاتی را که در قیمت گذاری ملک تاثیر دارند را برای شما بیان کنیم و به بررسی روند صحیح قیمت گذاری ملک بپردازیم .

قیمت گذاری روی ملک

قیمت گذاری روی ملک

دسترسی آسان به سرفصل ها

قیمت گذاری ملک چگونه است ؟

ابتدا باید در نظر داشته باشید که در قیمت گذاری ملک خود قبل از هر چیز به فاکتور ها و ویژگی های ملک توجه کنید . از جمله ی مهمترین این ویژگی ها عبارتند از :

۱) منطقه جغرافیایی ملک : منطقه ی قرارگیری ملک ، حسن شهرت آن منطقه ، فاصله ی ملک از گسل ها و موقعیت قرارگیری ملک نسبت به مسیرهای شهری یکی از موارد اصلی در تعیین قیمت املاک است .

۲) مساحت و متراژ ملک : این فاکتور نیز یکی از تاثیر گذارترین فاکتورهای هر خانه است ، اصولا هرچه مساحت و متراژ یک ملک بیشتر باشد ارزش آن نیز بیشتر می شود ، اما جالب است بدانید گاهی این اصل در مناطق فقیرنشین برعکس می شود و در آن مناطق افرادی که املاکی با مساحت بالا هستند مجبور می شوند برای فروش از قیمت آن بکاهند .

۳) شرایط سند ملک : یکی از مهمترین فاکتورهای قیمت گذاری روی ملک سند آن است ، فارغ از قانونی بودن خرید و فروش املاک بدون سند و قولنامه ای ، باید در نظر داشته باشید که اصولا قیمت املاک قولنامه ای و بدون سند از املاک سنددار کمتر است .

قیمت گذاری روی ملک

۴) مصالح استفاده شده در ساخت ملک : آنچه مسلم است این است که هرچه در ساخت ملک از مصالح بهتری استفاده شود ، قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند .

۵) واحد های موجود در ساختمان : تعداد زیادی از خریداران به خرید خانه هایی با تعداد واحد زیاد به دلایلی از قبیل شلوغی ، مشترک بودن کنتور آب و برق و … ندارند و آپارتمان هایی با تعداد واحد کمتر را ترجیح می دهند ، به همین دلیل است که در اکثر مواقع ساختمان های با تعداد واحد بالا از قیمت پایین تری برخوردار هستند .

۶) معماری و نقشه ی خانه : معماری و نقشه ی خانه و همچنین نمای بیرونی آن نیز به عنوان یکی از مهمترین ویژگی هایی است که قیمت آن را می تواند افزایش یا کاهش دهد .

۷) نورگیری خانه : اصولا هنگام خرید و فروش خانه املاکی که نورگیر بهتری داشته باشند از قیمت بالاتری برخوردارند .

قیمت گذاری روی ملک

۸) رونق خرید و فروش املاک در آن محدوده : اگر ملک در منطقه ای قرار گرفته باشد که خرید و فروش خانه در آن راکد است ،  قیمت پایین تری خواهد داشت و برعکس .

۹) چشم اندار ملک : چشم انداز ملک به عنوان یکی از فاکتورهای مهم شناخته می شود ، به طوری که املاکی که چشم اندازهای مناسبی نداشته باشند از قیمت پایین تری برخوردارند .

۱۰) فرم زمین و چند بر بودن ملک : اصولا املاکی که زمین قناسی نداشته باشند قیمت بالاتری دارند و همچنین اوصلا خانه های چند بر با قیمت بیشتری خرید و فروش می شوند .

علاوه بر موارد مذکور ، باید به قیمت املاک مشابه با ملک خود نیز توجه داشته باشید و شرایط اقتصادی و تورم و بحث رکود مسکن در صورت وجود را نیز در نظر بگیرید .

پیشنهاد میکنیم مقاله خرید خانه و نکات حقوقی ان را مطالعه کنید.

جمع بندی :

در این مقاله به بررسی نحوه ی قیمت گذاری ملک پرداختیم و موارد موثر در آن را نام برده و تاثیر آن ها را از نظر کاهش یا افزایش قیمت ملک بیان کردیم . حال نوبت شماست ، میتوانید بگویید چه فاکتور های دیگری برای قیمت گذاری روی خانه موثر است؟ تجربه ارزشمندی دارید؟ میتوانید آن را در زیر همین پست برایمان بنویسید ، فراموش نکنید خدمات مشاوره حقوقی تلفنی در مشهد دادواره در خدمت شماست.

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)