ضمانت چیست؟ارکان عقد ضمانت چه می باشد و اقسام ضمانت چیست؟

ضمانت چیست؟ارکان عقد ضمانت چه می باشد و اقسام ضمانت چیست؟

ضمانت چیست؟ارکان عقد ضمانت چه می باشد و اقسام ضمانت چیست؟

پسندیدم 0
۰

در بسیاری از روابط میان بدهکاران و طلبکاران، این تردید وجود دارد که در موعد سررسید بدهی، بدهکار از پرداخت طلب خود امتناع کرده و آن را در زمان مقرر نپردازد. در چنین شرایطی ضمانت به عنوان نهادی که پرداخت بدهی را از سوی بدهکار تضمین می کند.

اما اینکه ضمانت در اصطلاح حقوقی چه معنایی دارد و ارکان آن چیست را در این مقاله از دادواره بیان می کنیم.

 

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : صورت های خاص کلاهبرداری چیست؟

 

ضمانت چیست؟

ضمانت در لغت به معنی ضامن شدن، کفیل شدن، بر عهده گرفتن چیزی است، به اصطلاح می توان ضمانت را تضمین، تعهد، تقبل چیزی در مقابل کسی، گرو، وثیقه و پایبندی به چیزی تعریف کرد.

ضمانت که در اصطلاح حقوقی به آن عقد ضمان گفته می شود در ماده ۶۸۴ قانون مدنی تعریف شده است  . در این ماده آمده است که :« عقد ضمان عبارت است از اینکه شخصی مالی را که بر ذمه دیگری است به عهده بگیرد. متعهد را ضامن طرف دیگر را مضمون‌له و‌شخص ثالث را مضمون‌عنه یا مدیون اصلی میگویند. »

با توجه به این تعریف می توان گفت که ضمانت عقدی است که به منظور ایجاد اطمینان طلبکار بابت اینکه بدهکار پول خود را در موعد مقرر پرداخت می کند ، منعقد می شود . بنابراین ضامن در عقد ضمانت می پذیرد که دین مدیون را پرداخت کند .  در واقع عقد ضمانت بین طلبکار و ضامن بسته می شود و در موردی که شخص طلبکار به فرد بدهکار اطمینان نداشته باشد بدهکار باید ضامنی را حاضر کند که در صورت عدم پرداخت عهده دار مسئولیت او شود. ضامن در عقد ضمان می پذیرد که عهده ی کار شخص دیگری بر ذمه ی او باشد.

ضمانت چیست؟

ارکان عقد ضمانت:

ضمانت از سه رکن تشکیل شده است که عبارتند از :

۱) ضامن : اولین رکن از ارکان عقد ضمانت ، ضامن است. یعنی برای اینکه بتوان قرارداد ضمانت منعقد کرد ، اول باید کسی باشد که پرداخت دین مدیون یا بدهکار را بپذیرد. ضامن باید از نظر قانونی به سن و رشد عقلی بستن قرارداد رسیده باشد یعنی در اصطلاح ، اهلیت داشته باشد.

۲) مضمون له: رکن بعدی عقد ضمانت ، مضمون له است. مضمون له که طرف مقابل ضامن در عقد ضمانت است، مضمون له نامیده می شود. مضمون له در واقع همان طلبکار است.

۳) مضمون عنه: آخرین رکن از ارکان عقد ضمانت، مضمون عنه است که همان مدیون اصلی است که ضامن به طرفیت از او پرداخت دین را پذیرفته است . البته برای اینکه عقد ضمانت بین ضامن و طلبکار منعقد شود نیازی به رضایت مدیون اصلی نیست.

اقسام ضمانت:

ضماتنت به دو صورت ممکن است منعقد شود:

۱) ضمان ذمه به ذمه: ضمان ذمه به ذمه یعنی چیزی که بر ذمه ی فرد بدهکار است به کلی از او ساقط می شود و به عهده ی ضامن قرار می گیرد. بعد از ثبت ضمانت، مدیون بری الذمه می گردد البته در اینصورت مدیون دیگر به طلبکار دینی ندارد اما به ضامن متعهد خواهد بود.

۲) ضمان ضم( ضم ذمه به ذمه): ضمان ضم ذمه به ذمه یعنی بعد از عقد ضمان بدهکار همچنان نسبت به طلبکار متعهد است و در مقابل او مسئول است.

جمع بندی :

در این مقاله سعی کردیم درمورد ضمانت صحبت کنیم و آن را به طور کامل برای شما بازگو کنیم  ، این که ضمانت چیست  ، ارکان عقد ضمانت چه می باشد ، اقسام ضمانت چیست را تعریف کردیم ، شما نیز اگر مشکلی در این زمینه دارید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در مشهد دادواره با کارشناسان ما در ارتباط باشید و مشکل خود را برای ایشان بازگو کنید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)