گرفتن مهریه در صیغه ۹۹ ساله یا در ازدواج موقت چگونه است؟

گرفتن مهریه در صیغه ۹۹ ساله یا در ازدواج موقت چگونه است؟

گرفتن مهریه در صیغه ۹۹ ساله یا در ازدواج موقت چگونه است؟

پسندیدم 0
۰

ازدواج موقت نیز یکی از نهاد هایی است که به تبعیت از قوانین فقهی اسلام به حقوق ایران وارد شده و به ازدواجی گفته می شود که بر خلاف ازدواج دائم ، برای آن مدت تعیین شده باشد و با اتمام آن مدت ، عقد ازدواج به پایان رسیده و حقوق و تعهدات زوجین نسبت به یکدیگر از بین می رود .

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید  : صیغه ۹۹ ساله چیست و چه زمانی باید آن را ثبت کنیم

 

یکی از ارکان مهم ازدواج موقت ، تعیین مهریه است . به این معنا که در صورت عدم تعیین مهریه ، عقد نکاح باطل خواهد بود .

مهریه مالی است که زن بر اثر ازدواج مالک آن می گردد و مرد ملزم به تسلیم آن به زن می شود . طبق ماده ی ۱۰۸۲ قانون مدنی به مجرد عقد ، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن نماید ، بنابراین اگر مهریه عین معین باشد مثل خانه یا زمین با تحقق نکاح ، آن عین به مالکیت زن در می آید و زن حق هر گونه انتفاع و تصرف مالکانه در آن را خواهد داشت ، به صورتی که می تواند آن را بفروشد ، ببخشد یا اجاره دهد . اگر مهریه عین کلی باشد ، مثل مقداری پول یا طلا ، به محض وقوع عقد ، شوهر بدهکار آن شده و زن می تواند آن را مطالبه کند ، مگر اینکه طبق ماده ی ۱۰۸۳ قانون مدنی مدت یا اقساطی جهت تادیه ی آن منظور شده باشد و در نهایت اگر مهریه منفعت یا حق دیگری باشد باز هم با وقوع عقد زن مالک آن می گردد و زن می تواند در آن تصرفات مالکانه کند .

در این مقاله از دادواره شما را با مهریه ی عقد موقت ثبت شده و مهریه ی عقد موقت ثبت نشده آشنا خواهیم کرد و در خصوص نحوه ی گرفتن مهریه در ازدواج موقت توضیح خواهیم داد .

گرفتن مهریه ازدواج موقت

گرفتن مهریه در صیغه ۹۹ ساله یا ازدواح موقت چگونه است :

بر خلاف ازدواج دائم که تعیین مهریه در آن ضروری نیست و طرفین می توانند حتی بعد از انعقاد عقد نسبت به تعیین مهریه به توافق برسند ، در ازدواج موقت مطابق ماده ی ۱۰۹۵ قانون مدنی یکی از ارکان اصلی عقد به شمار می رود و عدم تعیین آن سبب بطلان عقد می شود .

بنابر این مهرالمثل و مهرالمتعه مختص عقد دائم است و در صورتی به زن تعلق می گیرد که مهریه تعیین نشده باشد و طرفین بخواهند قبل و یا بعد از ایجاد رابطه ی زناشویی از یک دیگر طلاق بگیرند ، اما از آن جایی که عدم تعیین مهریه در ازدواج موقت سبب باطل شدن عقد ازدواج می شود ، این دو نوع مهریه نیز به زن تعلق نمی گیرد .

همچنین مطابق ماده ی ۱۰۹۶ قانون مدنی ، اگر در طول مدت ازدواج موقت زن فوت کند و یا رابطه ی زناشویی با مرد نداشته باشد باز هم مستحق مهریه خواهد بود .

ودر نهایت مطابق ماده ی ۱۰۹۷ قانون مدنی ، اگر شوهر قبل از نزدیکی با زن ، تمام مدت نکاح را ببخشد و رابطه ی زوجیت را خاتمه دهد ، باز هم زن مستحق دریافت نصف مهریه خواهد بود

 

مطالعه کنید : شروط ضمن عقد ازدواج چه چیز هایی هستند

مطالبه ی مهریه ی ازدواج موقت ثبت شده :

مطابق قانون حمایت خانواده ، در سه مورد مرد ملزم به ثبت ازدواج موقت است که عبارتند از :

۱)باردار شدن زوجه            ۲)توافق طرفین        ۳)شرط ضمن عقد

بنابر این در مواردی که ازدواج موقت به یکی از دلایل فوق به ثبت رسیده باشد ، زن می تواند با استناد به سند رسمی نکاح ، با مراجعه به دفاتر ثبت ازدواج و طلاق درخواست صدور اجراییه و ابلاغ آن به شوهر خود را داشته باشد .

در این مورد اگر مرد در مهلت مقرر از پرداخت مهریه امتناع کند ، زن می تواند با به اجرا گذاشتن سند رسمی ازدواج ، توقیف اموال یا ممنوع الخروجی شوهر را از دادگاه تقاضا کند .

گرفتن مهریه ازدواج موقت

مطالبه ی مهریه ی ازدواج موقت ثبت نشده :

در بسیاری از موارد ، ازدواج موقت به ثبت رسمی نمی رسد و طرفین صرفا به خواندن صیغه ی محرمیت اکتفا می کنند . در چنین مواردی مطالبه ی مهریه صرفا از طریق دادگاه امکان پذیر است و چون زن سند رسمی برای اثبات ازدواج موقت در اختیار ندارد لذا باید از طریق سایر ادله ی اثبات دعوا مثل اقرار یا شهادت شهود مورد ادعای خود را ثابت کند .

در صورتی که مبلغ مهریه تا بیست میلیون تومان باشد ، مطالبه ی آن را باید از شورای حل اختلاف درخواست کرد و در صورتی که مازاد بر بیست میلیون تومان باشد ، برای مطالبه ی آن باید از طریق دادگاه خانواده اقدام کرد .

جمع بندی :

در این مقاله با بیان مفهوم کلی مهریه ، به بررسی مهریه در عقد نکاح موقت به عنوان یکی از ارکان اصلی آن پرداختیم و نحوه ی مطالبه ی آن را در ازدواج های موقت ثبت شده و ثبت نشده را بیان کردیم . در این زمینه اگر نیاز به مشاوره حقوقی تلفنی دارید میتوانید با استفاده از خدمات دادواره با وکلای ما در ارتباط باشید.

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)