رجوع از هبه چطور امکان پذیر است و شرایط آن چیست؟

رجوع از هبه چطور امکان پذیر است و شرایط آن چیست؟

رجوع از هبه چطور امکان پذیر است و شرایط آن چیست؟

پسندیدم 0
۰

هبه در لغت به معنای بخشیدن و هدیه دادن است. در معنای حقوقی هبه یکی از انواع عقود معین است که قانون گذار آن را در ماده ی ۷۹۵ قانون مدنی اینطور تعریف می کند:« هبه عقدی است که به موجب آن یک نفر مالی را مجاناً به کس دیگری تملیک میکند تملیک‌ کننده واهب طرف دیگر را متهب، مالی را‌که مورد هبه است عین موهوبه میگویند.» بنابراین مطابق تعریف این ماده عقد هبه سه رکن دارد؛ هبه دهنده، هبه گیرنده و مال موهوبه.

درست که هدیه دادن و صدقه دادن هم از منظر اسلام و هم از منظر اخلاقیات کار پسندیده ای است اما زمانی که این بخشش در قالب عقد هبه واقع شود ساز و کارهای قانونی مخصوص به خود را دارد که از جمله ی مهمترین آنان می توان به حق رجوع هبه دهنده اشاره کرد؛ یعنی شخص هبه دهنده به هر دلیلی از هبه ی خود منصرف شده و بخواهد مال بخشیده شده را پس بگیرد.

اما در موارد قانونی مواردی پیش بینی شده که رجوع از هبه را جایز نمی داند، بنابراین در این مقاله از دادواره قصد بررسی مفهوم رجوع از هبه و شرایط آن را داریم.

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : بررسی نامزدی و آثار آن مطابق قانون

رجوع از هبه

رجوع از هبه:

عقد هبه در یک تقسیم بندی کلی جزء عقود جایز است؛ عقد جایز به عقدی گفته می شود که امکان رجوع و فسخ آن در هر زمانی بدون نیاز به توافق امکان پذیر است. با توجه به جایز بودن عقد هبه نیز، هبه دهنده می تواند هر زمانی که از تصمیم خود پشیمان شد عقد هبه را برهم زند که به این عمل رجوع از هبه گفته می شود .

ملموس ترین مثال در این خصوص را می توان بخشیدن مهریه توسط زوجه بیان کرد؛ بخشیدن مهریه توسط خانم ها همان عقد هبه است، چرا که زوجه مالی را که متعلق به خودش بوده مجانا به همسرش تملیک کرده است. حال اگر زوجه از این تصمیم منصرف شود و بخواهد مهریه خود را بگیرد، رجوع از هبه واقع می شود.

مواردی که امکان رجوع از هبه وجود ندارد:

با اینکه طبق قانون مدنی علی الاصول رجوع از هبه مجاز است اما مطابق ماده ی ۸۰۳ قانون مدنی مواردی پیش بینی شده است که امکان رجوع از هبه در آن ها وجود ندارد. این ماده بیان می کند:« بعد از قبض نیز واهب میتواند با بقاء عین موهوبه از هبه رجوع کند مگر در موارد ذیل:

۱) در صورتی که متهب پدر یا مادر یا اولاد واهب باشد.

۲) در صورتی که هبه معوض بوده و عوض هم داده شده باشد.

۳) در صورتی که عین موهوبه از ملکیت متهب خارج شده یا متعلق حق غیر واقع شود خواه قهراً مثل اینکه عین موهوبه برهن داده شود.

۴) در صورتی که در عین موهوبه تغییری حاصل شود.»

دعوای رجوع از هبه:

برای اینکه واهب بتواند مالی که هبه کرده را باز پس بگیرد ، ابتدا باید در دادگاه دعوای رجوع از هبه اقامه کند . اقامه دعوای رجوع از هبه از طریق دادخواست رجوع از هبه امکانپذیر است . به این صورت که خواهان یا واهب باید مشخصات خودش و هبه گیرنده را بر روی دادخواست نوشته و مشخصات هبه هم ذکر کند . پرداخت هزینه دادرسی هم الزامی است . بعد از آن دادگاه به پرونده رسیدگی می کند . وظیفه واهب هم این است که باید برای دادگاه اثبات کند که همچنان از حق رجوع از هبه برخوردار است و موارد عدم امکان رجوع از هبه وجود ندارد.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : مواردی که زن مجاز است به عدم تمکین چیست؟

جمع بندی:

در این مقاله با بررسی تعریف عقد هبه ،به بیان مفهوم رجوع از هبه پرداختیم. در این مورد اگر هنوز هم موردی دارید میتوانید آن را با کارشناسان دادواره از طریق خدمات مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی آنلاین در ارتباط باشید.

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)