شرایط و چگونگی مسدود کردن حساب های بانکی بدهکاران

شرایط و چگونگی مسدود کردن حساب های بانکی بدهکاران

شرایط و چگونگی مسدود کردن حساب های بانکی بدهکاران

پسندیدم 0
۰

شاید شما هم در دعاوی میان طلبکاران و بدهکاران عبارت هایی مثل مسدود کردن حساب بانکی بدهکار یا انسداد حساب های بدهکار را شنیده باشید. در بسیاری از دعاوی مالی، زمانی که طلبکار امکان دسترسی به اموال بدهکار و وصول طلب خود را نداشته باشد به فکر مسدود کردن حساب های او می افتد.

اما سوال مهمی که در اینجا مطرح می شود این است که امکان مسدود کردن حساب های بانکی بدهکار از چه مراجعه وجود دارد؟ آیا هر شخص و یا سازمانی می تواند در صورت طلبکار بودن از شخصی درخواست مسدود سازی حساب های او را از بانک داشته باشد؟ و اگر خیر با چه ساز و کار هایی می توان اقدام به انسداد حساب های بانکی بدهکاران نمود؟ در این مقاله از دادواره به پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت.

مسدود کردن حساب های بانکی بدهکاران

مسدود کردن حساب های بانکی بدهکاران:

به طور کلی مسدود کردن حساب بانکی افراد توسط سازمان‌های کشور مطلقا غیرقانونی است و هیچ سازمانی حق ندارد به علت طلبکار بودن افراد، حسابی را مسدود کند، حتی این سازمان‌ها این اجازه را ندارند به علت طلبکار بودن افراد از حساب آن ها برداشت کنند.

طبق قانون، افراد و مراجعی که اختیار مسدود کردن یا کسب اطلاع از حساب جاری اشخاص را دارند عبارتند از:

۱) دستور مراجع قضایی: از جمله اقدامات تامینی که برای حفظ حقوق خواهان یا شاکی در مراجع قضایی اعم از دادسرا، دادگاه های بدوی و تجدید نظر امکان آن وجود دارد صدور دستور مسدود کردن حساب بانکی افراد به میزان مورد دعوا است و در این مورد طبق قانون، مراجع قضایی مکلف و یا مختار هستند که حکم به انسداد حساب بانکی بدهند.

توجه داشته باشید در مواردی که مسدود کردن حساب به دستور مرجع قضائی صورت گرفته باشد، دستور رفع مسدودی نیز باید از سوی مرجع قضایی مسدود کننده حساب به بانک فرستاده شود. بانک ها نیز موظف هستند احکام صادره از دادگاه را در این خصوص اجرا کنند.

۲) دستور مستقیم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران: بانک مرکزی نیز این اجازه را دارد که مستقیما در برخی موارد دستور مسدود کردن حساب بانکی بدهکاران را صادر کند.

۳) تقاضای مشتری: در صورتی که مشتری شخصا تقاضای انسداد حسابجاری خود را داشته باشد باید بقیه چکهای مصرف نشده را به شعبه مسترد نماید. در غیر اینصورت و صرفا با اظهار مشتری ، مبنی بر به سرقت رفتن دسته چک و یا مفقود شدن آن،شعبه مجاز به انسداد حسابجاری مشتری نمی باشد.

ضمن اینکه شعبه به صرف اینکه حساب مشتری فعال نبوده و یا اینکه دارای سابقه صدور چک بلامحل می باشد مجاز به مسدود نمودن حساب نمی باشد و در این مورد شعبه حساب مشتری را راکد و یا حسب مورد درگیر تلقی مینماید.

یکی از نکاتی که در خصوص مسدود کردن حساب بانکی بدهکاران باید به آن توجه داشته باشید زمانی است که افراد دارای حساب مشترک با یکدیگر هستند؛ حساب مشترک نیز قوانین حساب انفرادی را دارد و در واقع در صورت انسداد، کل حساب مسدود می‌شود. البته سهم شریکی که نام او در دستور انسداد ذکر نشده، بر طبق قانون محفوظ می‌ماند و پرداخت به وی بلامانع است.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : پیگیری سرقت گوشی موبایل چگونه است؟

جمع بندی :

در این مقاله در مورد مسدود کردن حساب های بانکی بدهکاران صحبت کردیم و شرایط آن را بررسی کردیم اگر سوالی در این زمینه دارید میتوانید با استفاده از مشاوره حقوقی در مشهد دادواره با کارشناسان ما در ارتباط باشید و سوال خود را از آن ها بپرسید . به همین راحتی !

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)