مساحقه چیست و مجازات آن چه می باشد؟

مساحقه چیست و مجازات آن چه می باشد؟

مساحقه چیست و مجازات آن چه می باشد؟

پسندیدم 0
۰

از مهم ترین جرایم حدی در شرع و فقه اسلامی، جرایم جنسی اند که غالبا با مجازات شلاق حدی روبرو هستند. شارع مقدس اسلام روابط جنسی را صرفا در میان مرد و زن پذیرفته و این رابطه را نیز در صورتی مجاز می داند که صیغه ی نکاح بین آن ها جاری شده باشد.

یکی از این جرایم که به تبعیت از فقه امامیه در قانون مجازات اسلامی نیز جرم انگاری شده و برای آن مجازات تعیین شده است جرم مساحقه یا هم جنس گرایی زنان است و ما در این مقاله از دادواره قصد داریم به تعریف این جرم و مجازات آن بپردازیم.

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : تفخیذ چیست و مجازات آن چه می باشد؟

دسترسی آسان به سرفصل ها

مساحقه چیست؟

مساحقه در لفت به معنای ساییدن و پاک کردن است. قانون مجازات اسلامی در ماده ی ۲۳۸ خود، جرم مساحقه را این طور تعریف می کند:« مساحقه عبارت است از اینکه انسان مونث، اندام تناسلی خود را بر اندام تناسلی همجنس خود قرار دهد.» بنابراین مساحقه به معنای رابطه ی جنسی و در مفهوم عامیانه ی آن هم جنس گرایی میان دو زن است به صورتی که اندام جنسی خود را بر اندام جنسی یکدیگر قرار دهند.

قانون مجازات اسلامی به تبعیت از فقه امامیه که این عمل را بسیار قبیح و ناپسند شمرده است، جرم انگاری کرده و تحت هیچ شرایطی آن را مجاز نمی داند.

نحوه ی اثبات این جرم نیز هم از طریق اقرار و هم از طریق شهادت شهود است. در اثبات از طریق اقرار مرتکب باید چهار بار نزد قاضی به جرم خود اقرار کند ، در صورتی که اقرار او کمتر از چهار مرتبه باشد به مجازات سی و یک تا هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم می شود. در اثبات از طریق شهادت شهود نیز چهار مرد یا سه مرد و دو زن عادل که همه ی شرایط شهادت را دارند باید به طور متوالی و بدون فاصله ی زمانی از یکدیگر شهادت دهند که این عمل را از نزدیک و به چشم دیده اند و از وقوع آن مطمئن هستند. همچنین اگر شهود در خصوص خصوصیات مورد شهادت اختلاف پیدا کنند، شهادت از آن ها پذیرفته نشده، جرم اثبات نمی شود و متحمل ۸۰ ضربه شلاق خواهند شد.

مساحقه چیست

مجازات مساحقه:

ماده ی ۲۳۹ قانون مجازات اسلامی در بیان تعیین مجازات مساحقه می گوید:« حد مساحقه، صد ضربه شلاق است.» همچنین ماده ی ۲۴۰ قانون مجازات اسلامی نیز در خصوص این حد بیان می کند:« در حد مساحقه، فرقی بین فاعل و مفعول و مسلمان و غیرمسلمان و محصن و غیرمحصن و عنف و غیرعنف نیست.»

مجازات های حدی قابل تخفیف و تبدیل نیستند و در صورت اثبات حتما اجرا خواهند شد. ضمن این که در مرتبه ی چهارم تکرار، مانند سایر مجازات های حدی مرتکبین به اعدام محکوم خواهند شد.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : جرم سوءاستفاده از مدارک هویتی دیگران چیست؟

جمع بندی :

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل درمورد مساحقه صحبت کنیم و این را بررسی کنیم که اصلا مساحقه چیست و مجازات آن چه می باشد . در این زمینه اگر سوالی دارید میتوانید با استفاده از مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی آنلاین با ما در ارتباط باشید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)