تفاوت ردیف فرعی پرونده با شماره پرونده و شماره بایگانی

تفاوت ردیف فرعی پرونده با شماره پرونده و شماره بایگانی

تفاوت ردیف فرعی پرونده با شماره پرونده و شماره بایگانی

پسندیدم 0
۰

یکی از اصطلاحات رایجی که افراد در مراجعه به دادسرا یا دادگاه های کیفری یا حقوقی با آن مواجه می شوند اصطلاح ردیف فرعی است که در بسیاری از موارد این پرسش مطرح می شود که ردیف فرعی به چه معناست؟ در این مقاله از دادواره به بیان مفهوم ردیف فرعی و تفاوت آن با شماره پرونده، شماره بایگانی و رمز شخصی پرونده می پردازیم.

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : کلاهبرداری با چک

 

ردیف فرعی چیست؟

هنگامی که شما دادخواست یا شکواییه ای را ثبت می کنید، آن دادخواست یا شکوائیه تا زمانی که منتهی به صدور رای قطعی یا نهایی شود، ممکن است مراحل مختلفی را در سیستم قضایی طی نماید. به عنوان مثال، بعد از ثبت شکوائیه، به طور معمول این شکواییه به دادسرا ارسال شده، پس از صدور قرار مقتضی، به دادگاه کیفری بدوی ارسال می شود. رای دادگاه کیفری بدوی بسته به مورد، قابل تجدیدنظر خواهی در دادگاه تجدیدنظر یا فرجام خواهی در دیوان عالی کشور خواهد بود.

هنگامی که یک پرونده مراحل رسیدگی را طی می کند، به ترتیب در هر مرحله یک شماره به عنوان ردیف فرعی به آن پرونده اختصاص می یابد که با بالا رفتن مرجع رسیدگی، ردیف فرعی نیز یک رقم افزایش می یابد. به این ترتیب ردیف فرعی پرونده قضایی حقوقی در دادگاه بدوی ۱، در دادگاه تجدیدنظر ۲ ، در دیوان عالی کشور ۳ و… بوده و ردیف فرعی پرونده قضایی کیفری نیز از عدد ۱ برای دادسرا آغاز می شود و به ترتیب برای دادگاه بدوی ۲ و دادگاه تجدیدنظر ۳ خواهد بود.

توجه داشته باشید که دریافت ردیف فرعی با مراجعه به سامانه عدل ایران، گزینه ( اطلاع رسانی با رمز پرونده ) امکان پذیر می باشد.

تفاوت ردیف فرعی پرونده

تفاوت ردیف فرعی با شماره پرونده، شماره بایگانی و رمز شخصی پرونده:

در هر یک از پرونده های قضایی، اعم از حقوقی و کیفری سه مفهوم شماره پرونده، شماره بایگانی ورمز شخصی پرونده وجود دارد که آن پرونده را از سایر پرونده ها متمایز کرده و باعث شناسایی آن می شود.

۱) شماره پرونده: هنگامی که شخصی شکواییه یا دادخواستی را ثبت می کند، این شکواییه یا دادخواست از دفتر خدمات قضایی برای مجتمع قضایی صلاحیت دار ارسال می شود. با وصول شکواییه یا دادخواست به مجتمع، معاونت ارجاع مجتمع قضایی، آن دادخواست یا شکواییه را به یکی از شعبه های مجتمع ارسال می کند. این عمل ارجاع پرونده نام دارد. با رسیدن پرونده به شعبه، شعبه مربوطه به آن پرونده ، یک شماره ۱۶ رقمی اختصاص داده که به این شماره ۱۶ رقمی، شماره پرونده گفته شده و در تمام مراحل رسیدگی عدد ثابتی می باشد و پیگیری پرونده با شماره پرونده را برای افراد امکان پذیر می سازد. دو رقم اول در شماره پرونده های کلیه مجتمع های قضایی در سطح کشور، نشان دهنده سال ثبت پرونده در دادگاه مربوطه می باشد.

۲) شماره بایگانی: هنگامی که پرونده ای طبق روال گفته شده در بالا به شعبه ارجاع گردید، علاوه بر اینکه یک شماره پرونده به آن اختصاص داده می شود، مسئول بایگانی شعبه نیز یک شماره را بر روی پرونده فیزیکی درج می کند که به آن شماره بایگانی شعبه گفته می شود. شماره بایگانی پرونده بسته به حجم پرونده های شعبه، یک شماره ۶ یا ۷ رقمی می باشد.

۳) رمز شخصی پرونده: از زمانی که سامانه ثنا راه اندازی شده است، ابلاغیه های قضایی دیگر نه به شکل کاغذی بلکه در قالب ابلاغیه های الکترونیکی به شهروندان ابلاغ می شود. بدین منظور، قوه قضاییه به هر یک از پرونده های قضایی، یک رمز شخصی اختصاص داده که پیگیری آن پرونده در مراحل مختلف دادرسی توسط  طرفین دعوا تنها با استفاده از این رمز شخصی امکان پذیر می باشد. رمز شخصی یک عدد ۵ رقمی بوده که از شعبه قابل دریافت است.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : دارنده چک کیست ؟

جمع بندی:

در این مقاله به بیان مفهوم ردیف فرعی پرونده و تفاوت آن با شماره پرونده، شماره بایگانی و رمز شخصی پرونده پرداختیم.در این زمینه اگر نیاز به مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی انلاین دارید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)