همه چیز درمورد مهریه همسر دوم

همه چیز درمورد مهریه همسر دوم

همه چیز درمورد مهریه همسر دوم

پسندیدم 0
۰

یکی از آثار ازدواج که به محض انعقاد عقد نکاح به وجود می آید ، مهریه ی زوجه است . مهریه مالی است که زن بر اثر ازدواج مالک آن می گردد و مرد ملزم به تسلیم آن به زن می شود . مطابق ماده ی ۱۰۸۲ قانون مدنی به مجرد عقد ، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن نماید. بنابراین اگر مهریه عین معین باشد مثل خانه یا زمین با تحقق نکاح ، آن عین به مالکیت زن در می آید و زن حق هر گونه انتفاع و تصرف مالکانه در آن را خواهد داشت ، به صورتی که می تواند آن را بفروشد ، ببخشد یا اجاره دهد . اگر مهریه عین کلی باشد ، مثل مقداری پول یا طلا ، به محض وقوع عقد ، شوهر بدهکار آن شده و زن می تواند آن را مطالبه کند ، مگر اینکه طبق ماده ی ۱۰۸۳ قانون مدنی مدت یا اقساطی جهت تادیه ی آن منظور شده باشد و اگر مهریه منفعت یا حق دیگری باشد باز هم با وقوع عقد زن مالک آن می گردد و زن می تواند در آن تصرفات مالکانه کند .

در خصوص علت وجود چنین نهادی در ازدواج نظرات متعددی بیان شده است اما بسیاری از حقوق دانان و فقها مهریه را راهی برای جبران کمبود ارث زن نسبت به مرد می دانند .

اما یکی از چالش های مهم در خصوص دریافت مهریه ، زمانی به وجود می آید که مردی دارای بیش از یک همسر باشد ؛ همان طور که می دانید در قانون و حقوق خانواده ی ایران ، ازدواج مجدد و تعدد زوجات به تبعیت از فقه امامیه امری پذیرفته شده است و مرد می تواند در صورت دارا بودن شرایطی ، مجددا با زن دیگری ازدواج دائم کند .

اصولا عرف جامعه با پدیده ی ازدواج مجدد و چند همسری به دلایل زیادی که بسیاری از آن ها نیز منطقی است مخالف است و اغلب از زاویه ی دید همسر اول به مسئله توجه کرده و حقوق قانونی او مورد بحث قرار می گیرد . اما در هر صورت این امری است که در حقوق خانواده ی کشور ما مورد پذیرش قرار گرفته است و در بعضی از موارد چالش هایی نیز ایجاد می کند .

ما در این مقاله قصد داریم به مسائلی پیرامون ازدواج مجدد مرد و یا دارا بودن دو همسر یا بیشتر و بحث مهریه ی زوجات و اولویت هر یک در جهت دریافت آن بپردازیم .

مهریه همسر دوم

دسترسی آسان به سرفصل ها

مهریه ی همسر دوم :

همان طور که در مطالب پیشین هم بیان شد ، مهریه یکی از حقوق مالی است که طبث ماده ی ۱۰۸۲ قانون مدنی  زن بعد از ازدواج مالک آن می شود و مرد ملزم به پرداخت آن خواهد بود . مهریه به دو صورت در دفترچه های نکاح قرارداده شده که عبارتند از : مهریه ی عند المطالبه و مهریه ی عند الاستطاعه .

بنا بر این زن دوم نیز ، همانند زن اول از این حق برخوردار بوده و امکان برخورداری از مهریه را خواهد داشت .

پیشنهاد میکنیم مقاله مهریه چیست را مطالعه کنید.

باور غلطی که در بین برخی از افراد جامعه وجود دارد این است که مهریه ی زن اول بر مهریه ی زن دوم اولویت و ارجحیت دارد ، در صورتی که در بحث مهریه بین همسر اول و همسر دوم تفاوتی وجود نداشته و هیچ یک در دریافت آن بر دیگری برتری ندارد ، حتی طبق قانون مهریه ی زنی که در عقد موقت مردی بوده با مهریه ی زنی که در عقد دائم بوده نیز تفاوتی ندارد .

بنابر این زن دوم نیز می تواند ازاجرای ثبت یا دادگاه درخواست مطالبه ی مهریه ی خود را داشته و دادگاه با بررسی درخواست و شرایط مرد ، حکم به پرداخت مهریه می دهد . در صورتی که هر دو زن به طور همزمان درخواست مطالبه ی مهریه ی خود را از دادگاه داشته باشند ، دادگاه با در نظر گرفتن شرایط و استطاعت مالی مرد ، حکم به پرداخت مهریه ی هر دوی آن ها صادر خواهد کرد ، در نتیجه مطالبه ی مهریه ی زن اول از دادگاه سبب ضایع شدن حق زن دوم نسبت به مهریه ی خود نخواهد بود .

البته در مواردی که بعد از فوت مرد مرد ، او اموال کافی برای پرداخت مهریه ی همه ی همسران خود نداشته باشد و ما ترک برای پرداخت مهریه ی همه ی زنان کافی نباشد ، هر زنی که زودتر از دیگران ، اموال مرد را برای وصول مهریه ی خود توقیف کرده باشد ، در گرفتن مهریه پس از فوت شوهر بر دیگران اولویت دارد ، حتی اگر مالی برای وصول مهریه ی دیگر زنان باقی نماند

در نهایت به طور کلی می توان گفت که در قوانین مهریه بین همسر اول و همسر دوم تفاوتی وجود ندارد و این حقی است که برای هر زنی به محض وقوع نکاح ایجاد می شود و زن دوم نیز می تواند از دادگاه یا اجرای ثبت درخواست مطالبه ی مهریه ی خود را داشته باشد .

جمع بندی :

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل درمورد مهریه همسر دوم صحبت کنیم . شما نیز اگر هنوز سوالی در این زمینه دارید میتوانید با مشاوران حقوقی دادواره در ارتباط باشید . فراموش نکنید که خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دادواره همواره در خدمت شماست.

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)