تکلیف مهریه قبل و بعد از دخول و رابطه جنسی چیست؟

تکلیف مهریه قبل و بعد از دخول و رابطه جنسی چیست؟

تکلیف مهریه قبل و بعد از دخول و رابطه جنسی چیست؟

پسندیدم 0
۰

مهریه چیست ؟

مهریه مالی است که زن بر اثر ازدواج مالک آن می گردد و مرد ملزم به تسلیم آن به زن می شود .

طبق ماده ی ۱۰۸۲ قانون مدنی به مجرد عقد ، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن نماید.

در فقه و قانون مدنی سه نوع مهریه پیش بینی شده است که احکام و شرایط متفاوتی با یک دیگر دارند ، مهر المسمی ، مهر المثل و مهر المتعه.

مهر المسمی : مال معینی است که به عنوان مهر با توافق زوجین تعیین می شود ، یا شخصی که زوجین انتخاب کرده اند معین می کند.

 

تکلیف مهریه قبل و بعد از دخول

 

این مال ممکن است عین معین مثل خانه ، زمین ، باغ ، اتومبیل و غیر این ها باشد ، ممکن است منفعت باشد مثل این که سکونت یا اجاره بهای خانه ای را برای مدت معین مهر قرار دهند و نیز ممکن است عمل یا کار باشد ، البته کاری را می توان مهر قرار داد که ارزش اقتصادی داشته باشد مثل تعلیم زبان خارجی ، آشپزی یا ساختن خانه ای معین . در نهایت ممکن است مهر نه عین باشد ، نه منفعت و نه عمل بلکه حق باشد ، این حق می تواند حق دینی باشد که به نفع زن از طرف شوهرایجاد می شود مثل این که شوهر تعهد کند مبلغ پانصد میلیون تومان را بابت مهر به زن بدهد یا طلبی که شوهر از شخص ثالثی دارد به جای مهر به زن پرداخت شود ، یا می تواند حق عینی مثل حق انتفاع و ارتفاق باشد و یا حق خیار .

اما یکی از مهمترین مسائلی که در دعاوی مرتبط با مهریه حائزاهمیت است، بحث نزدیکی داشتن یا نداشتن است؛ به این معنا که تکلیف مهریه قبل و بعد از دخول متفاوت است که در این مقاله از دادواره به بررسی آن می‎پردازیم.

 

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : مهریه چیست؟ انواع مهر در قانون

 

تکلیف مهریه قبل و بعد از دخول چه می شود؟

هر گاه مهریه در نکاح مشخص باشد (مهر المسمى) و نزدیکی هم واقع شود، طلاق هیچ تأثیری روی مهریه ندارد و اگر مرد مهریه را هنوز پرداخت نکرده باشد، موظف است در زمان طلاق آن را تمام و کمال پرداخت کند. دادگاه در صورتی به زوج اجازه طلاق می دهد که یا زوج مهریه را تمام و کمال پرداخت کند یا حکم اعسار گرفته و مهریه قسط بندی شده باشد (ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده).

اما اگر شوهر زن را قبل از نزدیکی طلاق دهد، در صورتی که مهریه به زوجه تسلیم شده باشد، نصف مهریه باید به مرد مسترد گردد و اگر مهریه هنوز به زوجه تسلیم نشده است، در این صورت تعهد زوج به پرداخت مهریه نصف می شود. ماده (۱۰۹۲) قانون مدنی چنین مقرر می دارد: «هر گاه شوهر قبل از نزدیکی زن خود را طلاق دهد، زن مستحق نصف مهر خواهد بود و اگر شوهر بیش از نصف مهر را قبه داده باشد حق دارد مازاد از نصف را عینا یا مثلا با قیمت استرداد کند». نزدیکی دخول از قبل یا در هر دو را شامل می شود.

در صورتی که مهریه تلف شده باشد یا زن آن را از ملکیت خودش خارج کرده باشد یا دچار تغییرات دیگری شده باشد که عرفا در حکم تلف است، در این صورت زن باید در صورت مثلی بودن مهریه به میزان نصف از مثل تهیه و به مرد تسلیم کند. اما اگر مهریه قیمی بوده است زن موظف است قیمت نصف مهریه را به روز طلاق به شوهر پرداخت نماید. همچنین اگر مهریه در زمان تصرف زوجه معیوب یا ناقص شده باشد، زن موظف است به قیمت روز طلاق به میزان عیب یا نقص به مرد پرداخت کند.

 

تکلیف مهریه قبل و بعد از دخول

 

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : تفاوت مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه در چیست؟

 

جمع بندی

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل درمورد تکلیف مهریه قبل و بعد از رابطه جنسی صحبت کنیم ، در این زمینه اگر سوال و یا مشکلی دارید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی آنلاین با کارشناسان دادواره در ارتباط باشید و از ان ها سوالات خود را به طور کامل بپرسید .

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)