دیه بیضه چپ و راست مرد در سال ۱۴۰۱

دیه بیضه چپ و راست مرد در سال ۱۴۰۱

دیه بیضه چپ و راست مرد در سال ۱۴۰۱

پسندیدم 0
۰

آسیب به بیضه چون اندام جنسی مرد می باشد و تولید نسل از آن طریق است، در قانون برای آسیب های مختلف وارد بر بیضه، دیه تعیین شده است. میزان دیه بیضه بر حسب نوع آسیب و یا حتی بسته به اینکه کدام بیضه (چپ و راست) آسیب دیده باشد متفاوت است. در این مقاله از دادواره قصد داریم دیه انواع آسیب های وارده بر بیضه را نظیر تورم، قطع کامل عضو و سایر صدمات را بررسی کنیم.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : دیه و مجازات پاره شدن پرده بکارت به صورت عمد یا غیر عمد

دیه قطع بیضه در سال ۱۴۰۱

طبق قاعده کلی دیه اعضا، مقدار دیه اعضای جفت بدن، همانند دیه یک انسان کامل محاسبه می شود. بیضه نیز از اعضای جفت بدن است لذا با توجه به ماده ۶۶۵ قانون مجازات اسلامی اگر هر دو بیضه به یکباره قطع شوند شامل دیه انسان کامل یعنی ۴۸۰ میلیون تومان می باشد.

البته این نکته حائز اهمیت است که بیضه فقط نباید از طریق قطع از بین برود، بلکه به هر طریقی که باعث از بین رفتن کامل آن شود نیز اطلاق می شود. در متن قانون مجازات اسلامی فقط از لفظ قطع کردن بکار رفته است ولی به طور مثال از بین رفتن کامل بیضه بر اثر سوختن نیز، قطع بیضه محسوب می شود.

همچنین بخوانید : دیه جراحات سر و صورت چگونه محاسبه می شود؟

 

دیه بیضه چپ و راست مرد در سال 1401

آیا دیه بیضه چپ و راست مرد متفاوت است؟

بیضه برخلاف سایر اعضای جفت بدن، نقش و کارکرد آن در میزان سلامت جنسی مرد یکسان نیست. این در حالی است که در رابطه با سایر اعضای جفت بدن اینگونه نمی باشد. به طور مثال پاها و دست ها نقش یکسانی در سلامت و کارکرد انسان دارند. توضیح دلایل پزشکی برای اثبات این موضوع از حوصله بحث خارج است.

لذا قانون گذار نیز چون بیضه چپ کارکرد و نقش پر رنگ تری در سلامت جنسی مرد ایفا می کند، این تفاوت را مدنظر قرار داده و دیه بیشتری برای بیضه چپ مقرر نموده است. طبق ماده ۶۶۵ قانون مجازات اسلامی، میزان دیه تعیین شده برای از بین رفتن و قطع کامل بیضه چپ دوسوم دیه کامل و برای بیضه راست یک سوم دیه انسان کامل است.

در نتیجه برای محاسبه میزان دیه بیضه چپ باید دوسوم ۴۸۰ میلیون تومان را پرداخت کرد که معادل ۳۲۰ میلیون تومان است. به همین صورت نیز میزان دیه بیضه سمت راست قابل محاسبه است و چیزی معادل ۱۶۰ میلیون تومان می باشد. نکته قابل توجه این است که در محاسبه میزان دیه تفاوتی بین پیر و جوان، کودک و بزرگسال، سالم و عنین و امثالهم نمی باشد.

دیه بیضه چپ و راست مرد در سال 1401

دیه ورم کردن بیضه سال ۱۴۰۱

در صورتی که بیضه ها در اثر حادثه ای ورم کنند ولی به طور کامل از بین نروند، در چنین شرایطی دیه ورم کردن بیضه طبق ماده ۶۶۶ قانون مجازات اسلامی، برای یک بیضه دو دهم دیه کامل است. اگر تورم آن مانع راه رفتن فرد شود دیه آن هشت دهم دیه کامل انسان می باشد.

در نتیجه برای تورم بیضه ها دو حالت زیر را متصور شوید:

  1. تورمی که مانع راه رفتن مفید شود : در چنین حالتی میزان دیه آن هشت دهم دیه کامل انسان است، که باتوجه به نرخ دیه سال ۱۴۰۱ معادل با ۳۸۴ میلیون تومان می باشد.
  2. تورمی که مانع راه رفتن مفید نشود:  در این صورت میزان دیه آن دو دهم دیه کامل انسان است، که بنابر میزان دیه سال  ۱۴۰۱معادل ۹۶ میلیون تومان می باشد.

دو نکته قابل اشاره است که قطع یا از بین رفتن بیضه‌ها خنثای ملحق به مرد، موجب دیه کامل و قطع یا ازبین رفتن بیضه‌های خنثای مشکل یا ملحق به زن، موجب ارش می باشد. اگر پرسشی در این رابطه دارید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در مشهد با کارشناسان ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از آنها بپرسید.

جمع بندی :

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل درمورد دیه بیضه چپ و راست مرد در قانون مجازات اسلامی در سال ۱۴۰۱ صحبت کنیم ، در این زمینه اگر سوال و یا پرسشی داشتید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در مشهد با مشاوران ما در ارتباط باشید و سوالات خود را به طور واضح از آن ها بپرسید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)