محاسبه دیه تصادفات رانندگی

محاسبه دیه تصادفات رانندگی

محاسبه دیه تصادفات رانندگی

پسندیدم 0
۰

به دلیل افزایش آمار تصادفات و خسارت های بدنی و مالی ناشی از آن ها ، حجم زیادی از پرونده های تشکیل شده در دادسرا و دادگاه های کیفری به پرداخت دیه یا خسارات ناشی از تصادفات رانندگی تعلق می گیرد .

از مسائل مهم در بررسی چنین پرونده هایی تشخیص مقصر ، نحوه ی جبران خسارت و میزان آن است . خصوصا در مواردی که راننده مرتکب بی احتیاطی شده و یا گواهینامه ی رانندگی نداشته باشد این سوال مطرح می شود که پرداخت دیه و خسارت بر عهده کیست ؟

در این مقاله از دادواره قصد بررسی نکات مرتبط با دیه تصادفات رانندگی را داریم .

دیه تصادفات

دیه تصادفات

دسترسی آسان به سرفصل ها

دیه تصادفات رانندگی :

ماده ی ۱ قانون اصلاح قانون بیمه اجباری ، در تعیین مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل اشخاص ثالث این طور مقرر می کند : « کلیه دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی و ریلی اعم از این‌که اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند مکلفند وسائل نقلیه مذکور را در قبال خسارت بدنی و مالی که در اثر حوادث وسایل نقلیه مزبور و یا یدک و تریلر متصل به آنها و یا محمولات آنها به اشخاص ثالث وارد می‌شود حداقل به مقدار مندرج در ماده (۴) این قانون نزد یکی از شرکتهای بیمه که مجوز فعالیت در این رشته را از بیمه مرکزی ایران داشته باشد، بیمه نمایند . … »

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : شرایط تعلق گرفتن دیه در تصادفات رانندگی چیست؟

 

مطابق تبصره ی ۱ این ماده منظور از دارنده شخص مالک یا متصرف وسیله نقلیه است و هر یک ازاین افراد اقدام به بیمه ی وسیله نقلیه نمایند ، تکلیف از دیگری برداشته می شود .

تبصره ی ۲ این ماده نیز بیان می کند که مسئولیت وسیله نقلیه مانع از مسئولیت شخصی که حادثه منتسب به فعل یا ترک فعل اوست نمی باشد ، بنابراین پرداخت خسارت یا دیه از محل بیمه ی وسیله ی نقلیه ، به این معنا نیست که شخص مقصر دیگر مسئولیتی ندارد .

تبصره ی ۳ و ۴ این ماده نیز در تعیین مفهوم خسارت های بدنی و خسارت های مالی این طور بیان می کنند که منظور از خسارت بدنی هر نوع دیه یا ارش ناشی از صدمه ، شکستگی ، نقص عضو ، از کار افتادگی ( جزئیی یا کلی ، دائم یا موقت ) یا دیه فوت شخص ثالث حسب حوادث مشمول بیمه موضوع این قانون است و منظور از خسارت مالی نیز ، زیانهایی است که به سبب حوادث موضوع این بیمه به اشخاص ثالث وارد شده است .

بنابراین مطابق این ماده ، در صورت وقوع حادثه توسط وسیله نقلیه موتوری زمینی ، دیه یا خسارت بدنی یا مالی از ناحیه ی بیمه ی شخص ثالث دارنده ی وسیله نقلیه پرداخت می شود .

دیه تصادفات

مدارک لازم جهت رسیدگی به پرداخت خسارت های بدنی بیمه شخص ثالث :

۱) اصل و تصویر بیمه نامه شخص ثالث مقصر حادثه

۲) اصل و تصویر گواهینامه مقصر حادثه

۳)  اصل و تصویر کارت ملی مقصر حادثه

۴) اصل و تصویر کارت شناسایی مالکیت وسیله نقلیه

۵) تصویر برابر اصل شده گزارشات مقامات انتظامی اعم از اولیه و نهایی

۶) تصویر برابر اصل شده اوراق بازجویی جهت قبولی تقصیر طرفین حادثه

۷) تصویر برابر اصل شده گزارش کاردان فنی تصادفات یا کارشناسان رسمی دادگستری

۸) تصویر برابر اصل شده گزارش پزشکی قانونی جهت مصدومین

۹) رای بدوی و تجدید نظر دادگاه (در صورت اعتراض هر یک از طرفین)

پیشنهاد میکنیم مقاله : دیه چیست را مطالعه کنید.

جمع بندی :

در این مقاله به بررسی دیه تصادفات رانندگی و مسئولیت دارنده ی وسایل نقلیه ی موتوری جهت بیمه نمودن وسیله خود پرداختیم و مدارک لازم برای دریافت خسارت های بدنی از جمله دیه از محل بیمه شخص ثالث را بیان کردیم . حال شما بگویید ، اگر مسئله ای دارید ، اگر تجربه ارزشمندی دارید ، همه و همه را میتوانید از طریق نظرات دادواره با ما درمیان بگذارید ، فراموش نکنید که خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دادواره همواره در خدمت شماست.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)