جرم کشف حجاب و کشف حجاب در خودرو

جرم کشف حجاب و کشف حجاب در خودرو

جرم کشف حجاب و کشف حجاب در خودرو

پسندیدم 0
۰

حجاب، پوشش ویژه ای است که در اسلام برای بانوان معین شده است. به عبارتی از دید دین اسلام بانوان باید در پوشش خود دقت داشته و عدم رعایت پوشش مناسب به عنوان عملی ناپسند و گناه شناخته می شود. قانون گذار جمهوری اسلامی ایران نیز به تبعیت از فقهای امامیه این عمل را جرم انگاری کرده و برای آن مجازات تعیین کرده است. به همین دلیل در این مقاله از دادواره به بررسی جرم کشف حجاب خواهیم پرداخت.

 

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : تصرف عدوانی چیست؟

 

جرم کشف حجاب در خودرو

 

جرم کشف حجاب از نظر قانون و مجازات آن

حجاب در لغت به معنای در پرده کردن و روگیری است. مساله حجاب یکی از مسایل مهم مورد توجه در فقه و سنت اسلامی بوده و بر زنان مسلمان همواره واجب بوده که بدن و موی خود را بپوشانند و آن را از چشم نامحرمان در امان دارند. وجوب حجاب مورد توافق و قبول تمام فقهای شعیه و اهل سنت می باشد و از حیث شرعی و دینی زنان مسلمان ملزم به رعایت حجاب در حدود مذکور در اسلام می باشند.

کشف حجاب یک عمل مجرمانه و در دسته جرایم با جنبه عمومی است، یعنی ارتکاب به آن نظم عمومی را جریحه دار می کند و از این رو هم مردم عادی و هم دادستان به عنوان مدعی العموم و نماینده جامعه می توانند این جرم را اعلام کنند و خواستار رسیدگی به آن بشوند. یا ضابطین دادگستری مانند پلیس امنیت اخلاقی یا نیروی انتظامی با فرد بی حجاب برخورد داشته و او را توقیف و جهت رسیدگی به دادسرا ارجاع دهند.

تبصره‎ی ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی( بخش تعزیرات) در تعیین مجازات بی حجابی این طور مقرر می‎کند که:« زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ده روز تا دو ماه و یا از پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای‌ نقدی محکوم خواهند شد.»

 

کشف حجاب در خودرو و مجازات آن

گفتیم که طبق قانون نداشتن حجاب و کشف حجاب جرم است در هر مکانی عمومی که باشد اما برخی با این استدلال که خودرو حریم خصوصی است و مانند خانه می توانند در آن حجاب نداشته باشند اما به نظر می رسد که خودرو هم از جهت منطقی و هم از جهت قانونی حریم خصوصی نیست که فرد بتواند در آن کشف حجاب کند.

علاوه بر این، طبق ماده ۵ قانون حمایت از آمران له معروف و ناهیان از منکر: « اما کنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می گیرد از جمله وسایل نقلیه مشمول حریم خصوصی نباید باشند و طبعا رعایت هنجارها و الزامات قانونی می بایست درون آن رعایت شود.»

 

جرم کشف حجاب در خودرو

 

لذا کشف حجاب در خودرو کشف حجاب در اماکن عمومی محسوب می شود و فارغ از جرم بودن آن جریمه هم دارد که شامل ۱۰۰ هزار تومان جریمه به همراه ۱۰ نمره منفی مجازات آن خواهد بود.

اگر در خودرو شخص بی حجابی دیده بشود و رویت بشود از طریق پیامک با مالک خودرو تذکر داده می شود البته از قبل شماره پلاک ماشین ثبت می شود.

پیامی که به عنوان تذکر به دارنده خودرو ارسال می شود این گونه است:« سلام، مالک خودرو به شماره پلاک … سرنشین / راننده خودرو شما مرتکب جرم کشف حجاب شده است؛ لذا به منظور جلوگیری از تکرار جرم به شما تذکر داده می‌شود. پلیس امنیت اخلاقی»

این ‌پیامک تنها جنبه ارشاد و تذکر دارد که از تکرار دوباره عمل جلوگیری شود حال اگر این عمل دوباره تکرار شود پیامکی به این محتوا به فرد ارسال می شود:« ابلاغیه: مالک محترم خودرو شماره … در خودرو شما جرم کشف حجاب صورت گرفته است.ضمن اخطار مبنی بر عدم تکرار، ابلاغ می‌شود حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز برای رسیدگی به پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود یا کلانتری های تهران بزرگ مراجعه کنید.» که در این صورت چون برای با دوم اتفاق افتاد فرد لازم است که به کلانتری مراجعه کند. تا از وی تعهد کتبی بگیرند که از تکرار عمل خودداری کند.

در نهایت توجه داشته باشید که برای مراجعه به کلانتری لازم است که کد تخلف در پیامک ارسالی آمده باشد اما اگر کد تخلفی نیامده برای بار اول نیازی به مراجعه حضوری نیست.

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : ارش البکاره چیست؟

 

جمع بندی :

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل درمورد جرم کشف حجاب صحبت کنیم و مجازات کشف حجاب را بیان کنیم ، اگر سوالی در این زمینه دارید میتوانید از خدمات مشاوره حقوقی آنلاین با دادواره در ارتباط باشید ، و سوالات خود را از کارشناسان ما بپرسید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)