همه چیز درباره ارز دیجیتال

همه چیز درباره ارز دیجیتال

همه چیز درباره ارز دیجیتال

پسندیدم 0
۰

حتماً تاکنون اسم ارزهای دیجیتال زیادی به گوشتان خورده است. از بیت کوین (Bitcoin) و لایت کوین (Litecoin) گرفته تا اتریوم (Ethereum) و کاردانو (Cardano) و رمزارزهای کمتر‌شناخته‌شده‌ای مثل دش (Dash)، آیکون (Icon) و کاوا (Kava) همگی تنها جزو کوچکی از این دنیای بزرگ هستند. روز به روز هم تعداد آن‌ها افزایش پیدا می‌کند و شاهد ظهور پروژه‌های نوآورانه‌ی زیاد هستیم.

اما آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که چرا ارزهای دیجیتال این‌همه تنوع دارند و اصلاً چه تفاوتی بین آن‌ها وجود دارد؟ یا اصلاً کاربرد این‌همه ارز دیجیتال کجاست و در کجا می‌توان از آن‌ها استفاده نمود؟ در این مقاله از دادواره به بررسی مفهوم ارز دیجیتال و انواع آن خواهیم پرداخت.

 

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : اتریوم چیست؟

 

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال که معادل فارسی آن رمز ارز می باشد در واقع یک نوع پول یا ارز است که جایگزین ارز های رایج در دنیای دیجیتال شده است، این نوع ارز ها به صورت غیر متمرکز و در بستر شبکه بلاک چین فعالیت می کنند و با استفاده از پروتکل های رمز گذاری شده بسیار قوی و پیچیده ای طراحی شده اند.

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

هدف از ایجاد اینگونه ارز ها در مرتبه اول افزایش امنیت و جلوگیری از تقلب و کلاهبرداری ارزی می باشد و در مرتبه دوم آسان شدن هرچه بیشتر مبادلات و حذف واسطه ها از بین خریدارارن و فروشندگان می باشد. صد ها نوع ارز دیجیتالی وجود دارد اما مهم ترین آن ها به ترتیب بیت کوین، ریپل ، اتریوم و لایت کوین می باشد که در ایران بیت کوین از محبوبیت بیشتری نسبت به سایر ارز های دیجیتال برخوردار می باشد.

 

برای اینکه بیشتر با ارزهای دیجیتال آشنا شوید باید معنای یکسری اصطلاحات را بدانیم از جمله:

غیر متمرکز بودن

همانطور که گفته شد غیرمتمرکز بودن بدین معناست که خریدار و فروشنده بدون نیاز به هیچ واسطه ای خرید و فروش را انجام می دهند و خریدار فقط با استفاده از رمز های مخصوص خود خود را دریافت میکنند.

شبکه بلاک چین

بلاک چین مجموعه ای از هزاران بلاک است که توسطهش۸ به هم متصل شده اند و خرید و فروش در بستر آن انجام می شود.

بلاک

در هر بلاک تعداد زیادی معامله ارز دیجیتال انجام می شود که از طریق هش به یکدیگر متصل می‌شوند یکی از ویژگی‌های بسیار خوبی که ارزهای دیجیتال دارند این است که امکان تقلب در آن وجود ندارد یا بسیار کم و محدود است زیرا در صورتی که تغییری در اطلاعات اصلی صورت گیرد موجب تغییر در کل ساختار آن میشود.

هش

افراد هنگامی که میخواهند معاملات ارز دیجیتال انجام دهند برای اینکه معاملات شان انجام شود باید اطلاعات خودشان را ثبت کنند پس از انجام معامله اطلاعاتشان رمز گذاری می شود و در شبکه بلاک چین قرار می گیرد مانند یک دستگاه عمل می کند یعنی داده‌هایی را وارد آن می کنید و سپس آن داده ها به صورت رمزگذاری شده تبدیل می شود.

ماینر

ماینرها تمامی اطلاعات مرتبط با معاملات را بررسی و تایید می کند و این امر باعث می شود تا معاملات انجام شده در بلاک چین ثبت شود.

بنابراین با توجه به تعاریف ای که گفته شد می‌توان گفت ارز دیجیتال به صورت غیر متمرکز و در بستر شبکه بلاک چین فعالیت میکند ارز دیجیتال دارای انواع مختلفی است اما مهمترین و آنان عبارت است از بیت کوین، ریپل، اتریوم، لایت کوین. ارز دیجیتالی که در ایران با استقبال خوبی روبه‌رو شده است ارز دیجیتال بیت کوین است.

 

 

ارز دیجیتال

 

 

انواع ارزهای دیجیتال

ارز های دیجیتال دارای ویژگی ها و کاربرد های متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند از این رو استفاده از هر کدام از این نوع ارز ها سبب تسهیل در انجام معاملات مختلف شده و با توجه به این تفاوت کارایی تقسیم بندی متفاوتی برای ارز های دیجیتال ارائه شده است.

  • ارزهای دیجیتال پرداختی

منظور از ارزهای دیجیتال پرداختی ارزهایی است که می‌توان از آن‌ها برای پرداخت محصولات و خدمات مختلف استفاده کرد. برخی از این نوع رمزارزها پول‌های دولتی مثل دلار و یورو را رقیب اصلی خود می‌دانند و سعی دارند جایگزین آن‌ها شوند در حالی که برخی دیگر نیز بیشتر روی پرداخت‌های که در صنایع و کاربردهای خاص صورت می‌گیرد، تمرکز دارند.

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

چنین رمزارزهایی امکانات و ویژگی‌های خاصی به جز موارد ابتدایی مثل ارسال، دریافت و ثبت ایمن تراکنش‌ها در شبکه ندارند. بیت کوین مهم‌ترین عضو از این نوع از ارزهای دیجیتال است که بعدها رمزارزهای دیگری مثل لایت کوین، مونرو (Monero) و غیره هم با هدف بهبود کارایی و مقیاس‌پذیری، آن را همراهی کردند. همچنین استیبل کوین‌ها را هم می‌توان جزو ارزهای دیجیتال پرداختی محسوب کرد.

از دیگر رمزارزهای مخصوص پرداخت می‌توان به ریپل (Ripple)، تتر، استلار (Stellar)، زی‌کش (Zcash) و حتی دوج کوین اشاره کرد.

  • ارزهای دیجیتال زیرساختی

از رمزارزهای زیرساختی معمولاً برای پرداخت کارمزد رایانه‌هایی که مسئول اجرای برنامه‌های مختلف در شبکه‌ی بلاک چین هستند، استفاده می‌شود. برای مثال ارز دیجیتالی که آن را با نام اتریوم می‌شناسیم در واقع «اتر» (Ether) نام دارد و هر کس بخواهد از برنامه‌های غیرمتمرکزی که در حال اجرا روی بلاک چین اتریوم است، استفاده کند یا خودش برنامه‌ غیرمتمرکزی را روی آن پیاده‌سازی نماید، باید از این ارز دیجیتال داشته باشد.

 

ارز دیجیتال

 

به جز اتریوم بلاک چین‌های دیگری هم داریم که هرکدام کاربرد خاص خود را دارند و برای استفاده از آن‌ها باید ارز دیجیتال زیرساختی مخصوصش را خریداری کرد. برای مثال ارز دیجیتال کاردانو در واقع آدا (Ada) نام دارد که در بلاک چین کاردانو استفاده می‌شود. یا ارز دیجیتال دات (Dot) که باید برای استفاده از بلاک چین پولکادات (Polkadot) از آن کمک گرفته شود.

ارزهای دیجیتال دیگری مثل الگورند (Algorand)، ایاس (EOS)، ترون (Tron) و ویوز (Waves) از دیگر ارزهای دیجیتال زیرساختی به شمار می‌روند.

  • ارزهای دیجیتال مالی

از ارزهای دیجیتال مالی برای کارهایی مثل کاهش کارمزد در صرافی‌ها، قرض گرفتن و وام‌دهی استفاده می‌شود.

نوع دیگری از ارزهای دیجیتال هم وجود دارند که از آن‌ها برای مدیریت و معامله‌ی رمزارزهای دیگر استفاده می‌شود. به چنین رمزارزهایی ارزهای دیجیتال مالی می‌گوییم. برای مثال ارز دیجیتال محلی یک صرافی غیرمتمرکز که کاربران به کمک آن به معامله‌ی دیگر ارزها می‌پردازند یا درمورد نحوه‌ی اداره‌ی آن صرافی تصمیم‌گیری می‌کنند، یک ارز دیجیتال مالی است.

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

نوع دیگری از ارزهای دیجیتالی مالی را هم داریم که از آن‌ها برای جمع‌آوری سرمایه و ارتباط دادن سرمایه‌گذاران و پروژه‌های جدید دنیای کریپتو استفاده می‌شود. ارزهای دیجیتال دیگری هم در این طبقه‌بندی جای دارند که کاربرد آن‌ها امور مالی پیشرفته‌تر مثل قرض دادن، وام گرفتن و بازارسازی است.

از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال مالی می‌توان به کامپوند (Compound)، کرو (Curve)، کاوا و یونی‌سواپ (UniSwap) اشاره کرد.

  • ارزهای دیجیتال خدماتی

ارزهای دیجیتال خدماتی به ارزهایی گفته می‌شود که ابزارهای لازم برای مدیریت داده‌های شخصی و سازمانی را روی بلاک چین در اختیار مشتری‌هایشان قرار می‌دهند. در واقع کاربرد این رمزارزها کمک به محصولات مالی مبتنی بر بلاک چین به منظور دسترسی به داده‌های خارج از بلاک چین است.

بیشتر این رمزارزها یک هویت دیجیتالی برای مشتری‌های خود ایجاد کرده و تمام سوابق آن‌ها در دنیای واقعی را به این هویت دیجیتالی پیوند می‌دهند.

ترکیب فناوری بلاک چین با دنیای واقعی مزایای زیادی دارد. از جمله ارزهای دیجیتالی مثل دنتا کوین (Dentacoin) که از آن برای مصارف دندان پزشکی استفاده می‌شود تا رمزارزهایی که به منظور ذخیره اطلاعات ایجاد شده‌اند، مانند استورج (Storj) و سیا کوین (Siacoin).

از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال خدماتی می‌توان به چین لینک (Chainlink)، فایل کوین (Filecoin)، سیا کوین و استورج اشاره کرد.

  • ارزهای دیجیتال سرگرمی و رسانه

همان‌طور که از اسم ارزهای دیجیتال سرگرمی و رسانه بر می‌آید از این رمزارزها برای تشویق کاربران برای تولید محتوا، انجام بازی‌ها، شرط‌بندی و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌شود.

به عنوان مثال ارز دیجیتال «بت» را در نظر بگیرید. این رمزارز که جزو ارزهای دیجیتال سرگرمی و رسانه محسوب می‌شود توکنی است که با فعالیت در مرورگر «بریو» (Brave) آن را به دست می‌آورید و کاربران دیگر هم می‌توانند آن را به عنوان پاداش به شما هدیه بدهند.

 

ارز دیجیتال

برخی رمزارزها هم وجود دارند که از آن‌ها برای فعالیت در دنیاهای مجازی مثل بازی‌های ویدیویی و خریدوفروش آیتم‌های آن‌ها استفاده می‌شود که آن‌ها را هم می‌توان جزو ارزهای دیجیتال سرگرمی و رسانه محسوب کرد.

ارز دیجیتال بت، چیلیز (Chiliz)، فلو (Flow) و آدیوس (Audius) از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال سرگرمی و رسانه به حساب می‌آیند.

نحوه عملکرد ارز دیجیتال

اگرچه که هدف از ایجاد ارزهای دیجیتال انجام معاملات راحت تر و آسان تر است اما در عین حال از امنیت بالایی نیز برخوردار است.

افراد برای انجام معاملات کافیست ابتدا اطلاعات خود را ارائه بدهند در صورتی که این اطلاعات توسط ماینر تایید شد با این اطلاعات شروع به فرایند استخراج ارز دیجیتال میکند نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که اطلاعات در ارز دیجیتال غیر قابل تغییر است یعنی اگر شما اطلاعات خود را وارد کنید رمز مورد نظر ثبت میشود و دیگر امکان تغییر آن وجود ندارد این اطلاعات از طریق هش به یکدیگر متصل می‌شوند و باعث ایجاد بلاک با افزودن آن به شبکه بلاک چین می شود و همچنین هر بلاک را به بلاک قبلی خود مرتبط می کند.

کاربرد ارز دیجیتال

  • یکی از کاربرد های ارز دیجیتال استفاده از آنان در خرید های اینترنتی است که در ابتدا هم یکی از اهداف ارز دیجیتال م همین بوده است که افراد در خرید های اینترنتی خود از ارز دیجیتال به عنوان پول واقعی استفاده کنند امروزه نیز بسیاری از آنلاین شاپ ها و فروشگاه های معتبر و…. این امکان را در اختیار مشتریان خود قرار داده است.
  • انجام معاملات بین المللی دیگر کاربرد ارز دیجیتال محسوب می‌شود زیرا ارز دیجیتال مختص به یک کشور نیست بلکه به عنوان واحد پول بین المللی شناخته شده است بنابراین با استفاده از ارزهای دیجیتال با مشکلات کمتری معاملات بین المللی را می توان انجام داد.
  • عده ای با توجه به استقبال خوب افراد از این و ارز ها اقدام به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال می کنند.

 

جمع بندی :

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل درمورد ارزهای دیجیتال صحبت کنیم ، در این زمینه اگر سوال و یا مشکلی دارید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی در مشهد با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)