همه چیز درباره مطالبه وجه

همه چیز درباره مطالبه وجه

همه چیز درباره مطالبه وجه

پسندیدم 0
۰

شاید برای بسیاری از شما هم اتفاق افتاده باشد که مبلغی وجه نقد یا حتی اموال کلی به شخصی قرض داده باشید و شخص بدهکار در زمان سر رسید، بدهی خود را برنگردانده باشد. در چنین شرایطی نخستین کاری که بهتر است انجام دهید، الزام شخص به پرداخت بدهی است و اگر شخص همچنان از پرداخت بدهی خود امتناع نمود نوبت به طرح دعوای مطالبه وجه یا مطالبه طلب در دادگاه حقوقی است. اما بسیاری از افراد از مراحل طرح این دعوا و نکات قانونی و حقوقی مرتبط با آن اطلاعی ندارند، به همین دلیل در این مقاله از دادواره به بررسی موضوع مطالبه وجه خواهیم پرداخت.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : وجه التزام چیست؟

از چند طریق میتوانیم طلب خود را مطالبه نماییم؟

شخص طلبکار می تواند از چند طریق وجه طلب خود را از بدهکار مطالبه کند، از جمله:

  1. ارسال اظهار نامه: به طور کلی هر کس حق دارد اظهارتی را که راجع به معاملات و تعهدات خود با دیگری است و بخواهد به طور رسمی به وی برساند ضمن اظهار نامه به طرف ابلاغ نماید. ارسال اظهارنامه در خصوص این موضوع اجباری نیست اما اشخاص می توانند از آن استفاده کنند. هرکس می تواند قبل از تقدیم دادخواست، حق خود را به وسیله اظهار نامه از دیگری مطالبه نماید البته به شرط اینکه موعد پرداخت وجه رسیده باشد. توجه داشته باشید که فرستادن اظهارنامه تنها زمانی مفید خواهد بود که طلبکار بداند که شخص بدهکار با دیدن آن به احتمال زیاد برای پرداخت بدهی خود اقدام می کند، چون در غیر این صورت ارسال آن می‌تواند به ضرر طلبکار باشد، چرا که ممکن است طرف مقابل او پس از آن آدرس خود را تغییر دهد یا اموال خود را از دسترس خارج کند، بنابراین پیشنهاد ما این است که در چنین زمانی حتما از یک مشاور حقوقی یا وکیل مجرب کمک بگیرید تا با مشکل مواجه نشوید.
  2. تنظیم دادخواست مطالبه وجه: اگر فرد بدهکار به اظهارنامه پاسخی داده باشد یا خیر، در مرحله‌ی بعد شخص طلبکار می‌تواند برای مطالبه‌ی وجه یا طلب خود از طریق تنظیم دادخواست قانونی و طرح دعوا در دادگاه حقوقی اقدام کند. پس از تنظیم دادخواست باید آن را به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تحویل دهید و آن را ثبت کنید. در نظر داشته باشید که در این مرحله باید سایر مدارک مورد نیاز از جمله مستندات قانونی مربوط به موضوع دادخواست و اصل کارت ملی خود را به همراه داشته باشید

پس از ثبت دادخواست و گرفتن نوبت رسیدگی، زمان رسیدگی به پرونده در دادگاه می رسد.

گفتیم که دعوای مطالبه وجه، دعوایی است که شخص طلبکار علیه بدهکار خود در دادگاه حقوقی مطرح می کند و خواسته آن پرداخت مبلغی وجه نقد است  که بدهکار بر خلاف تعهدات قبلی و با وجود گذشتن تاریخ سر رسید از پرداخت آن امتناع می کند. در صورتی که خوانده علی رغم صدور حکم محکومیت به پرداخت وجه، از پرداخت آن خودداری نماید، خواهان دعوای مطالبه وجه یا همان طلبکار می تواند با اجرای حکم از طریق اجرای احکام دادگاه، خوانده یا بدهکار را مجبور به پرداخت وجه کرده و در صورت خودداری او از پرداخت، درخواست حبس او را داشته باشد.

در نهایت ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که دادخواست هایی که مبلغ خواسته آنها بیش از بیست میلیون تومان باشد جهت رسیدگی به دادگاه مربوطه ارجاع می شود و چنانچه مبلغ خواسته بیست میلیون تومان و یا کمتر باشد ، دادخواست جهت رسیدگی به شورای حل اختلاف مربوطه ارجاع خواهد شد.

جمع بندی

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل درمورد مطالبه وجه صحبت کنیم . اگر سوال و یا مشکلی دارید میتوانید از طریق مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی آنلاین با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را به طور کامل از کارشناسان ما بپرسید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)