حذف نام همسر از شناسنامه چگونه است؟

حذف نام همسر از شناسنامه چگونه است؟

حذف نام همسر از شناسنامه چگونه است؟

پسندیدم 0
۰

بسیاری از افراد پس از طلاق به دلایل متعددی مایل هستند که نام همسر سابق از شناسنامه ی آن ها حذف شود ،  بعضی معتقدند که حذف نام همسر سابق از شناسنامه کار درستی نبوده و بی مشکل نیست و برخی نیز به جهت کم کردن بار روانی منفی ازدواج سابق در بعضی از موارد این کار را مفید می دانند ، اما در مجموع با رعایت ملاحظات اجتماعی  می توان به این نتیجه رسید که محاسن این کار بیشتر از معایب آن است . به همین دلیل ، قانون گذار در مقرره های مربوط به ثبت احوال کشور ما نسبت به این موضوع ، قواعدی را وضع کرده است .

حتی ممکن است بعد از طلاق برای خود شما هم این سوال پیش آمده باشد که آیا امکان حذف نام همسر سابقتان از شناسنامه  وجود دارد ؟ و در صورت امکان از چه طریقی می توانید برای انجام این کار اقدام کنید و مراحل آن به چه صورت است ؟

در این مقاله قصد داریم به پاسخ این سوالات و بررسی موضوع حذف نام همسر از شناسنامه بپردازیم .

دسترسی آسان به سرفصل ها

حذف نام همسر از شناسنامه :

تنها مقرره قانونی در خصوص این موضوع ، ماده ی ۳۳ قانون ثبت احوال است که اینطور بیان می کند که : « کلیه وقایع ازدواج و طلاق یا وفات زوج یا زوجه و رجوع و بذل مدت و فسخ نکاح باید در دفاتر ثبت کل وقایع ثبت شود ولی در شناسنامه به شرح زیر انعکاس خواهد یافت :

در المثنای شناسنامه مرد یا زن آخرین نکاح و طلاق یا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات آن تعداد ازدواج که به قوت خود باقی است منعکس خواهد شد . ازدواج و طلاق غیرمدخوله در المثنای شناسنامه درج نخواهد شد . »

حذف نام همسر از شناسنامه چگونه است

بنابراین مطابق این مقرره صرفا زن و مردی که پس از ازدواج بین آن ها نزدیکی صورت نگرفته باشد می توانند اقدام به حذف نام همسر از شناسنامه ی خود نمایند . بنابراین زوجه با ارائه ی گواهی از پزشکی قلنونی یا حکم دادگاه می تواند به اداره ی ثبت احوال مراجعه کرده و با تکمیل فرم های مربوطه درخواست صدور شناسنامه ی المثنی نماید ، این حکم در مورد مرد نیز به همین صورت اجرا می شود .

اما در چه مواردی می توان از ملاک این ماده برای حذف نام همسر از شناسنامه استفاده کرد ؟

اگر شخصی از همسر اول خود طلاق گرفته باشد ، با انتخاب همسر دوم و ثبت رسمی ازدواج و ثبت شدن نام او در شناسنامه‌اش ، می‌تواند به اداره‌ ی ثبت احوال برود و برای حذف نام همسر اول درخواست بدهد .

بنابراین حذف نام همسر اول از شناسنامه، مشروط به انتخاب همسر دوم و همچنین ثبت رسمی ازدواج و ثبت ‌نام همسر دوم در شناسنامه‌ی فرد متقاضی است ؛ در نتیجه به صرف انتخاب همسر دوم و معرفی او نمی‌توان از این ماده ی قانونی  استفاده کرد .

نکته ی حائز اهمیت در اینجا این است که حذف نام همسر سابق از شناسنامه در این مورد، فقط بعد از وقوع ازدواج دوم و ثبت آن انجام می‌گیرد ، بنابراین همسر دوم از ازدواج قبلی همسر خود مطلع خواهد شد و در این رابطه پنهان‌کاری و سوء استفاده ممکن نیست .

جمع بندی :

به طور کلی ما در این مقاله سعی کردیم از حذف نام همسر در شناسنامه ، که مشکل خیلی از افراد در این زمان هست ، سخن بگوییم ، عنوان کردیم که دقیقا چه کارهایی برای حذف اسم همسر از شناسنامه وجود دارد؟اگر هنوز هم مسئله ای برایتان باقی مانده است میتوانید از خدمات مشاوره حقوقی دادواره استفاده کنید.

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)