عده وفات زن باردار چقدر است؟

عده وفات زن باردار چقدر است؟

عده وفات زن باردار چقدر است؟

پسندیدم 0
۰

در عده بودن زن یکی از موانع نکاح به شمار می آید ، معنا و مفهوم عده در ماده ی ۱۱۵۰ قانون مدنی این طور بیان شده است که : « عده عبارت است از مدتی که تا انقضای آن زنی که عقد نکاح او منحل شده است نمی تواند شوهر دیگر اختیار کند . »

در توجیه عده نظرات متفاوتی بیان شده است ؛ یکی آن که جلوگیری از اختلاط نسل ایجاب می کند که زن تا مدتی پس از انحلال نکاح یا فوت شوهر نتواند شوهر اختیار کند و دیگر آن که در خصوص عده طلاق ، این مهلت گاهی فرصتی برای تفکر و بازگشت به زندگی زناشویی است ، در این مدت زن و شوهر می توانند درباره زندگی مشترک و فرزندان خود فکر کنند و قانون گذار به شوهر این امکان را داده است که در صورت پشیمانی از جدایی ، با رجوع خود اثر طلاق را از بین برده و زندگی مشترک را از سر بگیرد .

اما همان طور که گفتیم عده صرفا مختص به طلاق نیست و پس از انقضاء یا بذل مدت در ازدواج موقت و همچنین فوت شوهر نیز بر زن واجب می شود که مدتی را به عنوان عده نگه دارد .

عده وفات ، یعنی مدتی که زن بعد از مرگ شوهر باید برای اختیار شوهر دیگر صبر کند اصولا چهار ماه و ده روز است که مبنای آن قرآن کریم و آیه ۲۳۴ سوره بقره است .

اما سوال اینجاست که در صورت باردار بودن زن آیا مدت زمان عده تغییر می کند یا همچنان همین مدت چهار ماه و ده روزه باید رعایت شود ؟ در ادامه ی این مقاله از دادواره به پاسخ این سوال می پردازیم .

قبل از خواندن ادامه مطلب پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : عده بر چه زنانی واجب نیست؟

عده زن باردار

عده زن باردار

دسترسی آسان به سرفصل ها

عده وفات زن باردار :

آیه ۲۳۴ سوره بقره در خصوص عده وفات بیان می کند : « والّذین یُتوفّون منكم ویذرون أزواجاً یتربّصن بأنفسهنّ أربعة أشهرٍ وعشر : مردانی که بمیرند و زنانشان زنده مانند، آن زنان باید از شوهر کردن خودداری کنند تا مدّت چهار ماه و ده روز بگذرد . » بر مبنای همین آیه ماده ی ۱۱۵۴ قانون مدنی در خصوص عده وفات شوهر حکم داده است . این ماده بیان می کند : « عده وفات چه در دائم و چه در منقطع در هر حال چهار ماه و ده روز است مگر این که زن حامل باشد که در این صورت عده وفات تا‌ موقع وضع حمل است مشروط بر این که فاصله بین فوت شوهر و وضع حمل از چهار ماه و ده روز بیشتر باشد و الا مدت عده همان چهار ماه و ده روز ‌خواهد بود . »

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : بررسی شرط فعل در عقد نکاح و ضمانت اجرای تخلف از اجرای آن

بر اساس این ماده ، در صورتی که فاصله بین فوت شوهر و وضع حمل بیشتر از چهار ماه و ده روز باشد ، زن باید تا موقع وضع حمل عده نگه دارد . ولی در صورتی که فاصله بین فوت شوهر و وضع حمل کمتر از چهار ماه و ده روز باشد ، مدت عده همان چهار ماه و ده روز است .

جمع بندی :

در این مقاله ، با بررسی مفهوم عده و آیه قرآن و ماده قانونی مرتبط با آن ، مدت زمان عده برای زنان باردار را بیان کردیم . در اینجا شما نیز اگر هنوز هم مسئله ای با این موضوع دارید و یا سوالی دارید میتوانید بر روی خدمات مشاوره حقوقی آنلاین دادواره حساب کنید.

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)