مقابله با راه های فرار از مهریه چیست و چه اموالی قابل توقیف نیستند

مقابله با راه های فرار از مهریه چیست و چه اموالی قابل توقیف نیستند

مقابله با راه های فرار از مهریه چیست و چه اموالی قابل توقیف نیستند

پسندیدم 0
۰

متاسفانه به دلیل حقوق نابرابر ازدواج در ایران همواره راه های زیادی برای فرار از پرداخت مهریه وجود دارد. ولی به دلیل اینکه مهريه حقي است براي زوجه و ديني است بر گردن زوج، طبق قانون محکومیت های مالی در صورت اثبات فرار از پرداخت مهریه، زوج محکوم به حبس تعزیری یا جزای نقدی می شود. خوشبختانه خیلی از این راه ها از مدت ها پیش شناخته شده و راه های مقابله با آن نیز مشخص شده است. به همین جهت در این مقاله از دادواره به بررسی حقوقی راه های مقابله با فرار از مهریه پرداخته ایم.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : تکلیف مهریه در طلاق غیابی چه می شود

چه اموالی ازمرد قابل توقیف نیستند؟

برای اثبات دارایی مرد جهت پرداخت مهریه باید توجه داشت که برخی از دارایی های زوج برای مهریه قابل توقیف نمی باشند و زوجه هیچگونه بهره ای از این اموال نخواهد برد. اولین داراریی که زن نمیتواند در جهت پرداخت مهریه از آن بهره ببرد، منزل مسکونی مرد است. همچنین اثاثیه مورد نیاز زندگی مرد و افراد تحت تکلفش، مواد غذایی که برای زندگی او وافراد تحت تکلفش ضروری است، قابل توقیف برای مهریه نمی باشد.

درصورتی که  مرد منزلی دارد که اجاره بهای آن  تنها راه معیشت او است، امکان توقیف آن منزل را نیز ندارید. به این نکته توجه کنید که ممکن است مرد موارد ذکر شده را برای فرار از پرداخت مهریه به شکل غیر قانونی ایجاد کرده باشد، که در صورت اثبات شامل محکومیت می شود.

 

چه اموالی از مرد را می توان به عنوان مهریه تعیین کرد؟

اموال زیادی است که زن می تواند در هنگام عقد به عنوان مهریه از همسر خود درخواست کند اما برخی از این دارایی ها ارزش قانونی بیشتری دارند و در صورتی که رابطه به طلاق بی انجامد، مطالبه آن آسان تر است. اگر مرد دارای یک منزل مسکونی است که هیچ استفاده معیشتی از آن ندارد، بهترین گزینه برای مهریه در هنگام عقد است.

باغ و زمین کشاورزی نیز از جمله دارایی های با ارزشی هستند که مطالبه آن ها راحت تر است. همچنین اگر مرد از وضعیت مالی خوبی برخوردار است، می توان از او درخواست کرد تا مبلغی پول یا طلا را در مهریه شما قرار دهد، زیرا مرد موظف است در صورت طلاق اینگونه دیون را به زوجه پرداخت کند.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : تکلیف مهریه قبل و بعد از دخول و رابطه جنسی چیست؟

 

مقابله با راه های فرار از مهریه چیست و چه اموالی قابل توقیف نیستند

تظاهر به اعسار در پرداخت مهریه چیست؟ چگونه آن را ثابت کنیم و حداقل و حداکثری مجازات آن چیست؟

کلمه اعسار برای زمانی به کار می رود که مرد به پرداخت مهریه محکوم شده باشد ولی توان پرداخت آن را نداشته باشد. در نتیجه با اثبات ناتوانی مرد، اعسار در مهریه صورت می گیرد و پرداخت آن به صورت اقساطی می باشد. حال تظاهر به اعسار تبدیل به یکی از راه های فرار از مهریه شده است.

برای مقابله با راه های فرار از مهریه باید تظاهر به اعسار مرد را اثبات نمود. اگر بتواند اثبات کنید که همسر شما توان پرداخت مهریه را دارد و شامل اعسار نمی شود و با تظاهر دادگاه را فریب داده است، قطعا مجازات سنگینی برای وی در نظر خواهند گرفت و او مجبور به پرداخت مهریه به صورت کامل میشود.

بذل مهریه از روی ترس به خاطر تهدید چیست؟ و چه مجازاتی دارد؟

در جریان طلاق مهمترین موضوع برای طرفین، نحوه پرداخت مهریه است. معمولا مردها تمایلی به پرداخت مهریه ندارند و در صورت اجبار به دنبال کاهش مقدار آن هستند. همین امر سبب شده تا با ایجاد فشار بر زن از پرداخت مهریه سر باز زنند. ترساندن همسر و تهدید او برای بذل مهریه یکی از راه های رایج برای فرار از پرداخت است.

برای جلوگیری از آن نیز باید از مقابله با راه های فرار از مهریه استفاده نمود. اگر مرد قصد داشت شما را از طریق تهدید و ایجاد فشار روانی به بذل مهریه مجبور کند، حتما اسناد نشان دهنده تهدید را جمع آوری کنید و به دادگاه ارائه دهید. در صورت اثبات مجازات سنگینی برای این گونه تهدیدها در نظر گرفته می شود.

چگونه در دام  انتقال اموال به قصد فرار از مهریه نیوفتیم؟

از راه های آسان دیگر برای فرار مالی، انتقال اموال به دیگری است. این مورد نیز نیاز به مقابله با راه های فرار از مهریه دارد و نسبت به روش های قبلی کمی دشوارتر است. در ابتدا باید توجه داشته باشید که پیش از اقدام قانونی شما اموال همسرتان انتقال پیدا کرده است یا پس از فهمین اقدام قانونی شما این عمل را انجام داده است.

در صورتی که پس از اقدام شما این امر صورت گرفته باشد، دادگاه برای مقابله با آن حکم ابطال تمام نقل و انتقالات فرد را صادر می کند. اما زمانی که پیش از اقدام شما این انتقال صورت گرفته باشد، کار شما دشوارتر می شود. حال شما باید برای مقابله با آن اسناد و مدارک کافی برای اثبات اینکه همسرتان با اطلاع از این تصمیم اقدام به انتقال اموال خود کرده است، آماده کنید.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : تکلیف مهریه در صورت فوت یکی از زوجین به چه صورت است؟

مراحل زندانی کردن شوهر برای مهریه و بایدها و نبایدهای آن

در انتها اگر هیچکدام از راه های مقابله با فرار از مهریه کارساز نبود، می توانید از طریق قانون شکایت خود را ثبت کنید تا حکم جلب مرد صادر شود. دادگاه معمولا سعی می کند با ایجاد فرصت و تقسیط مهریه صدور حکم را به تاخیر بی اندازد.

برای این منظور کافی است تا زمان صدور قطعی حکم مهریه صبر کنید و پس از تعیین اعسار همسر، اگر باز هم مهریه را پرداخت نکرد، نسبت به جلب او اقدام کنیم. همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر و پاسخ گویی به پرسش های خود میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در مشهد با کارشناسان ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از آنها بپرسید.

جمع بندی :

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل درمورد مقابله با راه های فرار از مهریه صحبت کنیم . در این زمینه اگر نیاز به مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی آنلاین دارید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را به طور واضح از کارشناسان ما بپرسید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)