شرایط قانونی فرزند خواندگی چیست؟

شرایط قانونی فرزند خواندگی چیست؟

شرایط قانونی فرزند خواندگی چیست؟

پسندیدم 0
۰

یکی از نیاز های اصلی بشر در طول دوره ی زندگی ، میل به تداوم نسل و زاد و ولد است . به همین جهت یکی از مهم ترین اهداف بسیاری از زوجین پس از ازدواج و تشکیل خانواده ، فرزند آوری محسوب می شود . اما در بسیاری از موارد ممکن است زوجین بنا به دلایل مختلفی امکان دارا شدن فرزند را نداشته باشند و یا بنا به دلایل مختلفی حتی با داشتن فرزند قصد به سرپرستی گرفتن کودک دیگری را داشته باشند . حتی در حال حاضر دختران بدون شوهر نیز امکان به سرپرستی گرفتن کودکان اناث ( دختر ) را دارند .

در قانون حمایت از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست شرایط قانونی فرزندخواندگی در ایران بیان شده و ما در این مقاله از دادواره قصد بررسی شرایط فرزندخواندگی را داریم .

قبل از خواندن  این مطلب به طور کامل پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : قرابت سببی چیست و سه نوع از آثار آن چه می باشد؟

شرایط قانونی فرزند خواندگی

شرایط قانونی فرزند خواندگی

شرایط قانونی فرزند خواندگی :

ابتدائا باید بدانیم که بر اساس تعریف سازمان بهزیستی کشور ، فرزند خواندگی عبارت است از اعطای سرپرستی کودکان بدون سرپرست شناخته شده تحت سرپرستی سازمان بهزیستی به ‏خانواده های متقاضی که واجد شرایط قانون جاری حمایت از کودکان بی سرپرست باشند .

اما بر اساس ماده ی ۵ قانون حمایت از کودکان بی سرپرست و بد پرست افراد زیر می توانند سرپرستی کودکان و نوجوانان مشمول این قانون را از سازمان بهزیستی درخواست نمایند :

۱) زن و شوهری که پنج ‌سال از تاریخ ازدواج آنان گذشته باشد و از این ازدواج صاحب فرزند نشده باشند ، مشروط به اینکه حداقل یکی ‌از آنان بیش از سی ‌سال سن داشته باشد .

البته در این مورد اگر پزشکی قانونی تشخیص دهد که زن و شوهر امکان بچه دار شدن را ندارند ، شرط پنج سال اعمال نخواهد شد .

۲) دختران و زنان بدون شوهر ، درصورتی‌که حداقل سی‌سال سن داشته باشند، منحصرا حق سرپرستی اناث را خواهند داشت .

۳) زن و شوهر دارای فرزند مشروط بر اینکه حداقل یکی از آنان بیش از سی ‌سال سن داشته باشد .

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : قرابت رضایی چیست و بررسی ۳ نوع از آثار آن

به طور کلی ، زوجین بدون فرزند در رتبه اول ، دختران مجرد در رتبه دوم و زوجین دارای فرزند در رتبه سوم برای پذیرش فرزند خوانده در اولویت قرار دارند .

برای اعطای فرزند به زوجین بدون فرزند، زن و شوهر داوطلب باید ایرانی و مقیم ایران باشند همچنین پنج سال تمام از تاریخ ازدواج آن‌ها گذشته باشد و آنها از این ازدواج صاحب فرزند نشده باشند ، علاوه بر این زوجین دارای محکومیت جزائی مؤثر به‌علت ارتکاب جرائم عمدی و مهجور نباشند و همچنین زوجین باید صلاحیت اخلاقی داشته باشند و حداقل یکی از آن‌ها دارای تمکن مالی باشد و در نهایت آخرین شرط حائز اهمیت عدم ابتلای هر یک از زوجین به بیماری صعب العلاج و معتاد به مواد الکی یا مخدر و یا سایر اعتیادات مضر نباشند .

جمع بندی :

در این مقاله از دادواره به بررسی شرایط قانونی فرزند خواندگی با توجه به قانون حمایت از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست پرداختیم . اکنون اگر سوالی دارید یا موردی هست که باید ان برای شما واضح تر شود میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در مشهد دادواره با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)