دادگاه صالح برای مطالبه نفقه فرزند چیست؟

دادگاه صالح برای مطالبه نفقه فرزند چیست؟

دادگاه صالح برای مطالبه نفقه فرزند چیست؟

پسندیدم 0
۰

 شرایط و دادگاه صالح برای مطالبه نفقه فرزند :

در بیشتر جوامع یکی از مهم ترین نتایج و اهداف ازدواج و تشکیل خانواده ، فرزند آوری است که در اکثر موارد باعث استحکام خانواده و افزایش امید و شور زندگی می شود . زن و شوهری که صاحب فرزند می شوند ، در قبال آن فرزند دارای وظایفی هستند که در قوانین و حقوق خانواده بیان شده و برای عدم انجام آن ها ضمانت اجراهایی در نظر گرفته شده است .

از جمله تکالیفی که والدین در قبال فرزندان خود دارند تامین نیاز های مالی آن ها و پرداخت هزینه های زندگی آنان در دورانی است که خود توانایی امرار معاش ندارند ، به لحاظ شرعی و قانونی پدر مکلف به تامین معاش اعضای خانواده بوده و در قانون پرداخت نفقه ی زن و خویشاوندان در درجه ی اول بر عهده ی مرد قرار گرفته است ، از جمله اشخاصی که مشمول اقارب می شوند فرزندان مرد هستند که پدرشان مکلف به پرداخت هزینه ها و تامین احتیاجات آن ها بوده و در صورت ترک انفاق مرتکب جرم می شود .

مطابق ماده ی ۱۱۰۹ قانون مدنی مسئول پرداخت نفقه ی فرزندان در درجه ی اول پدر است ، در صورتی که پدر فوت کرده و یا توانایی مالی برای پرداخت نفقه ی فرزندان خود نداشته باشد ، اجداد پدری ( پدربزرگ ، پدر پدربزرگ و بالاتر ) مسئول پرداخت نفقه هستند ، در صورتی که اجداد پدری هم زنده نبوده و یا قدرت بر پرداخت نفقه نداشته باشند ، این وظیفه بر عهده ی مادر فرزندان خواهد بود و در نهایت ، اگر مادر هم فوت کند یا قادر به پرداخت نفقه نباشد این مسئولیت بر عهده ی اجداد مادری ( پدربزرگ مادری وبالاتر و یا مادربزرگ پدری ) خواهد بود .

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مقاله همه چیز درباره نفقه فرزند را مطالعه کنید.

دادگاهن برای مطالبه نفقه فرزند

دادگاهن برای مطالبه نفقه فرزند

به طور کلی در صورت وجود شرایط زیر نفقه به فرزند تعلق می گیرد :

اولا : مطابق قانون فرزند در صورتی مستحق نفقه خواهد بود که اموال کافی نداشته و نتواند با اشتغال به امری هزینه ی زندگی خود را بپردازد ، در نتیجه در صورتی که فرزند به سنی برسد که بتواند به کاری مشغول شود ، پرداخت نفقه بر پدر ضروری نیست ، بر خلاف نفقه ی زوجه که تحت هر شرایطی بر عهده ی مرد است .

ثانیا : بر خلاف زن که می تواند حتی بابت نفقه ی گذشته ی خود نیز در دادگاه خانواده طرح دعوا کند ، نفقه ی گذشته ی فرزند به او تعلق نخواهد گرفت و او فقط می تواند بابت مطالبه ی نفقه ی حال خود اقدام کند .

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : خودداری کردن از پرداخت نفقه چه ضمانت اجرایی دارد ؟ 

در خصوص دادگاه صالح برای مطالبه نفقه فرزند باید موضوع را از دو جهت صلاحیت ذاتی و صلاحیت محلی مورد بررسی قرار دهیم :

الف) دادگاهی که صلاحیت ذاتی برای رسیدگی به دادخواست مطالبه نفقه فرزند را دارد ، دادگاه خانواده می باشد و خود فرزند یا کسانی که به نمایندگی از فرزند دادخواست مطالبه نفقه فرزند می دهند لازم است به دادگاه خانواده مراجعه کنند .

ب) دادگاهی که صلاحیت محلی برای رسیدگی به رسیدگی به دعوای مطالبه نفقه فرزند را دارد نیز دادگاه محل اقامت خوانده است . به این معنا که خواهان برای مطالبه نفقه فرزند باید به محل اقامت خوانده دعوای مطالبه نفقه فرزند ( که معمولا پدر است ) مراجعه نموده و دادخواست تقدیم کند .

دادگاهن برای مطالبه نفقه فرزند

دادگاهن برای مطالبه نفقه فرزند

جمع بندی :

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل از دادگاه صالح برای مطالبه نفقه فرزند را شرح دهیم و آن را بازگو کنیم . شما نیز اگر سوالی در این زمینه دارید میتوانید با کارشناسان دادواره در تماس باشید و اگر هم تجربه ارزشمندی دارید میتوانید در قسمت نظرات در زیر همین پست برای ما و دیگران آن را به اشتراک بگذارید

فراموش نکنید که خدمات مشاوره حقوقی انلاین و مشاوره حقوقی تلفنی دادواره همواره در خدمت شماست.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)