خرید خانه و نکات حقوقی قرارداد خرید خانه

خرید خانه و نکات حقوقی قرارداد خرید خانه

خرید خانه و نکات حقوقی قرارداد خرید خانه

پسندیدم 0
۰

یکی از قراردادهای مهمی که هر کسی ممکن است حداقل یک بار در زندگی خود آن را منعقد کند ، قرارداد خرید و یا فروش ملک و از جمله ی آن ، مسکن است . با توجه به این که ملک به طور کلی در دسته ی اموال غیر منقول قرار می گیرد از نظر حقوقی تابع قواعد خاصی است .

در بعضی از موارد به دلیل نا آگاهی مشاورین املاک و طرفین معامله از قواعد و نکات حقوقی مرتبط با معاملات خرید خانه ، قرارداد دچار مشکل شده و اختلافاتی بین طرفین به وجود می آید . به همین دلیل ، هرکسی که قصد خرید و یا فروش خانه را دارد ، بهتر است با نکات اولیه و مهم این نوع از قرارداد ها آشنا باشد تا پس از معامله با مشکل روبرو نشود .

در این مقاله از دادواره ، به بیان مهم ترین نکات حقوقی خرید خانه که بهتر است قبل از انعقاد قرارداد ، آن ها را مدنظر داشته باشید ، خواهیم پرداخت .

خرید خانه

دسترسی آسان به سرفصل ها

خرید خانه و نکات حقوقی آن :

۱)شناسایی کامل مدارک فروشنده و اطمینان از مالکیت او بر ملک : اساسی ترین نکته در هنگام خرید خانه ، بحث احراز مالکیت فروشنده است ، فروشنده یا باید مالک مالی باشد که به فروش می رساند و یا از سمت مالک خانه ، وکالت نامه ی رسمی داشته باشد ، بنا بر این در صورتی که خانه سند رسمی داشته باشد باید با خصوصیات شناسایی فروشنده مطابقت داشته باشد و در صورتی که فاقد سند رسمی باشد ، باید به مشخصات خریداری که در مبایعه نامه ای که از سمت فروشنده ارائه می شود ، دقت کنید

۲)بررسی سند ملک : از دیگر نکات مهمی که هنگام خرید خانه باید به آن توجه کنید ، دارا بودن سند رسمی آن است ، مطابق قانون ثبت دولت فقط کسی را که ملک به نام او ثبت شده و یا ملک با ثبت در دفتر املاک به او انتقال یافته مالک می شناسد ، بنا بر این در صورتی که ملک فاقد سند رسمی باشد از حمایت های قانونی برخوردار نیست و در صورت بروز اختلاف ، اثبات مالکیت و رفع مشکل ، زمان بر خواهد بود .

البته در خصوص خرید و فروش خانه های حاشیه ی شهرهای بزرگ یا واقع در شهرهای کوچک ، املاک سند مادر دارند ، یعنی یک قطعه زمین بزرگ به قطعات کوچک تری تقسیم شده که با قولنامه و یا وکالت نامه مورد معامله قرار می گیرند و فاقد سند رسمی هستند . بنابراین در خرید این نوع املاک باید دقت داشته باشید که اگر ملک به صورت وکالتی فروخته می شود ، قبلا به شخص دیگری فروخته نشده باشد .

۳)در رهن نبودن و عدم توقیف ملک :ملکی که قصد خرید آن را دارید ، نباید در رهن یا وثیقه ی شخص یا نهادی باشد و یا توسط شخصی توقیف شده باشد ، اصطلاحا ملک مورد معامله باید آزاد باشد . بنابراین اگر ملک در رهن بانک یا شخص دیگری باشد فروش آن مشکل دار بوده و انتقال مالکیت آن فقط با رضایت رهن گیرنده امکان پذیر خواهد بود .

خرید خانه

به عنوان یک راه حل حقوقی در برخی از این موارد می توانید به جای این که تمام مبلغ خانه را به فروشنده بپردازید ، بخشی از آن را برای فک رهن و یا آزادی آن از توقیف به شخص یا نهاد طلبکار بپردازید و مال را از رهن خارج کنید .

۴)مطابقت توضیحات فروشنده در مورد ملک با وضعیت موجود آن : حتما قبل از معامله ی ملک ، زمین یا ملک مورد نظر را به طور دقیق مشاهده کنید و تمامی جوانب آن را از حیث عیوب و نقص های موجود بررسی کنید . در صورتی که در ملک خرابی وجود داشته باشد ، حتی با اطلاع دو طرف معامله ، بهتر است مشخصات آن به طور دقیق در مبایعه نامه قید شود .

۵)مطالبه ی مفاصا حساب خانه از فروشنده : هنگام خرید خانه به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است دارای میزانی بدهکاری به دستگاه های دولتی از جمله شهرداری ، اداره ی مالیات و یا قبوض آب و برق و گاز و تلفن باشد ، فروشنده موظف است این بدهکاری ها را به دستگاه های ذی ربط پرداخت کرده و رسید آن ها را به خریدار تحویل دهد .

۶)تعیین تکلیف در خصوص انتقال پارکینگ و انباری : یکی دیگر از نکات حائز اهمیت هنگام خرید خانه ، تصریح در مورد انتقال پارکینگ و انباری و درج آن در مبایعه نامه و سند رسمی است . در صورتی که خانه دارای چند پارکینگ یا انباری باشد بهتر است که هر یک از آن ها را به طور مجزا قید کنید .

۷) تنظیم مبایعه نامه و تعیین شرایط برای فسخ قرارداد  :

در ابتدا باید مشخصات ملک به طور دقیق مثل پلاک ثبتی ، نشانی دقیق ، مساحت زمین ( عرصه ) و ساختمان ( اعیان ) ، انباری ، پارکینگ و سهم واحد از قسمت های مشاعی ساختمان و دیگر اوصاف آن ثبت شود . تضمین ها باید در قرارداد مکتوب شوند و از آن جایی که بیع عقدی لازم است و امکان فسخ آن بدون دلیل قانونی وجود ندارد ، بهتر است هنگام انعقاد قرارداد شرایطی را برای فسخ قرارداد از سمت یکی از طرفین و یا هردو تعیین کنید که در صورت بروز هرگونه مشکلی فرصت فسخ آن را داشته باشید .

خرید خانه

همچنین باید مبلغ مشخصی را به عنوان جبران خسارت تعیین کنید که در صورت عدم انجام تعهدات از سمت هر یک از طرفین ، وی ملزم به پرداخت آن باشد .

درپایان قرارداد باید قید شود که قرارداد در چند نسخه تنظیم شده و به امضای خریدار و فروشنده برسد و در نهایت بهتر است که دو نفر هم به عنوان شاهد ذیل آن را امضا کنند .

۸)تنظیم قانونی قرارداد و ثبت سند :ابتدائا باید در نظر داشته باشید که مشاورین املاک باید دارای مجوز کسب قابل رویت باشند و قرارداد فروش خانه را نزد بنگاهی که دارای مجوز کسب و کار از اتحادیه ی املاک است انجام دهید .

و در نهایت برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل ثبتی یا حقوقی باید انتقال مال و تنظیم سند در دفتر اسناد رسمی و سامانه ی ثبت اسناد و املاک صورت بگیرد .

جمع بندی :

در این مقاله به طور کامل درمورد نکات حقوقی خرید خانه سحن به میان آوردیم . در این میان اگر سوالی دارید میتوانید زیر همین پست از کارشناسان دادواره بپرسید و اگر هم تجربه ارزشمندی دارید خوشحال می شویم که آن را با ما و دیگران در میان بگذارید. فراموش نکنید خدمات مشاوره حقوقی در مشهد دادواره هموراه در خدمت شماست.

 

 

 

 

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)