مبلغ دیه خونریزی مغزی در سال ۱۴۰۱

مبلغ دیه خونریزی مغزی در سال ۱۴۰۱

مبلغ دیه خونریزی مغزی در سال ۱۴۰۱

پسندیدم 0
۰

دیه خونریزی مغزی با توجه به نوع ضربه به سر متفاوت خواهد بود. اگر خونریزی بر اثر ضربه به صورت هاشمه، منقله و مامومه باشد، میزان دیه متفاوت خواهد بود و به ترتیب، ده درصد ، پانزده درصد و ثلث دیه می باشد. همچنین دیه ضربه به سر در حالات مختلف نیز متفاوت است که هر کدام نیاز به بررسی دارد. به همین جهت دیه تورم سر، به صورت ارش بوده و مبلغ و قیمت آن، توسط قاضی مشخص می شود و کبودی سر، شامل یک و نیم هزارم دیه کامل است. مبلغ دیه هر کدام از این ضربه ها را در ادامه این مطلب بررسی کرده ایم.

پیشنخهاد میکنیم مطالعه کنید : دیه بیضه چپ و راست مرد در سال ۱۴۰۱

دیه خون ریزی مغزی

دیه ضربه به سر در حالت ضربه و خونریزی مغزی

گاهی در حوادثی که ضربه به سر انسان وارد می شود، علاوه بر کبودی و تورم سر، موجب شکستگی استخوان سر و در نتیجه ضربه مغزی می شود. ضربه و خونریزی مغزی، ضایعه ای شدیدتر از سایر موارد است. نرخ دیه ضربه به سر در سال ۱۴۰۱ که منجر به خونریزی مغزی شود، بر اساس شدت و ضعف آن متغییر است.

در قانون مجازات اسلامی دیه ای با عنوان دیه ضربه و خونریزی مغزی، بیان نشده است ولی از دیه آسیب های ضربه به سر، با عناوین متفاوتی یاد شده است.

  • دیه هاشمه به معنی ضربه به سری است که منجر به شکستگی استخوان شود و مقدار آن ده درصد دیه کامل است.
  • همچنین دیه منقله به معنای جراحتی است که درمان آن جز با جابجا کردن استخوان سر میسر نباشد و مقدار آن پانزده درصد دیه کامل می باشد.
  • دیه مامومه به معنی ضربه ای است که به کیسه مغز برسد و مقدار آن نیز یک سوم یا ثلث دیه کامل است.
  • دیه دامغه به معنی جراحتی است که کیسه مغز را نیز پاره کند و علاوه بر مقدار دیه مامومه، ارش جراحت کیسه مغز را نیز در بردارد.

در نتیجه در صورتی که فردی دچار ضربه مغزی شود، پزشکی قانونی، پس از بررسی دقیق، ضربه وارد شده را با یکی از موارد ذکر شده، مطابقت می دهد. مطابق با ماده ۷۰۹ قانون مجازات اسلامی، مبلغ دیه متناسب با هریک از آسیب ها و جراحات ذکر شده تعیین می شود و مرتکب محکوم به پرداخت دیه است.

یه طور نمونه، در سال ۱۴۰۱ مبلغ دیه کامل انسان چیزی معدل ۶۰۰ میلیون تومان است و در صورتی که ضربه به سر، هشمه باشد، میزان مبلغ دیه آن ، معادل ۶۰ میلیون تومان خواهد شد. اگر هم ضربه وارده، منقله باشد، دیه معادل ۹۰ میلیون تومان و به صورت ضربه مامومه، ۲۰۰ میلیون تومان است.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : دیه جراحات سر و صورت چگونه محاسبه می شود؟

دیه ضربه به سر در حالت شکستگی استخوان سر

ماده ۷۰۹ قانون مجازات اسلامی، در توضیح دیه شکستگی استخوان سر تعیین تکلیف کرده و علاوه بر آن دیه انواع آسیب های وارد بر سر همانند دیه بریدگی، خراش و… را نیز تعیین نموده است. طبق این ماده ضربه به سر که موجب شکستگی استخوان سر شود، با عنوان هاشمه یاد شده است. این ضربه حتی در صورتی که بریدگی در پوست سر ایجاد نکرده باشد و فقط موجب شکستگی استخوان سر گردد، دارای دیه ای معادل ده صدم دیه کامل انسان است.

مبلغ دیه خونریزی مغزی در سال ۱۴۰۱، به صورت شکستگی استخوان سر، شامل پرداخت ده درصد دیه کامل خواهد شد. نرخ دیه کامل معادل ۶۰۰ میلیون تومان در سال ۱۴۰۱ و در ماه های غیر حرام است. بنابراین در صورت شکستن استخوان سر، دیه ی تعیین شده چیزی معادل ۶۰ میلیون تومان می باشد.

دیه خون ریزی مغزی

دیه ضربه به سر در حالت به کما رفتن

طبق ماده ۷۰۹ قانون مجازات اسلامی، در صورتی که فرد بر اثر ضربه، بیهوش شود و به کما رود، اگر این کما باعث مرگ آسیب دیده شود، دیه نفس باید پرداخت شود. مبلغ دیه ضربه مغزی و کما در سال ۱۴۰۱، دیه کامل انسان معادل ۶۰۰ میلیون تومان و در ماه حرام معادل ۸۰۰ میلیون تومان است. اما در حالتی که پس از به کما رفتن، فرد هوشیاری خود را به دست آورد، باید مرتکب به میزانی که فرد در کما بوده است، ارش پرداخت کند.

همچنین در صورتی که برای فرد به دلیل ضربه به سر و به کما رفتن، آسیب و عوارض دیگری ایجاد شود، مثلا فرد دچار فراموشی شود، قدرت حافظه و یا قدرت تکلم خود را از دست دهد، باید دیه یا ارش جداگانه پرداخت شود. در نتیجه میزان دیه ضربه مغزی و کما برحسب مورد طبق قانون مشخص می شود، زیرا باید اسیب های جانبی فرد را نیز در نظر گرفت.

همچنین بخوانید : مهلت پرداخت دیه چقدر است؟

جمع بندی

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل درمورد دیه خون ریزی مغزی در سال ۱۴۰۱ صحبت کنیم ، در این زمینه اگر سوال و یا پرسشی دارید میتوانید با استفاده از مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی انلاین با مشاورین ما در ارتباط باشید و سوالات خود را به طور واضح از آن ها بپرسید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)