تعدیل نفقه چیست؟مدارک مورد نیاز جهت تعدیل نفقه چه می باشد؟

تعدیل نفقه چیست؟مدارک مورد نیاز جهت تعدیل نفقه چه می باشد؟

تعدیل نفقه چیست؟مدارک مورد نیاز جهت تعدیل نفقه چه می باشد؟

پسندیدم 0
۰

مطابق ماده ی ۱۱۰۷ قانون مدنی : « نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض . »

بنابراین در عقد نکاح دائم مرد موظف به پرداخت نفقه ی زن متناسب با عرف و عادت خانوادگی و شئونات زوجه است . مطابق قانون زن می تواند علاوه بر نفقه زمان حال بابت نفقه ایام گذشته ای که شوهر باید به او نفقه می پرداخته و نپرداخته است هم به دادگاه دادخواست دهد و مرد را ملزم به پرداخت نفقه نماید و حتی در دوران عده طلاق رجعی نیز ، به زن نفقه تعلق خواهد گرفت .

پس از آشنایی با مفهوم نفقه ، سوالی که به وجود می آید این است که آیا برای مردانی که محکوم به پرداخت نفقه همسرانشان از جانب دادگاه شده اند ، با توجه به شرایط اقتصادی و وجود تورم راهی وجود دارد تا دادگاه در مبلغ حکم صادره تغییری ایجاد کند ؟ در این مقاله از دادواره به بررسی پاسخ این سوال خواهیم پرداخت .

قبل از خواندن ادامه مطلب پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : شرایط گرفتن نفقه زن چیست؟

تعدیل نفقه

تعدیل نفقه

تعدیل نفقه زن چیست:

تعدیل را در لغتنامه به تبدیل نمودن چیزی به چیز دیگر معنا کرده اند اما در اصطلاح حقوقی تعدیل نفقه وقتی رخ می دهد که چه در زمان زوجیت و چه باتوجه به حکم دادگاه مبنی بر پرداخت نفقه، به واسطه تغییر شرایط زندگی از جمله دچار شدن به مشکلات جسمانی و مریضی، افزایش تورم در کشور و به وجود آمدن نیازهای جدید در زندگی، نفقه پرداختی دیگر کفاف زندگی و مخارج زن یا بچه ها را نداده و زوجه از دادگاه درخواست تعدیل میزان نفقه را داشته باشد .

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : طلاق غیابی چیست و شرایط ان چه می باشد؟

البته نباید فراموش نمود که درخواست تعدیل با توجه به موارد فوق الذکر در بسیاری از موارد از جانب زوج نیز مطرح گردد ، به این معنا که اگر مردی واقعا نتواند نفقه ای را که از طرف دادگاه به پراخت آن به زن محکوم شده است بپردازد و در پرداخت آن دچار مشت ، سختی و ناتوانی شده باشد این حق را خواهد داشت تا از دادگاه صادر کننده حکم ، بخواهد که در حکم صادره تغییری ایجاد کند و پرداخت مبلغ نفقه را کاهش دهد . به این درخواست مرد از دادگاه درخواست تعدیل نفقه زن می گویند .

تعدیل نفقه

تعدیل نفقه

مدارک مورد نیاز جهت تعدیل نفقه زن :

زوج یا زوجه می توانند با مراجعه به دادگاه خانواده و ارائه ی مدارک زیر ، از دادگاه درخواست تعدیل میزان نفقه را داشته باشند :

۱) کپی برابر اصل شده قباله ازدواج .

۲) کپی تمام صفحات سه جلدی یا همان شناسنامه و کارت ملی خواهان .

۳) کپی تهیه شده از دادنامه .

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : بررسی امکان طلاق از طریق تنفر و کراهت زوجه از زوج 

جمع بندی :

در این مقاله سعی کردیم به تغییر و تعدیل پرداخت نفقه به طور کامل بپردازیم ، اگر شما نیز در این زمینه سوالی در ذهنتان باقی مانده است ف میتوانید آن را در قسمت نظرات زیر همین پست از کارشناسان دادواره بپرسید. اگر هم مسئله جدی تری دارید فراموش نکنید که میتوانید از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی انلاین دادواره بهره ببرید

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)