پروانه وکالت و نحوه اخذ آن

پروانه وکالت و نحوه اخذ آن

پروانه وکالت و نحوه اخذ آن

پسندیدم 0
۰

طبق قوانین جاری حوزه وکالت، برای اینکه وکلا بتوانند از جانب شخصی در دادگاه ها برای دعاوی مطروحه حضور یابند، نیاز به کسب مجوز و پروانه وکالت معتبردارند. برای کسب این پروانه، فرد باید در آزمون های مختلف وکالت قبول شده و سپس این پروانه را اخذ نماید. این پروانه طبق قوانین جاری، تنها سه سال اعتبار دارد و تمدید آن بسته به درخواست خود وکیل می باشد.

 

برگزاری آزمون وکالت

اولین گام برای اخد پروانه وکالت شرکت در آزمون وکلا است. در حال حاضر تنها دو نهاد کشوری آزمون وکالت برگزار کرده و پروانه وکالت صادر میکنند. دانشجویان رشته حقوق و فقه باید در یکی از این آزمون ها به انتخاب خود شرکت کنند. اولین آزمون توسط کانون وکلا دادگستری و بعد از آن توسط مرکز وکلا که نام سابق آن مرکز مشاوران بوده است، برگزار می شود. این دو کانون هرساله این آزمون را برگذار می کنند، در نتیجه در سال دو آزمون وکالت در کشور برگزار می شود.

علاوه بر اینها فارق التحصیلان میتوانند در آزمون مرکز مشاوران حقوقی قوه قضاییه نیز شرکت کنند. تفاوت این ازمون با دو آزمون دیگر این است که داوطلبان پس از پذیرفته شدن در این آزمون و پس طی مرحله کارآموزی، وکیل پایه دو می شوند. این درحالی است که متقاضیانی که در آزمون کانون وکلا شرکت می کنند، پس از قبولی در آزمون و طی کردن مراحل کارآموزی پروانه ی وکالت پایه یک دریافت می کنند.

فرق بین دو آزمون کانون وکلا با مرکز وکلا چیست؟

این پرسشی است که در ذهن اکثر دانشجویان حقوق وجود دارد و ما یکبار برای همیشه به آن پاسخ می دهیم. آزمون کانون وکلا که سالیان درازی است که از برگزاری آن می گذرد، قبولی در آزمون تستی مرحله اول کفایت می کند. اما در مرکز مشاوران سابق و یا مرکز وکلا امروز، پس از برگزاری آزمون تستی، از داوطلبان مصاحبه شفاهی متعددی نظیر روانشناسی، علمی، عقیدتی و… گرفته می شود. جمع این آزمون به همراه مصاحبه های شفاهی آن سرجمع یک سال زمان می برد. مهم ترین تفاوت این دو آزمون همین موردی بود  که اشاره کردیم. البته تفاوت هایی  در موارد دیگر نیزدر آیین نامه باهم دارند.

مواد امتحانی آزمون کانون وکلا

 1. قانون مدنی (ضریب ۳)
 2. آیین دادرسی مدنی(ضریب ۳)
 3. آیین دادرسی کیفری(ضریب ۲)
 4. قانون مجازات اسلامی یا حقوق جزا عمومی و اختصاصی (ضریب ۲)
 5. اصول فقه(ضریب ۱)

مواد امتحانی مرکز مشاوران یا مرکز وکلا قوه قضاییه

 1. قانون مدنی(ضریب ۲)
 2. حقوق جزا(ضریب ۲)
 3. آیین دادرسی مدنی(ضریب ۲)
 4. آیین دادرسی کیفری(ضریب ۲)
 5. قانون اساسی(ضریب ۲)
 6. متون فقه تحریر الوسیله(ضریب ۲)
 7. حقوق ثبت(ضریب ۱)

شرایط داوطلبین برای اخذ پروانه وکالت

داوطلبین پس از قبولی در آزمون مربوطه و طی مراحل کارآموزی به نحوه صحیح، پروانه وکالت دریافت می کنند. طبق ماده ۲ قانون اخذ پروانه وکالت دادگستری، برای متقاضیانی پروانه  وکالت صادر می شود که علاوه بر داشتن مدرک لیسانس مربوطه یا مدارک بالاتر در رشته حقوق یا فقه باید دارای شرایط زیر باشند:

 1. اعتقاد به دین مبین اسلام و التزام عملی به احکام
 2. تعهد و اعتقاد راستین به نظام جمهوری اسلامی، قانون اساسی و ولایت فقیه
 3. نداشتن سابقه ی عضویت در فرق معاند
 4. عدم پیشینه ی محکومیت کیفری
 5. عدم عضویت و هواداری از گروه های معاند نظام
 6. عدم استعمال مشروبات الکلی و مواد مخدر

 

شرایط ضروری برای دریافت پروانه وکالت:

 

 1. داشتن مدرک کارشناسی و یا مدارک بالاتر در رشته های حقوق یا فقه و یا معادل حوزوی آن
 2. طی کردن موفقیت آمیز دوره کارآموزی
 3. قبولی در آزمون وکلا
 4. داشتن حداقل ۲۵ سال سن یا حداکثر۵۰ سال (برای شهروندان تهرانی حداکثر۴۰ سال سن)

سن لازم برای شرکت در آزمون وکالت

سن متقاضی بسته به اینکه در کدام نهاد برگزار کننده آزمون می دهد، متفاوت است. داوطلب برای شرکت در آزمون کانون وکلا باید حداقل ۲۴ سال سن داشته باشد ولی برای شرکت در آزمون مرکز وکلا از ۲۲ سالگی نیز می توان شرکت کرد.

مراحل پس از قبولی در آزمون تستی وکالت

پس از قبولی در آزمون، کانون وکلا موظف است شرایط ذکر شده در بالا را از مراجع مربوطه استعلام نماید. مراجع مربوطه موظفند تا حداکثر طی مدت ۲ ماه پاسخ لازم را به کانون اعلام دارند. پس از آزمون کارآموزی فرد متقاضی پروانه وکالت آغاز می شود.

کارآموزان وکالت باید به مدت حداقل ۱۸ ماه یا نزدیک به ۲ سال به کارآموزی مشغول شوند. پس از گذراندن موفقیت آمیز این دوره از فرد آزمونی گرفته می شود که نام آن اختیار است. در صورت قبولی در اختیار، پروانه وکالت به فرد تحویل داده می شود.

با دریافت این پروانه فرد وکیل پایه یک دادگستری خوانده می شود. نکته مهم این است که اشخاصی که با داشتن شرایط خاص طبق قانون از گذراندن این دوره معاف می شوند نیز باید دارای شرایط فوق الذکر باشند.

جمع بندی

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به سوالات متداول این حوزه پاسخ دهیم و تمام مراحل لازم برای اخذ پروانه وکالت از شرکت در آزمون وکالت، داشتن شرایط لازم، گذراندن دوره کارآموزی و درنهایت قبولی در آزمون اختیار را با شرح کامل ذکر کردیم. در صورتی که هنوز ابهام یا پرسشی وجود دارد، می توانید با ما در میان گذاشته تا در سریع ترین زمان به آن پاسخ دهیم.پیشنهاد میکنیم از خدمات مشاوره حقوقی در مشهد استفاده کنید.

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)