شرایط تحقق زنا چیست؟

شرایط تحقق زنا چیست؟

شرایط تحقق زنا چیست؟

پسندیدم 0
۰

در هر جامعه ای ، متناسب با مذهب ، اعتقادات و عرف جامعه قوانینی تصویب می شوند که برای حفظ نظم و امنیت و عفت عمومی جامعه لازم به نظر می رسند .

یکی از مسائلی که در دین اسلام و به تبع آن قانون مجازات اسلامی کشور ما بسیلر حائز اهمیت است ، رابطه ی زن و مرد خارج از چهارچوب روابط قانونی و شرعی است . این روابط به طور کلی در دو عنوان « رابطه نامشروع » و « زنا » قرار می گیرند .

در مقالات قبل در خصوص رابطه نامشروع و گستردگی آن که بسیاری از روابط را در بر می گیرد توضیح دادیم و با مفهوم و مجازات های زنا هم آشنا شدیم ، اما در این مقاله با توجه به این که تحقق جرم زنا در قانون دارای شرایط خاصی است ، قصد داریم به بررسی شرایط تحقق زنا بپردازیم .

زنا و شرایط تحقق آن

شرایط تحقق زنا :

قانون گذار درماده ی ۲۲۱ قانون مجازات اسلامی در تعریف زنا این طور بیان کرده است : « زنا عبارت است از جماع مرد و زنی که علقه زوجیت بین آنها نبوده و از موارد وطی به شبهه نیز نباشد . » بنابراین به نزدیکی و رابطه جنسی بین زن و مردی که باهم ازدواج نکرده و بین آن ها رابطه زوجیت نباشد ، زنا می گویند .

اما این نزدیکی تا چه میزانی باید باشد که جرم زنا محقق شود ؟ تبصره ی ۱ همین ماده در پاسخ به این سوال می گوید : « جماع با دخول اندام تناسلی مرد به اندازه ختنه گاه در قُبُل یا دُبُر زن محقق می شود . » به این معنا که رابطه جنسی باید همراه با دخول به اندازه ی ختنه گاه مرد ، در آلت تناسلی یا مقعد زن صورت گرفته باشد که به آن زنا اطلاق شود .

پیشنهاد میکنیم مقاله الزام به تمکین چیست؟ را مطالعه کنید.

در جمع بندی این موضوع ، توجه به توضیحاتی که در مورد این ماده بیان کردیم ، می توان شرایط زنا را در چهار بند بیان کرد :

۱)عدم وجود رابطه زوجیت : به این معنا که بین زن و مردی که اقدام به نزدیکی با یکدیگر می کند ، چه نکاح دائم و چه  نکاح موقت منعقد نشده باشد .

۲) وجود رابطه جنسی همراه با دخول : برای تحقق زنا ، باید رابطه جنسی همراه با دخول به اندازه ای که پیش تر گفتیم واقع شود . در صورتی که نزدیکی بین طرفین کمتر از اندازه ی ذکر شده باشد ، جرم زنا واقع نشده اما طرفین مرتکب « رابطه نامشروع » شده اند که مطابق ماده ی ۶۳۷ تعزیرات مجازات آن ۹۹ ضربه شلاق است .

۳) طرفین باید به حرام بودن عمل خود آگاه باشند و نزدیکی با تردید و شبهه نباشد ، در غیر این صورت زنا محقق نشده است . مثل این که مرد یا زن گمان می کرده با همسر شرعی و قانونی خود نزدیکی می کند ، ولی آن نکاح صحیح واقع نشده بوده و اشخاص از عدم صحت آن بی اطلاع بوده اند ، در این صورت مجازات حدی از آن ها ساقط می شود .

۴) در صورتی که یکی از طرفین یا هردوی آن ها بالغ باشند ، مطابق تبصره ی ۲ ماده ی ۲۲۱ قانون مجازات اسلامی زنا محقق شده است منتهی شخص نابالغ مجازات نمی شود و فقط به اقدامات تامینی تربیتی مقرر محکوم می شود .

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)