شرایط طلاق غیابی از غایب مفقودالاثر چیست؟

شرایط طلاق غیابی از غایب مفقودالاثر چیست؟

شرایط طلاق غیابی از غایب مفقودالاثر چیست؟

پسندیدم 0
۰

پس از ایجاد و انعقاد عقد نکاح میان زن و شوهر حقوق و تکالیفی ایجاد می شود که ملزم به رعایت به آن ها هستند و در صورت عدم انجام آن ها ضمانت اجرای قانونی برای زوجین ایجاد می شود . به عنوان مثال در برخی از مواقع غیبت مرد سبب می شود که او تکالیف خود را انجام ندهد و از این بابت زن دچار عسر و حرج شده و قصد طلاق داشته باشد . اما سوال اینجاست که در موارد غیبت شوهر تشریفات طلاق غیابی از او به چه صورت خواهد بود ؟ یا به عبارت دیگر شرایط حقوقی برای طلاق غیابی از غایب مفقود الاثر چیست ؟ در این مقاله از دادواره به پاسخ این سوالات می پردازیم .

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : طلاق غیابی چیست و شرایط آن چه می باشد؟

شرایط طلاق غیابی غایب مفقود الاثر

شرایط طلاق غیابی غایب مفقود الاثر

شرایط طلاق غیابی از غایب مفقودالاثر :

در ابتدا باید بدانیم که مطابق ماده ی ۱۰۱۱ قانون مدنی : « غایب مفقودالاثر کسی است که از غیبت او مدت بالنسبه مدیدی گذشته و از او به هیچ وجه خبری نباشد . »

به طور کلی بر اساس ماده ی ۱۰۲۹ قانون مدنی : «هرگاه شخصی چهار سال تمام غایب مفقودالاثر باشد زن او می تواند تقاضای طلاق کند در این صورت با رعایت ماده ۱۰۲۳ حاکم او‌را طلاق می‌دهد . »  در این صورت زوجه با مراجعه به دادگاه و اعلام وضعیت خود از دادگاه درخواست طلاق می کند . دادگاه اقدام به نشر آگهی در روزنامه های کثیر الانتشار سه دفعه ی متوالی و هر کدام به فاصله ی یک ماه نموده و اشخاصی را که ممکن است از غایب مفقود الاثر خبری داشته باشند دعوت می نماید . در صورتی که از طریق این اشخاص خبری از غایب مفقود الاثر حاصل نشود و بعد از گذشتن یک سال از تاریخ نخستین آگهی ، در صورتی که از غایب خبری نرسیده باشد دادگاه حکم طلاق را صادر کرده و زن را غیابا طلاق خواهد داد . بنابراین قبل از گذشتن حداقل پنج سال از تاریخ آخرین خبر از غایب دادگاه نمی تواند حکم طلاق به علت غیبت شوهر صادر نماید .

همچنین در مورد عده ی زوجه مطلقه ی غایب ، ماده ی ۱۱۵۶ قانون مدنی این طور بیان می کند : « زنی که شوهر او غایب بوده و حاکم او را طلاق داده باشد باید از تاریخ طلاق عده وفات نگه دارد . »

در نتیجه اگر شخص غایب بعد از وقوع طلاق بازگردد ، دیگر حقی نسبت به همسر خود ندارد ؛ مگر اینکه در طول مدت عده زن ( چهارماه و ده روز ) برگردد که در این صورت حق رجوع از طلاق برای مرد محفوظ است .

جمع بندی :

در این مقاله با بیان مفهوم غایب مفقود الاثر مطابق تعریف ماده ی ۱۰۱۱ قانون مدنی ، به شرایط طلاق غیابی از غایب مفقود الاثر پرداختیم و همچنین عده ی زوجه مطلقه ی غایب را نیز بیان کردیم . در این زمینه اگر سوالی دارید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دادواره با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)