سامانه ثنا چیست و نحوه ثبت نام در آن چگونه است

سامانه ثنا چیست و نحوه ثبت نام در آن چگونه است

سامانه ثنا چیست و نحوه ثبت نام در آن چگونه است

پسندیدم 0
۰

  1. در گذشته برای ابلاغ اوراق قضایی از جمله احضاریه های دادگاه، ماموران به شکل حضوری به درب منزل مراجعه می کردند. این فرایند مشکلات متعدد خود را داشت از جمله این مشکلات؛ مشکل در رسیدن ابلاغیه فیزیکی به دست فرد مدنظر، نقض حریم شخصی وی و … بود.

با تصویب قانون آیین دادرسی کیفری در سال ۱۳۹۲ ماده ۱۷۵ این قانون مقرر داشت :

(( استفاده از سامانه‏ های (سیستم های) رایانه‏ ای و مخابراتی، از قبیل پیام نگار (ایمیل)، ارتباط تصویری از راه دور، نمابر و تلفن، برای طرح شکایت یا دعوی، ارجاع پرونده، احضار متهم، ابلاغ اوراق قضائی و همچنین نیابت قضائی با رعایت مقررات راجع به دادرسی الکترونیکی بلامانع است.))

در همین راستا و برای جلوگیری از اطاله دادرسی و همچنین راحت تر شدن کار شهروندان، سامانه ایی در قوه قضاییه به اسم سامانه ثنا به وجود آمد.

 

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : مراحل و نحوه ﺛﺒﺖ دادﺧﻮاﺳﺖ از ﻃﺮﯾﻖ ﺳﺎﻣﺎﻧﻪ ﺧﺪﻣﺎت ﻗﻀﺎﯾﯽ اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮏ

نحوه ثبت نام در سامانه ثنا:

برای مشاهده و دریافت ابلاغیه الکترونیکی باید مراحل زیر را برای ثبت نام در سامانه ابلاغ الکترونیک (ثنا) انجام دهید:

گام اول: ورود به سامانه ثنا از طریق آدرس الکترونیکی http://sana.adliran.ir/Sana .

گام دوم: ورود اطلاعات مطابق کارت ملی همه مشخصات خود را وارد نمایید.

گام سوم: دریافت کد رهگیری بعد از تکمیل فرآیند ثبت نام،یک کد تحت عنوان کد رهگیری به شماره تماس یا آدرس پست الکترونیکی(ایمیل)که قبلاً در سامانه وارد نموده‌اید برای شما ارسال می‌شود.

گام چهارم: فعال‌سازی ثبت نام

  • با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی، و به همراه داشتن شناسنامه، کارت ملی و کد رهگیری فعال سازی ثبت نام خود را درخواست کنید.
  • در این بخش به شما یک رمز شخصی و قضایی داده می شود که برای حفظ اطلاعات فردی خود از ارائه آن به دیگران خودداری کنید.

 

نحوه مشاهده ابلاغیه الکترونیک در سامانه ثنا

بعد از ایجاد یک حساب در سامانه اگر:

  • علیه شخصی اقامه دعوا کنید
  • یا کسی با شما وارد دعوایی بشود
  • یا به نسبت جو موجود طرف دعاوی کیفری یا حقوقی قرار بگیرد

تمامی ابلاغیه های صادره از شعبه های دادگاه یا دادسراها در درگاه مربوط به شما ثبت و با پیامک به اطلاع شخص می رساند.

 

سامانه ثنا چیست و نحوه ثبت نام

 

 

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : دعوای متقابل چیست؟

 

نکات مهم در رابطه با سامانه ثنا:

نرم افزار سامانه ابلاغ دادگستری: برای دریافت ابلاغیه و پیگیری ابلاغیه قضایی خود می توانید از طریق دانلود و نصب اپلیکیشن سامانه موجود در وبسایت سامانه ابلاغ الکترونیکی به آدرس www.eblagh.adliran.ir  اقدام کنید. این اپلیکیشن در حال حاضر فقط برای سیستم عامل اندروید قابل نصب می باشد.

مدارک لازم جهت احراز هویت در دفاتر خدمات قضایی: داشتن کد رهگیری ارائه شده از سوی سایت پس از انجام ثبت نام اولیه، شماره همراه ثبت شده هنگام ثبت نام، کارت ملی لازم می باشد.

نحوه اطلاع رسانی ابلاغیات: اوراق قضایی به حساب کاربری سامانه ابلاغ شده و پیروی آن، پیامک و ایمیل هم جهت اطلاع از ابلاغ صورت گرفته برای کاربر ارسال میشود.

ثبت نام اشخاص حقوقی: ارائه حساب کاربری مطابق مفاد مواد قانون آیین دادرسی الکترونیک و آیین‌نامه‌های آن انجام می‌شود. در ثبت نام حقوقی سامانه ثنا یک فرد به عنوان مدیر حساب کاربری از طرف مجموعه معرفی میگردد.

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : قرار وثیقه چگونه صادر میشود؟

 

احزار هویت اینترنتی: در نظر داشته باشید که اخیرا این سامانه به سیستم احراز هویت اینترنتی مجهز شده است. در این سامانه شما بدون حضور به دفاتر خدمات قضایی و احراز هویت میتوانید مراحل ثبت نام را به اتمام برسانید و دیگر نیاز به حضور نیست. در این روش چهره و امضای شما اسکن شده و مورد تایید قرار میگیرد.

شماره تماس درج شده در سامانه: با انجام این فرایند هرگونه شکایتی که از شما شود یا هرگونه دادخواستی از طرف شما یا به طرفیت شما به ثبت برسد به شماره تماس ثبت شده در این سامانه پیامک خواهد شد و جزییات آن را می توانید در سامانه ابلاغ به نشانی www.eblagh1.adliran.ir با وارد کردن اطلاعات ثبت شده در سامانه ثنا مشاهده کنید.

 

جمع بندی :

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل درمورد سامانه ثنا و نحوه ثبت نام در آن صحبت کنیم ، اگر هنوز سوالی دارید میتوانید در قسمت نظرات از کارشناسان دادواره ان را بپرسید . البته فراموش نکنید که دادواره با خدمات مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی آنلاین همواره در خدمت شماست.

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)