گفته های رئیسی درمورد تحریم ها – رئیسی اعلام کرد مطالبه ملی نباید دستاویز دعواهای سیاسی شود

گفته های رئیسی درمورد تحریم ها – رئیسی اعلام کرد مطالبه ملی نباید دستاویز دعواهای سیاسی شود

گفته های رئیسی درمورد تحریم ها – رئیسی اعلام کرد مطالبه ملی نباید دستاویز دعواهای سیاسی شود

پسندیدم 0
۰

رئیس قوه قضائیه گفت: لغو تمام تحریم‌ها و راستی‌آزمایی آن، مطالبه ملی است و این مطالبه ملی نباید دستاویز دعواهای سیاسی شود.

آیت‌الله رئیسی در جلسه شورای‌عالی قوه قضائیه با تبریک میلاد باسعادت دومین اختر تابناک امامت و ولایت، امام حسن مجتبی(ع)، «کرامت» را از مهم‌ترین آموزه‎های آن حضرت برای بشریت دانست.

رئیس قوه قضائیه اعلام کرد: برخی کرامت را بخشش و بخشش قبل از تقاضا معنی کرده‌اند ولی کرامت روحیه‎ای است که انسان در پرتو عبادت خدا پیدا می‌کند که به‌جز خدا نیندیشد و جز خدا نبیند که مکارم اخلاق و بخشندگی از پیامدهای آن است.

شهدا پیش از شهادت به مقام کرامت می‌رسند

رئیسی با بیان این که شهدا قبل از رسیدن به مقام شهادت به مقام کرامت رسیده‎اند که از جان خود برای خدا گذاشتند، تصریح کرد: انسان در سایه کرامت نفس به مقامی می‎رسد که از مال، وقت، آبرو و جان خود برای خدا و دیگران می‎گذرد.

رئیس قوه قضائیه کمک‎های مؤمنانه را جلوه‎ای از کرامت دانست و گفت: شرایط حساس امروز توجه ویژه به نیازمندان و مستمندان به‌ویژه کسانی را که به کرونا مبتلا شده‎اند می‎طلبد و این وظیفه همگانی ماست که به‌هرشکلی که می‎توانیم از زندگی آنها گره‎گشایی کنیم.

همدردی با ملت عراق

آیت‎الله رئیسی با ابراز تأسف از حادثه غمبار در یکی از بیمارستان‌های عراق که موجب مرگ تعدادی از بیماران کرونایی این مرکز درمانی شد، با دولت و ملت این کشور و خانواده‎های قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرد.

برای شنیدن درددل مراجعان به عدلیه وقت بگذارید

رئیس قوه قضائیه، وقت گذاشتن و نشستن پای حرف‎ها و درددل‎های مراجعان به عدلیه را از مصادیق کرامت دانست و اظهار داشت: اگر می‌خواهیم به سیره امام مجتبی(ع) عمل کنیم باید توجه داشته باشیم آن حضرت در حالی که در مسجدالحرام معتکف بودند، نیاز حاجتمندی را که به ایشان مراجعه کرده بود رفع کردند.

رئیسی افزود: از آموزه‎های آن حضرت آن است که با گره‎گشایی از کار کسانی که به‌هردلیلی به دستگاه‎ها و ادارات مراجعه می‎کنند، روزنه‎های امید را در دل آنها روشن کنیم و این امیدآفرینی در سایه کار بموقع حاصل می‎شود نه با حرف.

تعداد مراجعات به عدلیه می‌تواند کاهش یابد

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه تعداد مراجعان به دادگستری‌ها و سازمان‌های تابعه می‌تواند کاهش یابد، به مدیران و کارکنان همه دستگاه‎ها به‌ویژه همکاران دستگاه قضا متذکر شد که اگر کار مراجعه‌کنندگان به آنها در همان مراجعات اولیه قابل حل است، چرا باید به‌گونه‎ای عمل شود که نیاز به مراجعه دوباره باشد.

رئیسی اضافه کرد: شرایط کرونایی اقتضا می‎کند که کارکنان همه ادارات خصوصاً همکاران دستگاه قضا بدانند که از وظایف مهم اسلامی و ملی و اداری این است که کار مردم را بموقع انجام دهیم تا مجبور به مراجعه دوباره و غیرضروری افراد نباشند.

رئیس دستگاه قضا با تقدیر از همت مضاعف همکاران قضائی در ایام کرونایی برای رسیدگی به پرونده‎ها و کار مردم متذکر شد: امروز راهبرد دشمن ایجاد یأس و ناامیدی و راهبرد ما ایجاد امید است تا مردم احساس کنند کارشان در ادارات و سازمان‌ها به سهولت و سرعت انجام می‌شود.

رئیسی تأکید کرد: وقتی یک خانم یا آقایی برای تظلم‌خواهی به یک واحد قضائی مراجعه می‌کند، نباید دغدغه دیگری بر رنج و دغدغه‎اش اضافه شود، بلکه باید مشکل او را در سریع‎ترین زمان ممکن برطرف کنیم.

وی تصریح کرد: امروز ما توان و امکانات حل مشکلات و رفع ظلم از آنها را داریم و این ظرفیت‌ها باید به‌موقع و در زمان خودش به‌کار گرفته شود تا کار مردم زودتر انجام شود و امیدواری در جامعه افزایش یابد.

واقعه طبس عنایت الهی بود

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به «سالگرد پیشامد طبس» و «آغاز عملیات بیت‎المقدس»، شکست مفتضحانه ارتش آمریکا در طبس و ظفر ملت ایران در عملیات بیت‎المقدس را از عنایات الهی دانست که مایه ناامیدی دشمن و امیدواری ملت‎های مسلمان شد.

رئیسی همچنین ادامه داد: دست نیرو خدا یاور کل کسانی است که در راه الهی جنبش می‌کنند و توجه به آیات و امدادهای الهی انسان را در دفاع از ارزش‌های الهی استوارتر می‌کند الی بداند ایستادگی و پایداری او را به هدفش می‎رساند و می‎تواند گشایش برپایی کند.

رئیس قوه دادگستری با تأکید به این‌که “امروز لغو کل تحریم‎ها و راستی‌آزمایی آن یک مطالبه ملی است و این مطالبه نباید دستاویز دعواهای سیاسی و وقت‎کشی شود”، به کسانی که سرپرست تعقیب و تحقق این مطالبه هستند متذکر شد که به طرف مقابل دستور وقت کشی ندهند.

رئیس نیرو قضائیه در تقسیم دیگری از سخنانش «شوراها» را نهادی حاصل از قانون بنیادین و جلوه‎ای از حاکمیت آهنگ ملت نسبت به حیات خودشان دانست و گفت: شوراها از دستاوردهای مثبت قانون اساسی هستند و تلاش‌های احسان هم برای گره‎گشایی از امور داشته‎اند اما با آسیب‎هایی نیز روبرو شده‎اند.

رئیسی اضافه کرد: برخی شوراها خدمات زیادی اتمام داده‌اند و خوشنام هستند و مردم هم به آنها اعتماد دارند ولی بعضی نیز مشکلاتی داشته‎اند که پرونده‎های متعدد و قابل‌توجهی برای آنها در مراجع قضائی ساختن شده و در حال بررسی است.

رئیس نیرو دادگستری در همان سان خاطرنشان کرد: نهاد شوراها حائز مشکلاتی ساختاری است که اگر به آنها پروا نشود و این مشکلات به‎صورت ریشه‎ای حل نشوند، همواره شاهد بروز آسیب‎ها و دشواری ها خواهیم بود.

رئیسی با بیان اینکه همکاران دستگاه قضا در جریان رسیدگی به پرونده‎های مربوط به شوراها، آسیب‎ها را احصا کرده‎اند که جمع‎بندی آن را در اختیار مراجع ذی‌صلاح قرار می‎دهند، از مسئولان مربوطه خواست که حل مشکلات ساختاری شوراها را با جدیت پیگیری کنند.

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنان خود با تقدیر از خدمات و تلاش‌های دکتر الفت، معاون سابق اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضائیه، ابراز امیدواری کرد؛ این معاونت با حضور دکتر غلامی بیش از گذشته فعال شود و منشأ برکات برای کل کشور باشد.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)