گفته های دبیر ستاد حقوق بشر در دیدار با سفیر ژاپن

گفته های دبیر ستاد حقوق بشر در دیدار با سفیر ژاپن

گفته های دبیر ستاد حقوق بشر در دیدار با سفیر ژاپن

پسندیدم 0
۰

دبیر ستاد حقوق بشر در دیدار با سفیر ژاپن گفت: تهران و توکیو می‌توانند نهضت جهانی خلع سلاح کشتار جمعی به وجود بیاورند که نتیجه آن اهدای صلح به جهانیان است

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد حقوق بشر؛ علی باقری‌کنی، دبیر ستاد حقوق بشر و معاون بین‌الملل قوه قضائیه، در دیدار کازو توشی آیکاوا، سفیر ژاپن در تهران، حقوق بشر را ارزش مقدس انسانی خواند و گفت: غربی‌های مدعی حقوق‌بشر سیاه‌ترین کارنامه‌ نقض حقوق ملت‌های جهان را دارند و از این نظر با فاصله بسیار زیاد و دست‌نیافتنی، رکورددار نقض حقوق بشر در طول تاریخ بشریتند.

باقری‌کنی با اشاره به این که دو ملت ایران و ژاپن بزرگترین قربانیان سلاح کشتار جمعی در قرن بیستم هستند، تصریح کرد: هیروشیما و سردشت نماد بارز جنایت امریکا و اروپا علیه بشریتند و به همین جهت ایران و ژاپن سزاوارترین کشورها برای پرچمداری مبارزه با سلاح‌های کشتار جمعی و دفاع از قربانیان این سلاح‌ها هستند.

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه با اشاره به اراده جمهوری اسلامی ایران برای استیفای حقوق ملت ایران از دولت‌های ناقض حقوق ملت ایران به ویژه امریکا و اروپا، با دعوت از طرف ژاپنی برای پیوستن به ابتکار ایران در زمینه خلع سلاح کشتار جمعی اظهار داشت: تهران و توکیو می‌توانند با ایجاد نهضت جهانی خلع سلاح کشتار جمعی جبهه‌ای به وسعت همه انسان‌ها برای مقابله با سازندگان، تولیدکنندگان، فروشندگان و استفاده کنندگان از سلاح‌های کشتار جمعی به وجود بیاورند که نتیجه آن اهدای صلح و امنیت به جهانیان است.

وی با اعلام آمادگی برای هم‌اندیشی و همکاری با طرف ژاپنی برای ایجاد این نهضت جهانی، افزود: تفاوت نهضت جهانی خلع سلاح کشتار جمعی با کنوانسیون‌های بین‌المللی مشابه آن است که برخلاف معاهدات بین‌المللی در زمینه خلع سلاح که عمدتاً قدرت‌های بزرگ را از شمول خلع سلاح مستثنی می‌کند، نهضت جهانی خلع سلاح کشتار جمعی فراگیر، همه‌جانبه و استثناناپذیر است.

باقری‌کنی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات ایرانی‌ها در زندان‌های ژاپن اشاره کرد و از سفیر ژاپن خواست برای بهبود شرایط این دسته از زندانیان و زمینه‌سازی برای انتقال آنان به ایران تدابیر لازم اتخاذ شود.

دبیر ستاد حقوق بشر آمادگی کامل ایران را برای گفت‌وگو و همکاری در عرصه‌های گوناگون حقوق بشری با طرف ژاپنی اعلام کرد و افزود: ایران حقوق بشر را از دریچه سیاسی نمی‌نگرد، لذا از هرگونه ابتکاری به ارتقای وضعیت حقوق بشر در جهان کمک کند، استقبال می‌کند.

سفیر ژاپن نیز در این دیدار با اشاره به قدمت مناسبات دوجانبه با ایران و با بیان این که رویکرد ژاپن در مسائل حقوق بشری همکاری و گفت‌وگو است، تصریح کرد: استمرار گفت‌وگوهای حقوق بشری در دستور کار است.

وی در ادامه تأکید کرد: مشکلات زندانیان ایرانی در ژاپن را پیگیری می‌کند.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)