در صورت افشا اسناد محرمانه، جرم صورت می‌گیرد و قابل مجازات است

در صورت افشا اسناد محرمانه، جرم صورت می‌گیرد و قابل مجازات است

در صورت افشا اسناد محرمانه، جرم صورت می‌گیرد و قابل مجازات است

پسندیدم 0
۰

در صورت افشا اسناد محرمانه، جرم صورت می‌گیرد و قابل مجازات است

مجازات نه کافی است و نه می‌تواند خسارات وارده به حیثیت و آبروی اشخاص را جبران کند

یک وکیل دادگستری اعلام کرد: اشخاصی که مسئول حفظ اسرار دیگران هستند و به واسطه شغل و حرفه‌شان از اسرار دیگران مطلع می‌شوند، موظق می باشند که آن اسرار را در سینه خود نگه دارند  و از افشای آن خودداری کنند چون در صورت افشا جرم رخ داده و قابل مجازات می باشد اما مسئله ای که وجود دارد این است که این مجازات نه تنها کافی نیست بلکه خسارات وارد شده به آبروی اشخاص را نمیتواند جبران کند

عباس تدین در خصوص بررسی جرم‌شناسی انتشار فایل‌های محرمانه‌‌، اظهار میکند: یکی از اصول قانون اساسی تأکید بر حفظ حریم خصوصی اشخاص است یعنی بحث احترام به حریم خصوصی از اصول قانون اساسی احراز و استنباط می‌شود. متأسفانه علیرغم اینکه در زمان دولت اصلاحات لایحه‌ای تحت عنوان لایحه حمایت از حریم خصوصی داشتیم اما این لایحه به قانون تبدیل نشد که آن لایحه بسیاری از خلأهای قانونی موجود را مرتفع می‌‎کرد.

این وکیل دادگستری افزود: ما جز این که در خلاء قانون به عمومات مراجعه کنیم چاره ای نداریم. یکی بحث اشخاصی که مسئول حفظ اسرار دیگران هستند و به واسطه شغل و حرفه‌شان از اسرار دیگران مطلع می‌شوند، موظف هستند اطلاعات و اسرار محرمانه اشخاص را حفظ کنند و از افشای آن خودداری کنند چون در صورت افشا جرم رخ داده و قابل مجازات است اما این مجازات نه کافی است و نه می‌تواند خسارات وارده به حیثیت و آبروی اشخاص را جبران کند. ممکن است ما با طرح دعاوی در صدد جبران خسارت معنوی اشخاص نیز برآییم اما متأسفانه جبران خسارت معنوی قلمروی مشخصی ندارد.

وی با بیان اینکه اگر اشخاص عادی در افشای این اطلاعات مداخله داشته باشند، هیچ مجازاتی مشمول آنها نخواهد شد، گفت: ممکن است گاهی این اطلاعات در فضای مجازی منتشر شده باشد و قانون جرائم رایانه‌ای نقض شده باشد اما به طور کلی در حوزه حریم خصوصی اشخاص و بُعد حمایت کیفری از آن با خلأ و چالش قانونی مواجه هستیم یعنی مقررات ما کافی نیست و لازم است در این حوزه قانون‌نویسی و قانونگذاری شود تا این خلأها رفع شود.

تدین افزود :  حتما شاکی باید به مراجع قضایی شکایت کند و این جرم از جرائمی است که بدون شکایت شاکی قابل تعقیب کیفری نیست. سپس جرم باید احراز و اثبات شود و سوءنیت مجرمانه اثبات شود چون این جرم، جرمی عمدی است.

این حقوقدان در پایان خاطر نشان کرد: بنابراین ما می‌توانیم شکایت کنیم اما از آنجایی که در قانون برای این جرم ضمانت اجرا در نظر نگرفته است، اینکه شکایت به چه نتیجه‌ای برسد، بستگی به عملکرد دستگاه قضا دارد.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)